05.07.2024 Будівельна корупція Київ

Як забудовник Stolitsa Group знищує парки, зелені зони та залишає громадян без даху над головою

Stolitsa Group – відомий столичний забудовник на рахунку якого з десяток ЖК у Києві. 

З відкритих джерел встановлено, що 78% акцій ТОВ “Столиця груп” записано на кіпрську компанію ELAKOL DEVELOPMENTS LIMITED, бенефіціарами якої є троє громадян Литви – Марина Познякова, Тумєнас Раймондас, Агне Рузгиєне – та українець Іван Молчанов. Останній є сином співзасновниці “Столиця груп” Владислави Молчанової. 

Саме Молчанова була довіреною особою лідерки партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко під час президентських виборів 2019 року. Крім того, жінку часто називають головним спонсором “Батьківщини”. 

Литовська сторона девелопера представлена інвестиційною компанією BT Invest. Вона також володіє мережею супермаркетів Novus та торговельно-розважальним центром Retroville. Ключовим бенефіціаром BT Invest є Раймондас.

Попри успіх Stolitsa Group на будівельному ринку столиці: отримання найбільш вигідних земельних ділянок за рішеннями Київради (КМДА), велика кількість інвесторів та обіг мільярдів гривень, українці все ще асоціюють забудовника як «кидало».  

Нелюбов багатьох до Stolitsa Group та Молчанової – як публічної засновниці компанії повʼязують із скандальними ЖК «Варшавський мікрорайон», ЖК «Варшавський Плюс», ЖК «Варшавський 2» та ЖК «Варшавський 3». Пропонуємо проаналізувати, що не так із вказаними проектами.

Варшавська імперія Stolitsa Group

“Тихо і повсякденно почалася забудова залишків яблуневих садів на Виноградарі. Справа ви можете бачити, як бурять палі під фундаменти. Зліва – майбутнє того, що могло стати найбільшим парком  Києва. На жаль, комфортним був район ”. – так описав процес зведення Stolitsa Group ЖК «Варшавський» один із журналістів.

Ще у 2012-2015 роках ДП та кілька компаній, пов’язаних із Stolitsa Group, підписали інвестиційні договори про будівництво ЖК “Варшавський плюс” на житловому масиві Виноградар. Ділянка площею 306 га належить ДП “Агрокомбінат Пуща-Водиця”. Згідно з договором, забудовник інвестує у будівництво, а ДП отримує від нього до 5% від житлових площ, шо становить приблизно 180 000 кв.м. Податок на землю та підведення комунікацій мало також оплачувати ДП.

Укладені в 2012-2015 роках договори між Фондом держмайна та афільованими із Stolitsa Group підприємствами не відповідали інтересам держави. Складність полягала в тому, що велика кількість фізичних осіб купили квартири у цих житлових комплексах і мовляв їхні інтереси були під загрозою.

Конфлікт дійшов до суду. Будівництво декількох будинків було призупинене, а частина вже побудованих та зданих в експлуатацію – не отримало поштових адрес. Пізніше між ДП “Агрокомбінат Пуща-Водиця” та Stolitsa Group було досягнуто компромісу (мирова угода).

Згідно з домовленістю, держава отримає не 5% житлової площі (за попередньою домовленістю), а 10% від усієї площі нерухомості разом із комерційною – для всіх договорів, де будівництво ще не розпочалося. По договорах, де будівництво вже ведеться і площі вже належать приватним власникам, “Агрокомбінат Пуща-Водиця” отримає відсоток не тільки від житлової, а також від комерційної нерухомості. Таким чином підприємство мало отримати на 60 тис. кв м більше, ніж передбачали старі договори. Це приблизно 2 млрд грн в грошовому еквіваленті, або ж 1200 квартир.

І хоча із державними органами Молчановій легко вдалось досягнути компромісу, то ситуація із інвесторами тривалий час залишалась гострою. Кияни виходили на мітинги, вимагали повернути гроші або житло. При чому, пізніше, деякі ЗМІ назвали протести купленими та такими, що спрямовані на дискредитацію Молчанової та її Stolitsa Group.

Добудова деяких із «варшавських» ЖК також не вирішила усіх проблем. Відтак, мешканці ЖК «Варшавський Плюс» пишуть про затоплення підвалів будинку після інтенсивних опадів у столиці. «Затоплення відбувається регулярно — через підвищену вологість на стінах утворився грибок, руйнуються основні конструкції, вода просочується крізь плитку підлоги, а комори буквально стоять у воді.»

Та, схоже, Молчанова тепер не настільки сфокусована на варшавських проектах, адже разом із столичною владою на чолі із Віталієм Кличко й «смотрящим» Комарницьким вже обирає для себе нові вигідні земельні ділянки для зведення нових проектів, що ризикують бути недобудованими. 

Нами зібрано необхідні матеріали щодо скандальних ЖК Stolitsa Group та подано до контролюючих органів з метою проведення перевірки на предмет дотримання законодавства забудовником та наявність корупційної змови із місцевою владою. 

Нагадуємо, що якщо ви стали жертвами недобросовісних забудовників, які, взявши кошти заморозили будівництво, звертайтесь до Асоціації захисту ошуканих інвесторів. Це можна зробити, написавши нам у чат-бот або на електронну пошту info.nonstopukraine@gmail.com.

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини