11.03.2025 Відмивання коштів Корупція

Спортсмени-чоловіки не повертаються після змагань закордоном. Така ситуація вже неодноразово мала місце з представниками українських збірних. Вказане стало полем для маніпуляцій Мінмолодьспорту, спрямованими на ухилення військовозобовʼязаними мобілізації.

Попри те, що стан спорту всередині нашої країни знаходиться на не найкращому рівні, Мінмолодьспорту на чолі з міністром Матвієм Бідним, здається не бажає змінювати ситуацію. Вони роздають мільйонні тендери підконтрольним компаніям, підтримують створення фейкових благодійних ініціатив, кошти з яких йдуть у кишені, а також замовчують привласнення бюджету, що мали б витрачатись на розвиток молоді у прифронтових містах.

Але, про все по порядку.

Як міністр Бідний роздає бюджет власному оточенню

Переважну більшість тендерів на фото- та відеозйомки, які проводить Мінмолодьспорту та його підпорядковані структури, виграє один-єдиний підприємець — Сергій Черськой, який вже встиг отримати контрактів на понад 13 мільйонів гривень.

Більшість з цих тендерів стосуються дрібних закупівель на кілька тисяч чи десятків тисяч гривень. Однак не можна не звернути увагу на більш серйозні суми, які з’явилися після того, як на чолі міністерства став Матвій Бідний.

У липні 2024 року ФОП Черськой отримав контракт на 1,67 мільйона гривень, а в січні 2025 року — ще один на 2,77 мільйона гривень. Обидва ці контракти стосуються обслуговування електронної комунікаційної системи для переведення процесу присвоєння спортивних звань в публічну площину. 

Що не так із тендерами?

Відсутність конкуренції. На більшості тендерів, які виграв Черськой, не було конкурентів, хоча він пропонує абсолютно стандартні послуги. А якщо конкуренція й була, вона часто мала вигляд фіктивних суперників.

Підставні суперники. Іноді єдиним конкурентом Черського був ФОП Крот Сергій Анатолійович — людина, що працювала на компанії «СТІБ», яка належить тому ж Черському. 

Зв’язки з високопосадовцями. Процесами цифровізації у Мінмолодьспорту курує Віталій Лавров, людина, що має давні зв’язки з Черським. Лавров, який зараз є заступником міністра, раніше працював радником і заступником у попередньому керівництві, яке також звинувачували в корупції.

Федерація кінного спорту та благодійні збори для українських кіннотників

Михайло Пархомчук, генеральний секретар Всеукраїнської федерації кінного спорту (ВФКС) в перший день повномасштабного вторгнення виїхав за кордон по своєму бельгійському паспорту. За кілька днів потому він зареєстрував благодійний фонд Ukrainian Equestrian Charity Foundation для допомоги українським кіннотникам, але вже у Бельгії. 

Вже до середини 2024 року на рахунки фонду було перераховано понад 1,5 мільйона євро від міжнародних донорів.

Зокрема, Міжнародна федерація кінного спорту (FEI) надала благодійну допомогу в розмірі 1 мільйон швейцарських франків (більше 900 тисяч євро), а інші пожертви сягали сум від 30 000 до 40 000 євро.

Що цікаво, після направлення журналістами інформаційних запитів виявилось, що ВФКСУ не уповноважувала Пархомчука на створення благодійного фонду. Відповідно, федерація не має доступу до його фінансових рахунків і документації.

При цьому, Пархомчук, як генеральний секретар ВФКСУ, неодноразово звертався до міжнародних федерацій з проханням допомогти українським кіннотникам, при цьому активно просуваючи свій бельгійський фонд. Але як може фонд, який не має юридичних зв’язків із ВФКСУ, отримувати таку підтримку? 

Відсутні і будь-які звітності щодо витрачених коштів фондом Пархомчука. Тож, маємо широкий перелік підстав сумніватись у доброчесності Пархомчука.

Коаліція Ананченко та Мезенцевої по знищенню спорту прифронтового Харкова

У 2023 році для Харківської області було виділено понад 50 мільйонів гривень на спортивні збори. Однак, як часто буває в подібних ситуаціях, ці кошти не пішли на реальні тренування або розвиток інфраструктури, а були виведені через фіктивні тендери та укладені контракти з підрядниками, тісно пов’язаними з начальником Управління у справах молоді та спорту Харківської ОДА Ананченком і його командою.

Природно, учасники тренувань, які ніколи не відбувались, залишались на папері, а «потрібні» рахунки за фіктивні послуги оплатили з бюджету. За документами ці кошти мали бути витрачені на оренду залів, харчування та інші послуги.

Незважаючи на те, що кошти були виділені для реальних тренувань, не проводились навіть елементарні збори. Протягом двох років ніякої реальної інформації про витрати не було надано ні громадськості, ні відповідним органам. Що цікаво, для виправдання відсутності реальних заходів та зборів, офіційні представники Харківської ОДА постійно посилались на небезпечну безпекову ситуацію в регіоні.

Відповідальність за тендери, які проводилися лише для того, щоб організувати потік коштів до власних кишень, лежить безпосередньо на Ананченку та його заступнику Байрамову. Їхнє управління дозволило створити фіктивну картину активної спортивної діяльності, хоча реальні тренування або спортивні заходи не проводились.

При цьому, народна депутатка від партії «Слуга Народу» Марія Мезенцева забезпечувала функціонування схеми зі свого боку, гальмуючи розгляд справи у правоохоронних та контролюючих органах.

Наприклад, за нашими матеріалами Харківською обласною прокуратурою внесено відомості до ЄРДР за № 42025220000000016 від 16.01.2025 за ч. 4 ст. 191 КК України. Далі здійснення досудового розслідування було доручено ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області, де справу забули. 

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини