11.02.2025 Окупантський бізнес

Як Лідія Ізовітова та її партнери заробляють мільйони на “освітньому бізнесі” адвокатів

В Україні стартує новий «освітній» стандарт для адвокатів: чому він вигідний лише для одного гравця на ринку?

Декларація «європейських стандартів», яку запровадила Рада адвокатів України, на перший погляд може виглядати як крок до сучасних норм професійного розвитку адвокатів. Проте за цією новизною ховається збереження монополії на величезний ринок навчальних послуг — Вищою школою адвокатури, яку контролює група осіб на чолі з Лідією Ізовітовою.

У грудні 2024 року РАУ ухвалила Порядок підвищення професійного рівня адвокатів, збільшивши кількість годин на рік для підвищення кваліфікації з 10 до 15. Здавалося б, це має сприяти професіоналізації галузі. Проте реальний результат — адвокати будуть змушені ще більше платити за послуги ВША, зокрема, за рахунок збільшення доходів установи. 

Згідно з оцінками, зростання кількості годин підвищення кваліфікації для адвокатів на 50% може означати й пропорційне підняття доходів Вищої школи адвокатури до 60 млн грн на рік. Проте ці цифри залишаються невизначеними, адже точні фінансові дані ВША не публікуються, а вся звітність контролюється самими ж керівниками НААУ.

Причини зміни порядку

Зміни до Порядку стали наслідком рішення Шостого апеляційного адміністративного суду, який визнав стару версію Порядку дискримінаційною. Суд скасував вимогу про різницю в кількості годин для молодих та досвідчених адвокатів. Однак, замість того щоб врахувати позицію суду, РАУ швидко зреагувала, запровадивши нову версію Порядку, яка включає підвищення вимог. Зокрема, адвокати тепер мають пройти 15 годин на рік, а це означає, що вони будуть змушені платити ще більше за навчальні курси, які проводить ВША — єдиний заклад, що надає ці послуги на законних підставах.

Чому РАУ не запроваджує більше альтернатив? Тому що це, очевидно, втрачає заробіток для ключових гравців на ринку: Ізовітової та її партнерів.

Жодна інша навчальна організація не може змагатись з цією монополією через високі бар’єри для акредитації. Вартість акредитації сторонніх операторів навчання для адвокатів в 2024 році становить 355 тисяч грн на рік. 

ВША — “без ліцензії, але з монополією”

Ще однією проблемою є статус Вищої школи адвокатури як організації, яка не потребує акредитації. Це означає, що навіть наукові статті для адвокатів мають бути рецензовані Вченою радою ВША, і ця рада залишається абсолютно непрозорою для громадськості. 

До слова, Вища школа адвокатури не має освітньої ліцензії.

Тож, новий Порядок, без сумніву, не має нічого спільного з реальними європейськими стандартами. Натомість він продовжує підживлювати корупційну мафію, яку створила група Ізовітової, контролюючи Вищу школу адвокатури. 

Що відомо про Ізовітову?

Лідія Ізовітова – це фігура, яка викликає чимало питань і суперечок в українському адвокатському середовищі. Вже понад десять років вона очолює НААУ, незважаючи на те, що її офіційний термін на посаді завершився ще у 2022 році. У ЗМІ її неодноразово пов’язували з Віктором Медведчуком. 

У 2023 році Ізовітова активно виступала проти законопроєкту, який пропонував ввести кримінальну відповідальність для адвокатів, які працюють на окупованих територіях і визнають легітимність влади окупантів. Вона засуджувала ініціативу і не раз наголошувала на тому, що від початку російської агресії у 2014 році НААУ не висловила жодного офіційного осуду дій Росії та не ініціювала покарання за колабораціонізм серед представників адвокатури.

Крім того, Ізовітова тисне на адвокатів в інтересах ОПЗЖ Медведчука та його соратника Столара. Наприклад, за лобізму керівниці НААУ посвідчення адвоката – голови ГО «НОН-СТОП» Кирила Яковця було тимчасово призупинено: попри порушення строків та відсутності підстав.

Це рішення виглядало політично вмотивованим. Яковець неодноразово виступав проти зловживань на найвищих рівнях влади та викривав корупційні схеми, пов’язані із бізнесом Медведчука і Столара. З огляду на це стало очевидно, що Ізовітова та система адвокатури в цілому намагаються будь-яким способом заблокувати політичні та юридичні ініціативи, які можуть зашкодити інтересам «партнерів».

Тепер, замість того, щоб підтримувати адвокатів, які борються за справедливість, система адвокатури працює в інтересах проросійських олігархів, уникаючи розслідувань і приховуючи їхні злочини.

Враховуючи вищевикладене нами було направлено звернення до Вищої Ради Правосуддя, Національної Академії Адвокатів України, Ради Адвокатів України, Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Проте, Ізовітова і далі обіймає посаду та лобіює інтереси зрадників у правоохоронних, судових та адвокатських колах. 

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини