20.08.2024
Розслідування
Як ТРЦ Києва було визнано критичною інфраструктурою
Нещодавно мережею пройшла новина про те, що низка столичних ТРЦ почали переходити на імпортну електроенергію, а отже – тепер відключення світла для них не є перешкодою.
Серед переліку «незалежних» торговельно-розважальних центрів – Gulliver та найбільший в Україні Respublika Park. Як йшлось в офіційному повідомленні однієї із мереж: «Ми почали закуповувати імпортну електроенергію з чотирьох країн – Словаччини, Польщі, Румунії та Угорщини. Таке рішення було ухвалено для того, щоб полегшити роботу енергосистеми України, та забезпечити повноцінну роботу об’єкта.»
Чи законні такі дії?
Цілком так. Механізм імпорту електроенергії альтернатива для підприємств із безперервним циклом виробництва та постійною потребою в електроенергії. Згідно зі ст. 6 Закону України «Про електроенергетику» вимкнення світла плануються заздалегідь і робляться в порядку, що встановлюється регулятором. Однак, якщо підприємство купує електроенергію з-за кордону, то воно не підпадає під ці вимкнення, а отримує її у повному обсязі.
Нагадаємо, що згідно з чинною постановою Кабінету міністрів №1127 від 27 жовтня 2023 року, підприємства можуть бути забезпечені стабільним постачанням електроенергії за умови, що вони імпортують її частину, зокрема, 80%. Решта забезпечується за рахунок державного енергопостачання та роботи дизельних генераторів.
Чи можуть ТРЦ імпортувати електроенергію?
Будь-які підприємства незалежно від розміру та галузі діяльності можуть реалізувати вказане.
Проте є декілька але.
Наприклад, обсяги імпорту. Відтак, на сьогодні дозволений максимум на імпорт електроенергії з Європи становить 1,7 ГВт або 40,8 ГВт-год на добу. В цьому і приховано підводні камені. Адже дозволений обсяг обмежено інфраструктурою (лініями електропостачання). Якщо хтось забирає на себе частку імпорту, то інші отримують менше. До категорії «інших» входять лікарні, військові виробництва, шпиталі, тобто уся критична інфраструктура. Виходить, інтереси ТРЦ вище за здоровʼя українців та оборона?
Але це не перша ситуація, коли інтереси країни та народу були поставлені на друге місце опісля заробітку. Відтак, і досі дивує те, що компанія VS Energy із яскравим російським слідом і досі контролює провідні обленерго. Мова йде про акції ПрАТ “Рівнеобленерго” (93,2%); АТ “Херсонобленерго” (99,9%); “Чернівціобленерго” (96,8%); “Житомиробленерго” (95,5%);”Кіровоградобленерго” (72,9%).
Нагадаємо, що серед кінцевих бенефіціарів VS Energy – брати Аркадій та Ігор Ротенберги, Олег Дерипаска, Євген Гінер та українець Михайло Спектор.
У середині травня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про нові пакети санкцій, які продовжують курс на ізоляцію та блокування російської військової промисловості. До санкційних списків включили 493 юридичні та 208 фізичних осіб. Серед них і пов’язані з VS Energy особи. Але, як бачимо, вказане аж ніяк не вплинуло на діяльність компанії.
Так само, як і не вплинула наявність кримінальних проваджень. За нашими матеріалами СУ ГУНП в Чернівецькій області було внесено відомості до ЄРДР 12024260000000489 за ч. 2 ст. 364 КК України, ГСУ Управління СБ України в Чернівецькій області – 22024260000000111 за ч. 1 ст. 364 ККУ, а Печерським райсудом м. Києва зобовʼязано уповноважених осіб Офісу Генпрокурора розпочати дослідження обставин (справа № 757/22889/24-к).
То коли російський слід буде остаточно викорінено з України і, тим паче, із критичних галузей?
Проте, не лише російський слід допомагає обкрадати та наживатись на критичній ситуації із енергетикою України. Відтак, ПрАТ «Укргідроенерго» укладалась низка договорів на будівництво споруд для захисту ГАЕС, відновлення та ремонт устаткування із ризиковими контрагентами. При чому, в абсолютно кожному випадку вказане відбувалось із порушенням процедури торгів. Мільйонні угоди підписувались із фіктивними компаніями, які не виконували запланованих робіт, натомість отримували фінансування.
Один із прикладів – 4 угоди із ТОВ «Гарант Енерго» із предметом будівництва протидронового захисту та інших захисних споруд для Кременчуцької ГЕС. Фірмою, із багатогранним власником, що спеціалізується і на будівництві, аграрній промисловості тощо, було отримано мільярди бюджету.
Нами було проаналізовано низку закупівель, щодо кожної з яких виникали питання. Пізніше, за нашими матеріалами Печерським райсудом було зобовʼязано ДБР (справа № 757/29512/24-к) та ТУ БЕБ у м. Києві (№ 757/29513/24-к) розпочати досудові розслідування у справі.
Не зупиняємось та працюємо далі.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
5 Вересня 2024Цифрові злочини
-
3 Вересня 2024Комунальні афери Публічні закупівлі (тендери) Харків
-
30 Серпня 2024Комунальні афери
-
28 Серпня 2024Відмивання коштів
-
26 Серпня 2024Київ Публічні закупівлі (тендери) Харків