29.06.2024 Відбудова України Харків

Як міська влада збагачується на відбудові постраждалих районів.Харків під атакою. Коли харківʼяни зможуть повернутись додому? 

Росія вперше застосувала ФАБ-500 по Харкову, що вдвічі потужніше за звичні КАБ- та ФАБ-250. ФАБ-500 оснащено модулем планування та корекції, що перетворює ракети на керовані і летять вони в ціль GPS-навігації.

У той самий час, місцева влада оголошує мільйонні публічні закупівлі, що стосуються відбудови. Розуміючи, що такі роботи «не на часі», депутат Верховної Ради України VIII скликання Анатолій Денисенко, маючи вплив на Терехова та підконтрольні йому Департаменти навпаки – ініціюють проведення таких з єдиною метою – заволодіння якнайбільшої частини коштів Харкова, які в, тому числі, надавались міжнародними партнерами та донорами.

Проаналізуємо найбільш явний розподіл бюджету на відбудові Харкова. 

Відбудова Північної Салтівки

16-поверховий будинок на Північній Салтівці у Харкові, розташований за адресою вул. Ужвій Наталії, 60, став символом воєнного міста. Тепер же, опісля довгих розмов та обіцянок міського голови, Департамент з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міської ради оголосив тендерну закупівлю щодо аварійно-відновлювальних робіт (капітального ремонту)  на загальну суму: 208 843 988 млн грн.

Участь в конкурсі взяв лише один учасник – ПП «Будівельна фірма «ПРОМТЕКС». Основний вид діяльності підприємства – будівництво житлових і нежитлових будівель. Дата заснування – 03.07.1996 р. 

При цьому, деякі роботи, що передбачені кошторисною документацією мають явно завищений характер. А якщо ж проаналізувати перелік робіт, одразу видно що більшість таких пов’язана з демонтажем. При чому, загальна вартість є підозрілою.

Та чи доцільно відновлювати багатоповерхівку у час, коли Харків щодня обстрілюється КАБами? Як йдеться в одному із матеріалів: «вартість відновлення занадто висока – дешевше придбати нові квартири. Це типовий здвоєний 16-поверховий панельний будинок – в кожному будинку по 64 квартири, тож всього тут 128 квартир. Отже, на відновлення кожної збираються витратити 1 789 844 грн (понад 46 тисяч доларів), каже Павло. Згідно з розрахунками, вартість відновлення одного квадратного метра складатиме приблизно $801/м².»

Вважаємо, що такі витрати є недоцільним з кількох причин:

1. Пріоритетність ресурсів: У воєнний час головним завданням є забезпечення безпеки та життєво важливих потреб мешканців. Значні фінансові ресурси мають бути спрямовані на захист населення, евакуацію, медичну допомогу, та відновлення інфраструктури, яка забезпечує основні життєві функції міста, такі як водопостачання, електропостачання, та транспорт.

2. Постійний ризик руйнувань: Харків піддаєтьмя постійним обстрілам, що створює високу ймовірність нових руйнувань, навіть, після завершення ремонту. Інвестування такої значної суми в один об’єкт, який може бути пошкоджений чи зруйнований знову, є невиправданим ризиком.

3. Економічна нестабільність: В умовах війни економіка міста та країни в цілому переживає серйозні труднощі. Фінансова допомога має бути розподілена максимально ефективно, щоб підтримувати стабільність та функціонування міста. Витрата понад 208 мільйонів гривень на один будинок може призвести до дефіциту коштів для інших критичних потреб.

4. Соціальна справедливість: У воєнний час важливо забезпечити рівномірний розподіл ресурсів між усіма постраждалими районами та групами населення. Фокусування на одному об’єкті може викликати невдоволення серед мешканців інших пошкоджених будинків, які також потребують допомоги.

5. Альтернативні рішення: Замість капітального ремонту доцільніше розглянути тимчасові та менш затратні рішення для забезпечення життєво важливих умов проживання мешканців, такі як тимчасове укриття, мобільні житлові модулі чи ремонт лише найнеобхідніших конструкцій. Таким чином, витрачання 208 843 988,00 грн на капітальний ремонт одного багатоквартирного житлового будинку під час активних бойових дій є недоцільним та ризикованим рішенням.

Щодо підозрілої активності Харківської міської владиДепартаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції, а також ПП «Будівельна фірма «Промтекс» у частині відбудови Північної Салтівки нами було надіслано матеріали до правоохоронних та контролюючих органів. В результаті розгляду таких: Київським районним судом м. Харків в ухвалі від 27.06.2024 р. у справі № 953/5631/24 зобовʼязано уповноважених осіб СУ ГУНП в Харківській області розпочати розслідування. Тотожне рішення було ухвалено й Октябрським районним судом м. Полтава від 26.06.2024 у справі №  554/6570/24.

Та чи чекати на реальну боротьбу із нахабним привласненням бюджету у воєнний час та ще й на відбудові?

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини