24.02.2025 Екологія

Торгівля Україною: як угода про рідкісноземельні метали може зміцнити нову олігархію і підставити інтереси простих українців?

США говорять про можливе підписання угоди щодо передачі права на видобуток дорогоцінних металів в Україні вже цього тижня. В той час, як представники Офісу Президента заперечують вказану версію, говорячи про власні умови щодо обсягу таких. 

Це все відбувається паралельно до обговорень “гарантій безпеки” для країни та нації. Адже, як зазначив міністр фінансів США Скотт Бессент: «Запланована угода Вашингтона та Києва щодо корисних копалин не включає військові гарантії для Києва.»

І хоча нині вказані питання активно висвітлюються в медіа як критично важливі для національної безпеки і економіки, маємо питання: чи не є це частиною великої гри для зміцнення позицій нових олігархічних груп, зокрема власника гігантів BGV  і АТБ Геннадія Буткевича?

І чому Держгеонадра, Міндовкілля просто «забули» про те, що надра України належать народу, як про це пише Конституція?  

 “Торгівля” надрами України: гарант безпеки чи гарант прибутків для олігархів?

Маємо ситуацію за якої замість того, щоб проводити реформу, що змінить економічну ситуацію в країні, Україна опиняється в ролі об’єкта угод, де йдеться не про інтереси народу, а про задоволення амбіцій певних бізнес-груп. І не в останню чергу тут постає питання щодо “гарантій безпеки”, які існуватимуть не для людей, а для тих, хто тримає справжню владу в країні.

У цьому аспекті не можна не згадати діяльність Геннадія Буткевича, який значно зміцнив свої позиції на ринку, включаючи видобуток корисних копалин, у тому числі берилію, нафти, газу, урану та інших стратегічних ресурсів. 

BGV Group Management – компанія Буткевича, активно укладає угоди з міжнародними партнерами в рамках розвитку видобутку критичних ресурсів, що включає рідкісноземельні метали. Цікаво, що всі ці процеси відбуваються на фоні підписання угоди з США, про яку так багато говорять.

Щоб зрозуміти, чому виникає все більше запитань щодо можливих інтересів, достатньо поглянути на бізнесову кар’єру Геннадія Буткевича:

  1. 2015 рік: Заснування BGV Group Management, початок активного інвестування в видобуток корисних копалин.
  2. 2019 рік: Початок масового видобутку нафти і газу, а також вступ на ринок видобутку урану.
  3. 2021 рік: Придбання контрольного пакету акцій компанії «АТОМНІ ЕНЕРГЕТИЧНІ СИСТЕМИ УКРАЇНИ», що займається розробкою та видобутком урану в Дніпропетровській та Миколаївській областях.
  4. 2021 рік: Одержання дозволу від Антимонопольного комітету на придбання «УКРНАФТІНВЕСТ», що також займається видобутком нафти та природного газу.

Це далеко не весь перелік, адже багато інших компаній також опинились під його контролем, наприклад ТОВ «Пержанська рудна компанія», що здійснює видобуток берилію та інших металів на Пержанському родовищі, що на Житомирщині. 

Медіавідбілювання Буткевича та звʼязки із США

Візит Буткевича до США в рамках Ukrainian Week 2025 у Вашингтоні тільки підсилив підозри про можливі “закулісні” угоди між українськими олігархами і західними партнерами. Під час цього візиту, як пишуть про це ЗМІ, компанія Буткевича підписала угоди з трьома міжнародними партнерами, що нібито підтверджує активну взаємодію з іноземними корпораціями. Очевидно, що в рамках цього процесу питання безпеки, економіки та національних ресурсів є лише піар-кроком для приховування більш складних і невигідних для України угод.

Але чи не схожі статті про співпрацю Буткевича та американців черговим піар-кроком на користь олігарха, особливо на фоні розмов про угоду щодо дорогоцінних металів? Чи зміг би бізнесмен з України стати стороною в домовленості державного характеру? Хіба такі договори не укладаються на рівні президентів та ще й із передбаченими гарантіями дотримання, протидії корупції та зловживань, монополізації ринку? 

Якщо ж віддати ресурси Буткевичу та особам по типу нього, то громадяни й держава не отримуватимуть ані нічого із експлутації того, що за Конституцією має бути народним. Прибуток просто буде виводитись в офшори.   

Торги безпеки чи торги долею України?

Чи можна говорити про справжню гарантію безпеки для простих громадян, коли надра та дорогоцінні метали в країні залишаються в руках таких людей, як Геннадій Буткевич? І чи можемо ми вважати ці торги вигідними для народу України, коли за сценами переговорів все більше посилюється вплив нової олігархії? Замість захисту інтересів нації та розвитку держави, ми спостерігаємо, як стратегічні ресурси розподіляються між найбільш впливовими олігархічними колами.

То чи не настав час провести масштабні реформи в системі надання спец дозволів та ліцензій? Та й в цілому діяльності Держгеонадр? Схоже, чинне керівництво Служби забуло кому насправді мають належати природні ресурси країни та хто має право користуватись та отримувати прибуток із видобутку таких. І мова далеко не про олігархів.

Так само варто провести детальну ревізію діяльності Міністерки захисту довкілля та природних ресурсів Світлани Гринчук, яка повністю провалила діяльність відомства та показала власну лояльність до тіньових схем по приватизації та знищенню ресурсів й екології країни. 

Вимагаємо анулювати усі раніше надані спецдозволи на видобуток стратегічних металів, нафти, газу та інших ресурсів на родовищах України. Провести повну інвентаризацію та, врешті, «відлучити» від цього процесу олігархів по типу Буткевича та йому подібних. Хіба зараз не найкращий час для реформацій? 

Окремо відмітимо політику слідчих суддів Шевченківського районного суду м. Київ (ДБР), Корольовського районного суду м. Житомир (ГСУ СБУ в Житомирській області, Житомирська обласна прокуратура), Соломʼянського районного суду м. Київ (Соломʼянська окружна прокуратура м. Києва), які не соромляться прямо укривати діяльність та відмовляють у наших скаргах із вимогами зобовʼязати правоохоронні органи розпочати досудові розслідування. 

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини