09.04.2025
Відмивання коштів
Окупантський бізнес
“Сенс” корупції: як російські олігархи виводили мільярди з націоналізованого банку під носом у держави

У 2022 році, коли російська агресія проти України досягла піку, АТ «Альфа-Банк», що належав російським мільярдерам Михайлу Фрідману та Петру Авену через люксембурзький холдинг ABH Holdings S.A., потрапив під пильний нагляд через санкції, накладені на його власників Україною та західними країнами. У липні 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про націоналізацію банку, а вже 22 липня 2023 року Міністерство фінансів України та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб завершили процедуру, придбавши 100% акцій банку, перейменованого на АТ «Сенс Банк».
На перший погляд, це виглядало як перемога держави: стратегічний фінансовий актив вилучено з-під контролю підсанкційних російських олігархів. Проте за лаштунками націоналізації відбувалися масштабні махінації, які дозволили вивести значні активи банку в офшори, уникнувши конфіскації.
Санкції, ребрендинг і прихований контроль

Ще до початку націоналізації керівництво «Альфа-Банку» намагалося дистанціюватися від російських власників. У 2022 році банк провів ребрендинг, змінивши назву на «Сенс Банк» і презентувавши новий бренд Sense Bank.
Крім того, попри позбавлення акціонерів права приймати рішення щодо банку, підсанкційні власники продовжували впливати на менеджмент через посередників і афілійовані компанії, наприклад, кіпрські ABH Ukraine Limited, Greatford Limited та ABHU Finance PLC.
Зафіксовані порушення в процесі націоналізації
По-перше, законодавча база для націоналізації платоспроможного банку через санкції проти його власників була відсутня. У 2022 році Верховна Рада кілька разів відхиляла відповідні законопроєкти, посилаючись на відсутність економічних підстав для націоналізації. Лише в травні 2023 року парламент ухвалив рішення, яке дозволило вилучити банк у державну власність.
Цікаво, що низка посадовців, зокрема представники фінансового сектору, відкрито виступали проти націоналізації, наголошуючи, що банк не є неплатоспроможним. В той час, як фінансовий стан «Сенс Банку» стрімко погіршувався: з квітня 2022 року по липень 2023 року його регулятивний капітал скоротився на 50%, тоді як аналогічний показник інших системно важливих банків зріс на 29%. Клієнти масово відмовлялися від послуг банку, а активи згорталися. Чи було це природним процесом, чи штучно створеним відтоком капіталу?
Схема виведення активів: Роль ТОВ «Кредитні ініціативи»
Одним із ключових інструментів у виведенні активів стало ТОВ «Кредитні ініціативи», фірма, яка має тісні зв’язки з «Сенс Банком» і його колишніми власниками. Аналіз діяльності компанії виявив низку тривожних фактів:
- ТОВ «Кредитні ініціативи» зареєстровано за адресою м. Київ, вул. Вікентія Хвойки, 21. Проте за цією адресою фірма не здійснює господарської діяльності, а власного офісу не має. Це вказує на те, що компанія є «прокладкою» для фінансових махінацій.
- Засновником ТОВ є кіпрська компанія «Чібейл Лімітед», яка контролюється менеджментом «Сенс Банку». Кінцевим бенефіціаром є особа, пов’язана з ABH Holdings S.A.
- У 2023 році ТОВ «Кредитні ініціативи» подало позов до Господарського суду м. Києва проти ТОВ «Альфа-Лізинг Україна», вимагаючи стягнення 164,9 млн грн. Суд частково задовольнив позов, постановивши виплатити 137,4 млн грн. Однак «Альфа-Лізинг Україна» домоглася розстрочки виплат, що дозволило уникнути одноразового переказу великої суми та ускладнило відстеження руху коштів.
Ці транзакції виглядають як частина схеми виведення активів із «Сенс Банку» через підконтрольні структури. ТОВ «Альфа-Лізинг Україна» входить до групи компаній, пов’язаних із ABH Ukraine Limited, яка також фігурує в кримінальному провадженні Бюро економічної безпеки України за підозрою у відмиванні коштів.
Міжнародний позов: олігархи проти України
29 грудня 2023 року ABH Holdings S.A. подала позов проти України на $1 млрд через націоналізацію «Сенс Банку». Додаткові претензії на $400 млн висунула нідерландська компанія E.M.I.S., афілійована з Фрідманом.
Цікаво, що ABH Holdings S.A. уже має репутацію ненадійного контрагента. У 2022 році їхній Amsterdam Trade Bank N.V. у Нідерландах був визнаний банкрутом, а НБУ офіційно визнав ділову репутацію холдингу небездоганною. Проте це не завадило структурі продовжувати фінансові операції в Україні через посередників.
Роль Мінʼюсту у махінаціях

Одним із ключових гравців у схемі виведення активів став заступник міністра юстиції України з питань виконавчої служби Андрій Гайченко. Джерела вказують на його тісні зв’язки з ABH Holdings S.A. та «Сенс Банком», які сягають ще 2005-2017 років, коли Гайченко працював у АТ «Укрсоцбанк». Цей банк у 2016 році був придбаний ABH Holdings S.A., що дало Гайченку доступ до внутрішніх механізмів роботи холдингу.
Використовуючи свої повноваження, Гайченко вплинув на відкриття виконавчих проваджень у Оболонському районі м. Києва, хоча «Сенс Банк» зареєстровано в Голосіївському районі. В той час, як виконавчі провадження стали інструментом для легалізації виведення активів через підконтрольні фірми.
Як бачимо, посадовці Міністерства юстиції не лише допомагають рейдерити майно громадян, але і працюють в інтересах олігархічних кіл, повʼязаних із державою-агресором. Наприклад, за сприянням бізнесмена й екснардепа Столара та його поплічників -колишнього військового прокурора Матіоса й адвоката Опанасенко, ГО «НОН-СТОП» було перереєстровано на невідому особу, а в реєстри внесено неправдиві відомості. На наші скарги, очікувано, жодної реакції отримано не було, а засідання антирейдерської комісії Мінʼюсту і досі відтерміновується з формальних та радше – надуманих причин.
Крім того, раніше ми писали і про систему «чорних реєстраторів» за очільництва Дмитра Волика – начальника відділу з питань нотаріату у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та його кума – адвоката Валентина Мельника, що діє на території прифронтової Харківщини. Чоловіки підпорядкували собі низку державних реєстраторів (зокрема, Сергій Зоткін, Олег Жбадинський, Ігор Тесленко, Ірина Романюк), що працюють в їх інтересах: штучно збільшують площі обʼєктів, реєструють право власності без наявності правовстановлюючих документів та вчиняють інші реєстраційні дії в порушення законодавства. І хоча деяким: Зоткіну, Жбадинському та Тесленко вже було обмежено доступ до реєстрів, маніпуляції продовжуються.
До того ж, як стало відомо з листів Харківської ОВА, Мельник три рази (31.08.2022, 04.01.2023 та 31.03.2023 року) звертався до місцевої влади з проханнями надати перепустки для пересування під час дії комендантської години для команди АО «Мельник та партнери» та свого кума Волика, проте отримав відмову. Принаймі, згідно офіційної інформації від Харківської ОВА. Що цікаво, на інші питання стосовно діяльності Мельника та Волика посадовці Адміністрації відмовляються надавати відповідь. Умисно укривають чи дійсно не володіють інформацією?
Отримуємо відмови і від Київського районного суду м. Харків, слідчі судді якого не бажають зобовʼязати СУ ГУНП в Харківській області та УСБУ в Харківській області розслідувати реєстраційні схеми чиновників Мінʼюсту.
А поки, поряд із схемами чорного рейдерства, Мельник продовжує активно рекламувати себе: закуповувати рекламу в місцевих телеграм-каналах, фотографуватись із посадовцями та розміщувати діп-фейки із зображенням Президента.
То чому ані міністерка Стефанішина, ані інші посадовці Мінʼюсту не можуть вплинути на ситуацію?
Ми закликаємо правоохоронні органи, зокрема НАБУ, САП і БЕБ, прискорити розслідування кримінальних проваджень і притягнути винних від центрального до місцевого рівня до відповідальності. Громадськість має право знати, хто стоїть за цими схемами та чому держава не може захистити свої та активи українців.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
11 Квітня 2025Корупція Розслідування Цифрові злочини
-
9 Квітня 2025Відмивання коштів Окупантський бізнес
-
7 Квітня 2025Відмивання коштів Цифрові злочини
-
30 Березня 2025Цифрові злочини
-
27 Березня 2025Окупантський бізнес
-
26 Березня 2025Агробізнес