07.08.2024
Публічні закупівлі (тендери)
Масштабний відмив коштів під час війни. Національне військове кладовище буде будуватись фірмою-новачком
Черговий скандал, повʼязаний із очевидним наміром влади «відмити» бюджетні кошти. Тепер вказане планується зробити через будівництво головного військового цвинтаря в межах Гатненської територіальної громади Фастівського району Київської області за 1.8 млрд грн.
1 серпня Державною установою «Національне військове меморіальне кладовище» Мінветеранів було обрано переможця – ним виявився Консорціумом «Білдінг ЮА». Цінова пропозиція фірми-переможця склала 1,75 млрд грн, що на 41,96 млн грн менше від очікуваної ціни замовника (1,8 млрд грн). Крім того, консорціум отримав підряд без конкуренції, бо на відкриті торги більше ніхто не прийшов.
Про консорціум
За відомостями аналітичної системи, консорціум “Білдінг Юа” створено 4 липня 2024 року. Тендер на будівництво кладовища оголосили за день до цього. Що вже свідчить про спеціальну спрямованість компанії. Хоча і представник однієї з компаній у консорціумі каже, що вони мають в своєму портфоліо десятки реалізованих об’єктів. Зокрема, працювали над будівництвом Музею Голодомору. Проте, все ж виникають сумніви.
Засновниками виступили три підприємства: “Євроелітбуд” (Одеса), “Акам” (Дніпро) і ПАТ “Броварське шляхово-будівельне управління №50” (Київська область). Кінцевими бенефіціарами консорціуму записано одеситів Олександра Ісаєва та Наталю Побережець.
Виявлені порушення
Що важливо, документи, які надав консорціум «Білдінг Юа», містили низку невідповідностей до тендерної документації замовника. Наприклад, були відсутні відповідні документи, що підтверджують наявність спеціалізованого обладнання для розпилу виробів з натурального каменю вулканічного походження (граніту та/або лабрадориту); бракувало документу, що підтверджує письмовий дозвіл загальних зборів консорціуму на укладання директором угод на суму понад 10 млн грн; неточності у документах щодо власності асфальтобетонного заводу. Також не вистачало антикорупційної програми та наказу про призначення уповноваженого з реалізації антикорупційної програми.
Мінветеранів навпаки зазначають, що жодних порушень не фіксують, а «консорціумфактично є тимчасовим об’єднанням підприємств для реалізації конкретного проєкту. Це розповсюджена практика, яка не суперечить законодавству.»
Інший момент – завищення цін у кошторисі. Наприклад, у документації йдеться про «виріб з натурального каменю сірого кольору вулканічного походження, дрібнозернистий поверхні, 1000-400*400*80мм, (Україна)», за яких необхідно буде сплатити у 3 740 грн/кв. м (з ПДВ).
У відкритих джерелах можливо знайти сіру термооброблену плитку меншою товщиною 20 мм із Покостівського граніту по 1 420 грн/кв. м або з Габро по 1 720 грн/кв. м.
Зафіксовано й інші порушення, наприклад, будівництво кладовища на непридатній ділянці та з порушенням екологічного законодавства. Відтак, трохи раніше ВРУ було прийнято закон №3505, що позбавляє громаду права проведення оцінки впливу довкілля. Крім того, обрана для меморіалу ділянка, за словами місцевих, має високий рівень ґрунтових вод, що робить поховання на ній загиблих небезпечним. На думку екологів, вказане загрожує отруєнням ґрунтових вод, які мешканці громади використовують для власного споживання.
Вказана історія в черговий раз демонструє бажання влади наживитись на будь-чому, і, навіть, смерті воїнів-героїв.
Інші схеми наживи на воїнах
Нагадаємо, що тотожна ситуація вже мала місце і на Лісовому кладовищі міста Києва. Так, кладовище повністю контролюється деяким ФОП Могільніков Микола Олександрович, що отримує бюджетні асигнування від Київради, РДА та Ритуальної служби СКП «Спецкомбінат ПКПО», а отже має повну монополію.
Тоді, від родичів загиблих воїнів стало відомо, що Алею слави планують розмістити не на центральній частині кладовища, а на місці вигрібної ями та туалету. Адже в самісінькому серці площі – розташована виставка памʼятників, належна Могільнікову.
Ще один момент – родичів загиблих змушували сплачувати кошти на забезпечення благоустрою, у той час як 4.6 млн грн виділені з бюджету зникли у невідомому напрямку.
Щодо подій на Лісовому кладовищі, базуючись на інформації родин героїв нами подавались запити для отриманні конкретних даних та заяви з метою зупинити свавілля. Відтак, Печерською окружною прокуратурою було внесено відомості до ЄРДР за № 42023102060000244, ст. 191 ч. 4 ККУ. Та чи змінилась ситуація? І чи гідно правоохоронці розслідують тиск і неповагу до воїнів?
Схожі ситуації відбуваються і з КП «РИТУАЛ» у Харкові й Києві, які незаконно заробляють на смертях людей.
Щодо Харкова, то за 2022-2023 роки підприємство уклало 3724 договори з 37 фірмами (здебільшого КП) та неплатниками податків на понад 223 млн грн. Загальна сума угод з неплатниками податків становить майже 198 млн грн. Це включає оплату незаконно наданих приміщень і земельних ділянок приватним особам.
Фактично, на теренах «Ритуал» відбувається укладання фіктивних договорів, відмивання бюджетних коштів та ухилення від сплати податків.
Крім того, джерелами доходу КП «РИТУАЛ» є:
- поховання на закритих кладовищах (офіційно працює лише одне — №18);
- вимагання хабарів за поховання, місця для урн у колумбаріях та позачергову кремацію;
- розкрадання коштів, виділених для поховання військових.
З цього приводу нами також подавались заяви до правоохоронних органів за результатами яких було внесено відомості до ЄРДР за № 12020220000000073 за ч. 3 ст. 191 ККУ.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
5 Вересня 2024Цифрові злочини
-
3 Вересня 2024Комунальні афери Публічні закупівлі (тендери) Харків
-
30 Серпня 2024Комунальні афери
-
28 Серпня 2024Відмивання коштів
-
26 Серпня 2024Київ Публічні закупівлі (тендери) Харків