17.02.2025 Будівельна корупція Київ

«Пуща-Водиця» та судові війни з позбавлення житла інвесторів 

ЖК «Варшавський» в Києві від Stolitsa Group є одним із найбільш скандальніших комплексів забудовника. Баталії довкола будівництва ЖК тривають. Причиною цього є незаконне виділення ділянок з боку КМДА, екологічні порушення та їх наслідки, належність земель Державному підприємству, а також численні порушення будівельних стандартів. То що варто знати про ЖК «Варшавський» у Києві?

Історія зведення ЖК «Варшавський»

У березні 2013 року між ТОВ “Сітібудсервіс” (інвестор) та ДП “НДВА ‘Пуща-Водиця'” (землекористувач) було укладено інвестиційний договір на забудову в Подільському районі Києва. 

Процедура передачі землі під забудову виглядала сумнівно. Не було достатньо публічних перевірок та розслідувань, і незважаючи на це, вже невдовзі розпочалося масштабне будівництво без належного контролю.

Генеральним підрядником на будівництві ЖК Варшавський стала компанія «Столиця Груп», заснована у 2008 році. Власники та бенефіціари цієї компанії, включаючи відомі компанії з Кіпру, мають досить тісні зв’язки з українськими політиками, особливо з партією «Батьківщина». Наприклад, Владислава Молчанова, яка є керівницею «Столиця Груп» має тісні зв’язки з депутатами Київради, що надає їй змогу легко отримувати найвигідніші та найдорожчі земельні ділянки столиці. При чому, часто за ціною, значно нижчою за реальну. 

Крім того, Молчанова була довіреною особою лідера партії «Батьківщина» – Юлії Тимошенко на виборах 2019 року. 

Судові війни довкола ДА «НДВА «Пуща-Водиця»

Ще у 2013 році Офіс Генерального прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного відчуження земель площею 950 га, що належали ДП “НД ВА ‘Пуща-Водиця'”. Керівництво підприємства та представники Міністерства аграрної політики підозрювалися у передачі ділянок третім особам без належного відшкодування сільськогосподарських втрат, чим спричинили збитки державі на 370 мільйонів гривень. 

Під час подальших розслідувань, слідчі виявили ще одну проблему – передачу земель афілійованим особам, пов’язаним із асоціацією “Столиця Груп”. 

У 2019 році правоохоронці звернули увагу на можливі порушення у розмірі компенсацій за землю, передану під забудову. Інвестиційні договори, за якими державне підприємство передавало десятки гектарів землі в обмін на 4-5% від вартості майбутніх квартир, викликали обґрунтовані сумніви щодо їх законності. Згідно з висновками експертів, таке співвідношення вартості земель і забудованих квадратних метрів було несправедливим для держави. Адже земля має значно більшу цінність, ніж кількість квартир, яку отримує державне підприємство за свою участь у проектах.

Один із найбільш резонансних випадків стався у травні 2021 року, коли ДП “НД ВА ‘Пуща-Водиця'” подало позов до ТОВ “Конкорд-ДС Плюс” щодо недійсності інвестиційного договору, укладеного ще у 2011 році. Спочатку Господарський суд Києва відмовив у задоволенні позову, однак, незважаючи на це, конфлікт продовжувався.

Позивач, посилаючись на норми законодавства, стверджував, що договір не відповідає вимогам інвестиційної діяльності. Однак суди першої та апеляційної інстанцій підтвердили, що договір є змішаним інвестиційно-підрядним договором, який повністю відповідає законодавству.Суд також встановив, що земельні ділянки, на яких здійснювалась забудова, залишаються у власності держави. Таким чином, виконання договору не призвело до вибуття земель із державної власності чи порушення прав ДП “НДВА ‘Пуща-Водиця'”.

23 січня 2025 року відбулося важливе судове рішення, яке стало ключовою віхою для захисту прав інвесторів житлового комплексу Варшавський. Касаційний господарський суд відхилив касаційні скарги ДП “НДВА ‘Пуща-Водиця'”, Фонду державного майна України (ФДМУ) та Кабінету Міністрів України, підтвердивши законність попередніх рішень Господарського суду міста Києва та Північного апеляційного господарського суду. 

Суд, розглянувши справу, встановив, що договір, укладений між сторонами, є змішаним інвестиційно-підрядним договором, що повністю відповідає вимогам чинного законодавства. На відміну від позивача, суд підтвердив, що виконання умов договору не призвело до порушення прав державного підприємства чи вибуття земель з державної власності.

Житловий фонд для військових

Особливу увагу варто звернути на важливий аспект цієї справи — житловий фонд, який пов’язаний з житлом для військовослужбовців Збройних Сил України. Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України, частина квартир, отриманих ДП “НДВА ‘Пуща-Водиця'” від інвестора, мала б бути передана військовослужбовцям ЗСУ, що мають звання Героя України. Але чи дійсно нерухомість було розподілено справедливим способом та у кількості, передбаченій законом?

За нашими матеріалами, присвяченими забудовам «Столиця Груп» уповноваженими особами ТУ БЕБ у Київській області було внесено відомості до ЄРДР за № 72024111400000021 за ч. 2 ст. 364 ККУ, а ГСУ СБУ – за № 22024000000000814,  ч. 1 ст. 275 ККУ.

Проте, незважаючи на численні судові позови та кримінальні провадження, досі жодна з осіб, причетних до цих корупційних схем, не була притягнута до кримінальної відповідальності. 

Продовжуємо далі досліджувати діяльність столичних забудовників та надсилати матеріали до контролерів. 

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини