03.03.2025 Розслідування Харків

Ліки подорожчають, а іноземні препарати зникнуть з аптек: реформи МОЗ Ляшка або як працюють корупційні схеми в медицині під час війни

Ліки подорожчають, а деякі медичні засоби високої якості незабаром зовсім зникнуть з полиць українських аптек. На фоні цього зʼявляються новини про присутність препаратів російського виробництва в українських медзакладах. Продовжуються викриття й лікарів «колишнього» МСЕК, що був розформований урядом через численні підозри у корупції. 

Ті, хто давав клятву Гіппократу обертають мільйонні схеми у комунальних лікарнях, розподіляючи тендери на закупівлі препаратів чи то ремонт медзакладів, виписуючи неіснуючі діагнози за винагороду та підробляючи висновки для військовозобовʼязаних. 

То чи успішно реалізується медична реформа? І на які питання Міністерству охорони здоровʼя й Міністру Ляшко все ж варто звернути увагу?

«Безкоштовні ліки для населення»: чи працює програма?

Щорічно держава виділяє значні кошти на закупівлю ліків для громадян України, які повинні бути доступні безкоштовно.  Однак більша частина цих препаратів не доходить до пацієнтів, а втрати від маніпуляцій із безкоштовними ліками сягають 2,5 мільярди гривень щороку.

Препарати закуповуються за кошти платників податків, а держава гарантує їх доступність для кожного, хто потребує. Проте на практиці інформація про наявність безкоштовних ліків або не доводиться до громадян, або ж такі взагалі перепродаються через аптечні мережі. 

Корупційні схеми також діють у Харківській міській лікарні №14 ім. проф. Гіршмана, пацієнти яких заявляли, що з них вимагали гроші за проведення операцій та надання ліків, які, згідно з законом, мали б бути безкоштовними.  Як з’ясувалося, на території лікарні діяла підконтрольна аптека, зареєстрована на ФОП Триняк, що продавала ліки, надані державою для безоплатного забезпечення громадян.  Крім того, через цю аптеку реалізовували й препарати, отримані в якості гуманітарної допомоги.

На основі зібраних даних  було розпочато кримінальне провадження. За нашими матеріалами Київською окружною прокуратурою міста Харкова внесені відомості до ЄРДР за № 42024222010000037 за ч. 1 ст. 364 КК України. Здійснення досудового розслідування доручено СВ Харківського РУП № 1 ГУНП в області. Та чи змінилась ситуація після цього?

Міська лікарня №14 у Харкові: куди зникло сучасне обладнання?

У 2022 році Харківська міська рада ухвалила рішення про реорганізацію Міської клінічної лікарні №14. Замість того, щоб розвивати лікарню та підтримувати її в скрутні часи, місцева влада вирішила приєднати заклад до іншої установи — КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17», тим самим позбавивши місто ще одного медичного закладу, що забезпечує допомогу харківʼянам.

Історія реорганізації лікарні не обмежується лише закриттям важливого медичного закладу. Напередодні вторгнення керівництво лікарні № 14 придбало систему офтальмологічної ексимерної лазерної ALLEGRETTO, яка була закуплена за завищеними цінами. Як вдалося дізнатись, саме через схеми закупівель, контрольованих головним лікарем Ковтуном, це обладнання було закуплено в умовах, коли фактична потреба в ньому в лікарні була сумнівною.

Ще одна цікава деталь: лазери були вивезені за півроку до початку повномасштабного вторгнення через Сумську область до росії. Це питання й досі не досліджується Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони. Як це стало можливим і чому правоохоронці не займаються цим фактом – велика загадка.

АТ «Фармак» та продаж ліків рф 

АТ «Фармак» – один із найбільших фармацевтичних виробників України, заявляє про свої досягнення як про приклад доброчесного бізнесу, що сплачує податки та розвивається на міжнародних ринках. 

З’являються чутки, що деякі ліки «Фармак» потрапляють на ринок росії. І хоча офіційно компанія заперечує будь-які поставки до країни-агресора, детальний аналіз розслідувань та фото з аптек у рф свідчить про протилежне. 

Технології доставки українських ліків до росії розкриваються через застосування класичної схеми «білоруського бутерброда». Спочатку продукція «Фармак» направляється в Європу, потім транзитом через Білорусь опиняється в росії. Це відома схема, якою користуються не лише фармацевти, а й інші українські компанії для обміну товарами з агресором, обходячи санкції та міжнародні заборони.

У росії пакування препаратів «Фармак» отримує вигляд, який відповідає вимогам російських стандартів. Деякі засоби навіть потрапляють до тимчасово окупованих територій України, де етикетки перекладаються на російську мову.

У 2023 році «Фармак» активно взаємодіяв з рядом суб’єктів господарювання, що фактично працювали лише на папері, надаючи «підставні» угоди, щоб обготівковувати великі суми без сплати податків. Ці схеми допомагають компанії не лише обходити українські закони, а й сприяти російській економіці.

За нашими матеріалами ТУ ДБР у м. Києві було внесено відомості до ЄРДР за № 62024100110000132 ч. 4 ст. 111-1 КК України, а ГСУ Національної поліції України – за № 12024000000000953 ч. 1 ст. 364 КК України. Проте, «Фармак» продовжує працювати на ринка України та рф, про що свідчать численні знахідки препаратів виробника в аптеках у москві, ростові та інших містах.

Реформа МСЕК

В листопаді 2024 року РНБО заявило про 1695 справ, розпочатих за фактами корупційної діяльності лікарів МСЕК. Представники комісії необгрунтовано приймали рішення щодо встановлення інвалідності прокурорам, митникам, податківцям та іншим посадовцям. Чого тільки варта Харківська обласна прокуратура, в якій з десяток прокурорів: Лимар, Кравченко та інші, виявляється, вже тривалий час отримують пенсії у звʼязку із інвалідністю.  

Окремо – за винагороду, розмір якої починався від 5 тис доларів, лікарі МСЕК видавали фальшиві довідки військовозобовʼязаним та цілком придатним чоловікам. 

Статки лікарів МСЕК за час війни зросли до мільйонних масштабів. Чого тільки варта лікарка Крупа із Хмельницька, в якої правоохоронці знайшли матраци долларових купюр. І хоча наразі уряд ухвалив рішення про реформування МСЕК, впровадивши залучення вузьких фахівців. Але чи допоможе вказане запобігти корупційним схемам, тим паче у часи мобілізації?

З огляду на перелічене, все більше питань виникає до МОЗ та Міністра Ляшка: коли будуть реальні реформи та заходи, що допоможуть побороти корупцію у сфері охорони здоровʼя та медицині? 

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини