31.03.2025 Екологія Київ

Як зросли статки очільниці Обухова Лариси Ільєнко? 

Що відомо про Ларису Ільєнко?

З 1 травня 2024 року Лариса Ільєнко офіційно виконує обов’язки голови-секретаря Обухівської міської ради. Але її кар’єра в політиці почалася раніше: з 2020 року вона є депутаткою міськради восьмого скликання. Паралельно Ільєнко очолює БО «Благодійний фонд Лариси Ільєнко «Київська Русь». 

Чутки про Ільєнко ходять різні: її звинувачують у рейдерських нападах, тиску на бізнес та залякування громадян, а також звинувачують у системному порушенні екологічного законодавства, бездозвільного використання комунальних земель водного фонду та видобування й продаж піску без відповідного походження. 

Пропонуємо в деталях дослідити як зростали статки Ільєнко в умовах війни та проаналізувати джерела їх формування.

Декларація Ільєнко: що приховує очільниця Обухова?

У 2023 році Ільєнко отримала розкішний “подарунок” від Тетяни Олексіївни Мен у розмірі 5 193 230 грн. Хто ця щедра благодійниця? І чому посадовиця, яка має доступ до бюджетних ресурсів, не пояснює походження таких сум? Відповідей немає, а правоохоронці, схоже, не поспішають їх шукати.

У 2023 році Ільєнко також стала власницею розкішного житлового будинку в елітному селищі Козин Обухівського району. Площа – 493,3 кв. м, ціна – 13 192 110 грн. Того ж року вона придбала дві земельні ділянки в тому ж Козині. Перша – площею 0,075 га за 6 370 788 грн, друга – 0,055 га за смішні 6 500 грн. Різниця в оцінці вражає: як одна ділянка може коштувати мільйони, а інша – копійки? 

На початку вторгнення Ільєнко придбала Mercedes-Benz GLS400 2019 року випуску за 1 408 000 грн. Її донька ще у 2018 році стала власницею Audi Q8 того ж року випуску, вартістю 3 411 240 грн. Разом це майже 5 млн грн лише на автомобілі. Для порівняння: середня зарплата в Україні за рік ледь сягає 200 тис. грн. 

Ільєнко тримає готівкою 500 000 доларів та 300 000 євро. За курсом на березень 2025 року це приблизно 20 млн грн і 12 млн грн відповідно – разом понад 32 млн грн. Її донька Дарина Шевчук не відстає: у неї 450 000 грн, 65 000 доларів (близько 2,6 млн грн) та 30 000 євро (понад 1,2 млн грн). Загалом родина тримає “під подушкою” суму, еквівалентну 36 млн грн.

Нагадаємо, це «скромні» статки очільниці звичайного, невеликого міста на Київщині. А тепер про бізнес-інтереси Ільєнко та її «благодійницьку діяльність».

Благодійність як шлях для прикриття статків?

БО «Благодійний фонд Лариси Ільєнко «Київська Русь» виглядає як гарний фасад для чиновниці. Але чи не слугує він для відмивання коштів? Подібні фонди часто використовуються для ухилення від податків чи переведення готівки через “подарунки”. Тетяна Мен, яка “пожертвувала” Ільєнко понад 5 млн грн, може бути лише ланкою в цій схемі. Чи перевіряли правоохоронці її зв’язки з місцевою владою? Наврядчи. 

Видобуток піску на Трипільському родовищі

На що варто звернути увагу – так це діяльність підконтрольного Ільєнко ТОВ «Цегла вашого дому». Відомо, що компанія отримала спеціальний дозвіл на користування надрами від Державної служби геології та надр Українище у 2012 році. Йшлось про видобуток піску на Центральній ділянці Трипільського родовища – території площею 90 гектарів у руслі Дніпра, за 18 кілометрів від Обухова. 

На папері все виглядало пристойно: чітко визначені межі ділянки, проект розробки родовища від ПП «Геомаркпроект», схвалений екологічною експертизою та системний видобуток. Проте, у 2022 році за поданням Державної екологічної інспекції дію дозволу було зупинено. 

Станом на 2025 рік ТОВ «Цегла вашого дому» продовжує здійснювати видобуток піску в максимальних обсягах, тим самим нехтуючи заборонами. А ще, систематично порушувати екологічне законодавство. 

Наприклад, компанія не використовувала несамохідні баржі для транспортування піску, як це передбачено проектом. Пісок реалізовувався прямо з барж покупців за принципом «франко-борт», без належного складування.Наземні склади для тимчасового зберігання піску, передбачені проектом, також відсутні. Видобутий пісок не складувався на трьох земельних ділянках на правому березі Дніпра, як того вимагали документи.

Інший момент – ТОВ «Цегла вашого дому» видобувало пісок за межами ліцензійної площі та гірничого відводу. Глибина розробки опускалася нижче дозволеної позначки 77,5 м, що також порушує основні проектні рішення.

Ігнорування екологічного законодавства з боку компанії Ільєнко призвело до деградації русла Дніпра, порушення водного балансу та загрози для місцевої екосистеми. За що, як ми писали раніше, спецдозвіл було анульовано.

Маскування видобутку через фіктивні угоди

Щоб замаскувати нелегальну діяльність, ТОВ «Цегла вашого дому» вдалося до хитрих маніпуляцій із фіктивними угодами. Компанія укладала договори купівлі-продажу піску з двома товариствами – ТОВ «УКРПОСТАЧБУД-УКРАЇНКА» та ТОВ «М-КВАДРО». Згідно таких, ТОВ «Цегла вашого дому» нібито закуповувало річковий пісоку першого.

Проте є нюанс: ТОВ «УКРПОСТАЧБУД-УКРАЇНКА» не має ані спеціального дозволу на видобуток корисних копалин, ані основного виду діяльності, пов’язаного з надрокористуванням. Більше того, ця компанія вже фігурує в кримінальному провадженні щодо незаконного видобутку копалин на Київщині. 

Ще цікавіша історія розгортається з ТОВ «М-КВАДРО», яке є одним із засновників ТОВ «Цегла вашого дому». Тут також укладалися договори купівлі-продажу піску, але їхня мета, ймовірно, полягала в іншому – відмиванні грошей. «М-КВАДРО» виступає у схемі як основний «продавець» незаконно видобутого піску та, судячи з усього, виконує роль конвертаційного центру. Кошти від реалізації піску переводяться через фіктивні операції, щоб приховати їхнє злочинне походження. Коло замикається: материнська компанія «продає» пісок своїй же дочірній структурі, створюючи видимість законної діяльності.

Тож, тепер зрозуміло звідки у Ільєнко такі статки, що особливо зростають в умовах війни. 

За нашими матеріалами ТУ БЕБ у Київській області вже здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72024111700000017 за ч. 3 ст. 212 КК України, яке вочевидь ніяк не впливає діяльність ТОВ «Цегла вашого дому». Саме тому скеровуємо матеріали повторно та ініціюватимемо повторний розгляд справ.

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини