03.12.2024 Декларація Публічні закупівлі (тендери) Харків

Як харківський депутат Суботін ховає кілограми золота та дорогоцінні метали від НАБУ

Віктор Суботін – генеральний директор АТ “Українські енергетичні машини”, а також депутат Харківської обласної ради від “Слуга народу”, який не лише, ймовірно, приймає участь у масштабних корупційних схемах, але і не полюбляє розголошення правди у медійному просторі. З останніх причин очолювані політиком “Укренергомашини” подали позов до ГО “НОН-СТОП” та вимагають видалити усю опубліковану раніше інформацію. 

Цікаво, за чиєї ініціативи було подано позов? Особисто Суботіна, чи за сприянням голови Харківської облради Єгорової-Луценко, чию діяльність ми досить активно висвітлювали? 

Що відомо про Суботіна?

Суботін контролює низку компаній, які за документами є збитковими, але фактично слугують інструментами для реалізації фіктивних угод. Серед них:

  • ТОВ «ФК ІНВЕСТА»
  • ПП «ЮНІКОМ»
  • ТОВ «MEGASOFT»
  • ДП «СО “О-МЕГА”»
  • ТОВ «ТУДУ КОРПОРЕЙТ»
  • ПРАТ «М-ІНВЕСТ»

Ці підприємства створюють видимість законної діяльності, але насправді займаються легалізацією коштів, отриманих злочинним шляхом. Наприклад, фінансова документація останніх свідчить про їх збитковість.  

Багатства Суботіна

Суботін задекларував 19,1 кілограма золота, придбаного до 2013 року. Загальна вартість оцінюється у 32 674 490,55 гривень. На момент перевірки депутат пояснив, що документи, які підтверджують набуття цього активу, були “втрачені”. Водночас встановити походження коштів, за які було придбано цей актив, НАЗК не змогло.

Що цікаво, частину золота, придбану з 2013 року, депутат підтвердив банківськими квитанціями. Але щодо попереднього періоду пояснень виявилося недостатньо.

НАЗК також встановило, що дружина депутата, Олена Суботіна, отримала подарунок у розмірі 210 тис. доларів США, але ця інформація не була внесена в декларацію. Крім того, депутат не задекларував:

  • Годинники преміум-класу (Audemars Piguet, Patek Philippe, Harry Winston) та ювелірні вироби відомих брендів (Graff, Pasquale Bruni).
  • Дорогоцінні метали вартістю понад 71 млн грн, включаючи 45 кг золота, документи на частину якого депутат пояснює “втраченими”.
  • Рахунок дружини у закордонному банку з балансом 4,2 млн доларів США та 27,51 млн грн.

Серед задекларованих доходів Суботіна за 2021 рік:

  • Зарплата в АТ «Українські енергетичні машини» — 1 626 301 гривень.
  • Стипендія почесного громадянина Харкова — 362 500 гривень.
  • Довічна стипендія почесного громадянина Харківської області — 100 557 гривень.
  • Відсотки від банку «Мегабанк» — 5 833 гривень.

Найбільше запитань викликає задекларований подарунок від Яценко Ніни Петрівни на користь дружини депутата у розмірі 5 728 422 гривень. Джерела цього подарунку також залишаються незрозумілими.

Що цікаво, перевірки НАЗК декларацій за 2022 та 2023 роки формально не виявили порушень. Однак у довідках (№ 112/24) зазначено, що низку пунктів перевірити не вдалося. Це викликає серйозні підозри щодо об’єктивності проведених перевірок і можливого покривання з боку НАЗК. Адже що заважало розслідувачам виявити порушення? Схоже, антикорупціонери свідомо ігнорують невідповідність задекларованих доходів з обсягами придбаних активів. 

І хоча НАБУ розпочало досудове розслідування у провадженні № 52024000000000449 за ч.1 ст. 368-5 КК України, реальних результатів допоки немає.

Кредитні афери у 2,3 мільярда за участі Суботіна

Зловживаючи війною, компанії Суботіна активно використовують судові механізми, щоб уникнути погашення заборгованості. Зокрема:

  • Оскарження кредитних зобов’язань.
  • Зняття обтяження з майна, переданого в заставу.

Це унеможливлює продаж заставного майна для покриття боргів та створює додаткові витрати для Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Зокрема, Фонд гарантування вкладів вже виплатив постраждалим вкладникам «МЕГАБАНК» понад 3,52 мільярда гривень. Дії компаній, пов’язаних із Суботіним, завдають фінансових збитків не лише банку, але й державним інтересам.

Попри введену програму реструктуризації боргів, жодних спроб врегулювати заборгованість не було.

“Укренергомашини” та монополія на угоди “Укргідроенерго”

Тендерні пропозиції від ПРАТ «Укргідроенерго» прописуються так, щоб єдиним учасником, а отже і переможцем, ставало АТ «Укренергомашини». 

Наприклад, “Укренергомашини” вже отримали перелік перемог у тендерах, зокрема: 

  1. Відновлення обладнання гідротурбіни Г-10, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації для філії “Кременчуцька ГЕС” ПрАТ “Укргідроенерго” на загальну суму 15 746 330,49 грн.
  2. Відновлення та виготовлення деталей та вузлів гідроагрегату № 5 пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації для філії «Середньодніпровська ГЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» на загальну суму 63 486 261,62 грн.
  3. Послуги з обстеження другої частини пошкоджених гідроагрегатів (№15-18) філії “Дніпровська ГЕС” ПрАТ “Укргідроенерго” для визначення обсягів відновлювальних робіт внаслідок збройної агресії Російської Федерації) на загальну суму 2 036 590,46грн.

Нагадаємо: у АТ «Укренергомашини» акціонерами з великими частками виступають Держава Україна (в особі суб’єкта управління об’єктами державної власності: (Кабінет Міністрів України) (частка 75.2241%), Валандін В. В. (частка 5.598%) та ТОВ «КУА „СВАРОГ ЕССЕТ МЕНЕДЖМЕНТ“».

Виходить, Кабмін “в темі” усіх махінацій під час проведення публічних закупівель?

Продовжуємо дослідження та чекаємо на судовий розгляд справи за позовом АТ «Укренергомашини» до ГО “НОН-СТОП”. Крім того, ми вже подали низку матеріалів доправоохоронців та антикорупціонерів. Тож, продовження скоро. 

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини