27.06.2024 Київ Комунальні афери

Як Кличко допомагає російським олігархам відмивати бюджет

Київ в десятці найгірших міст для життя за версією журналу The Economist. За критеріями: інфраструктура, освіта, екологічна ситуація, охорона здоров’я, культура і довкілля, стабільність – Київ перебуває серед десяти найгірших міст та посідає 165 сходинку із 173.

Все це є наслідком абсолютної монополії над столицею мера Кличка та його групи, в тому числі членів «будівельного картелю» по типу Молчанової, Комарницького та Столара. 

Що цікаво, великий боксер у минулому і досі, на 10 рік управління містом, намагається перекладати відповідальність на попередників. Саме через байдужість минулої влади за версією Кличка взимку минулого року сталась аварійна ситуація на синій гілці метро. Яку, між іншим обіцяли усунути протягом 6 місяців. Натомість, кияни і досі вимушені тиснутись у маршрутки в годину пік та стояти у заторах годинами. 

«Вже точно встановлено, що аварійна ситуація там виникла через недотримання технології під час будівництва перегону 15 років тому», – повідомив Кличко. 

І якщо у ситуації із синьою гілкою метро ще можна повірити міському голові, то щодо обіцяного будівництва метро на Виноградар все ще лишаються питання.

Хроніка обіцянок або як будується метро на Виноградар

У 2016 році Віталій Кличко публічно оголосив про початок виконання робіт із продовження  Сирецько-Печерської лінії метро на житловий масив Виноградар. І хоча його попередники також обіцяли виконати тотожні будівництва, лише Кличко вдалось частково втілити в життя вказане. Точніше дати можливість друзям із російськими паспортами та інтересами відтяпати трохи бюджету. 

У 2017 році КП “Київський метрополітен” провів тендер на проєктування, а у 2018 році міська рада затвердила проєкт на будівництво. Переможцем тоді стала компанія «Київметробуд». Згідно з даними Youcontrol, “Київметробуд” належить: “Вантаріс Лтд” (Віргінські острови), “T&A Industries Ltd” (Домініка), “Березаніа Холдінг Лтд” (Кіпр). Кінцевим власником яких був російський(!) бізнесмен Сергій Кияшко (він же директор російського «Вагонмаш»). Вони і отримали аванс 4 млрд грн бюджету на початок реалізації ідеї Кличка.

Пізніше журналісти виявили, що частину коштів було покладено на депозит, з якого компанія встигла отримати непогані відсотки – 139 млн грн від суми. Звісно, гроші не вкладались у подальше зведення гілки метро, а виводились через підконтрольні фірми.

Крім того, компанія в незаконний спосіб переказала понад 500 млн грн на рахунки двох інших юридичних осіб як аванс за роботу та будматеріали. Насправді ж компанії, які отримали гроші від “Київметробуду”, не працювали. Таким чином, на будівництві відмивалися гроші.

Крім того, опісля ряду обшуків раптово виплили й інші факти. Наприклад, що топ-менеджер компанії жив у маєтку Віталія Хомутинніка (екс-політик часів «Партії регіонів», що голосував за диктаторські закони у 2014 році). Пізніше виявилось, що олігарх брав безпосередню участь у керівництві підприємством. 

До діяльності «Київметробуд» був причетний і бізнесмен із російським паспортом Павло Фукс. Як заявляв екс-нардеп Максим Микитась, саме Фукс організував схеми крадіжки коштів із компанії. Така версія не є чимось новим, адже Фукс вже прикладав руку до грабежу столичного бюджету.

Нагадаємо: у 2009-2010 роках компанія Фукса “Укррослізинг” продала київському метрополітену 100 вагонів у лізинг за захмарною ціною, а в 2016 році зажадала штраф, пеню та “коефіцієнт коригування” на загальну суму майже 2 млрд гривень. З них майже 1,2 млрд – результат того самого коефіцієнта, внесеного в договір уже після його підписання. Цю схему вирішили легалізувати – прикрити її рішенням Київради. І в липні 2018 року Київська міська рада ухвалила рішення про реструктуризацію неіснуючого боргу КП “Київський метрополітен” перед “Укррослізингом”. Потім було укладено мирову угоду і визначено графік виплат.

Вказане демонструє чіткий звʼязок між Фуксом та Кличко, що обидва зацікавлені у тіньовому розподілі коштів столиці.

Що із метро на Виноградар зараз?

В травні столична влада досить неочікувано оголосила новий тендер на будівництво гілки метро від Сирця до ст. “Проспект Правди” з двома станціями (“Мостицька” та “Проспект Правди”) та дільницею вилочного відгалуження в бік ст. “Виноградар”. Попередня вартість робіт — 13,95 млрд грн. Термін виконання — до кінця 2026 року.

Як пишуть ЗМІ, цей план викликає серйозні питання. Головне з яких — а звідки візьмуть такі гроші? Замовник робіт — метрополітен — давно збитковий, оплачувати буде міський бюджет, і поки що не прозвучало, де планують віднайти на проєкт суму, які дорівнює двом річним дотаціям на весь комунальний транспорт столиці (понад 6 млрд грн на 2024 рік).

У травні 2024-го в КМДА стосовно продовження “зеленої” гілки зазначали, що вже:

  • побудовано правий перегінний тунель від станції “Мостицька” до станції “Сирець”;
  • зведено основні конструкції перегінного вентиляційного вузла;
  • частково облаштовано огороджувальні конструкції;
  • виконано деякі інші частини робіт.  

Але якщо згадати початкові обіцянки міської влади, стає зрозуміло, що це мізерний результат.

За нашими матеріалами ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 29.01.2024 р. у справі № 757/2973/24-к зобовʼязано уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора розпочати досудове розслідування за фактами розкрадання міського бюджету на будівництві метро. Тотожне рішення було винесено й для Бюро економічної безпеки. Але чому слідство й досі не розпочалось?

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини