16.06.2024 Агробізнес

«Чорний експорт»: або як ОПЗЖ, Слуги народу та правоохоронці сприяють тіньовому вивезенню зерна

Дві з пʼяти тон зерна, яке йде на експорт з України, є нелегальним, що скуповується за кеш. 3 нього не сплачують податки, а валюта від такого продажу не повертається в країну. За кордоном таким чином залишилося понад 10 млрд доларів експортної виручки. Адже валютний контроль закривають фіктивними довідками про банкрутство контрагента.

Зерно купують за готівку та через фірми-скрутки отримують від держави фіктивне відшкодування ПДВ. Масштаб проблеми сягає мільярдів гривень на рік.

І все це є наслідком реалізації численних схем  з «чорного» експорту зерна, в межах яких використовують фіктивні підприємства, оформлені на підставних осіб. Створюють такі для продажу зерна, яке придбане за готівку у фермерів здебільшого по заниженій вартості. А після того, як збіжжя залишає межі України, його перепродають кілька разів, і воно вже легально потрапляє до кінцевого споживача. Через це страждає українська економіка.

Все це лише приблизні дані, що надали Міністерство економіки та Офіс Генерального прокурора. В той самий час, поштовхом до стрімкого оприлюднення та звернення уваги на реально проблему із експортом зерна стало журналістське розслідування, присвячене заступнику Генерального прокурора Вербицькому та його статкам. В ході останнього було виявлено, що доходи коханої Вербицького – Ільницької раптово зросли, а елітну нерухомість було придбано за ціною, у 24 рази менше ринкової. 

Проте, не виключенням є, що Вербицький особисто контролює потоки коштів, що надходять вид схем «чорного експорту». Походить із Одеси та як ніхто має знайомства й усвідомлений про правильний розподіл справ. Тому такі виступи є лише способом відвернення уваги вид власного багатства.

Та факт залишається фактом, попри гучні заяви, правоохоронці все ще розводять руками і кажуть що вони ведуть нещадну боротьбу з цим явищем, але злочинна гідра хитра та коварна. Вони не можуть зупинити скуповування зерна за готівку. Але тут більш правильно говорити «не хочуть», адже з кожної тони такого зерна, всі «контролери» стратегічного експорту мають свою корупційну «частку».

При чому ділки пропонують розрахунок прямо в порту, де сидять групи «контролерів» які типу нічого з цього не бачать. Імітація боротьби зі схемами продовжується.

У відео, присвяченому зерновому коридору та схемах щодо експорта зерна ми розповідали про доволі зручний розподіл хабарів, де:

  • 7 доларів за тонну товарів йде службовцям Бюро економічної безпеки,
  • 7 доларів Службі безпеки України, 
  • 7 доларів Державній митної службі, 
  • і, тих же, 7 доларів  новосформованій коаліції екс-членів ОПЗЖ Абрамовичу та його приятелю Вязьмікіну.

Абрамович та Вязьмікін за прикриттям Арахамії захопили зерновий коридор та вже встановили правила, за якими понад 2 роки успішно набивають кишені. В той самий час, Данило Гетманцев – голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, як і Вербицький із Офісу Генерального прокурора, розводить руками, мовляв «ми намагаємось».

«У нас є велика кількість земель, які обробляються взагалі без документів. Фермери беруть зерно з цієї землі, тому воно стає «чорним». Походження у нього нема. Покупець оформлює його на фіктивну фірму, де керівництво і власники з Луганської, Донецької областей, або взагалі з іншої країни. Потім зерно завантажують на корабель. Поки корабель іде, власник переписує зерно на таку ж фіктивну фірму в Чехії, а та на нормальну фірму у Франції і так далі. Валютна виручка в країну не повертається», – зазначив Данило Гетманцев.

То чому ж не обмежити вплив на такі процеси ОПЗЖ ? Чи вказане виявиться не вигідним для учасників схеми?

Так само, варто слід вже звернути увагу і на вплив на ринок експорту китайських агрогігантів. Лише за 2023 рік Cofco Agri Resources Ukraine не сплатило понад 50 млрд грн, при цьому компанія експортує 3 відсотки українського зерна.

До того ж, Cofco продовжує працювати на тимчасово окупованих територіях, до прикладу завод Сателіт «дивом» вцілів у Маріуполі та продовжує працювати на повну і сплачувати податки в казну рф.

Фермери фальсифікують документи, щоб вдати, що зерно, яке вони продають, законного сорту, що сплачує податки, або занижувати доходи під час продажу за кордон, перш ніж зберігати виручку в іноземному банку. Іноді вони також продають зерно за низькою ціною іноземній організації, яка перебуває з ними в змові або таємно під їхнім контролем і часто базується в Туреччині чи Румунії. 

Виручка від таких продажів повертається в Україну, а готівка від подальшого продажу за вищою ціною іншій фірмі – ні.

Крім того, підконтрольні компанії використовуються як конвертаційні центри, вони створені для утримання прибутку та закриваються до настання терміну повернення валюти.

Зерно, проходить декілька кіл перепродажу, перш ніж легально потрапляє до кінцевого покупця.

СВ ТУ ДБР, розташованого у місті Києві внесено відомості до ЄРДР за № 62024100110000057, ч. 1 ст. 212 КК України, ТУ БЕБ у м. Києві розпочато досудове розслідування за № 72024101400000019 ч. 1 ст. 212 КК України – та, схоже, це лише формальні дії правоохоронців. Адже китайська Cofco і далі заробляє мільрди, не сплачуючи ані копійки до бюджету України.

Окрему увагу слід звернути й на групу компаній NOVAAGRO. Через складову ТОВ “Торговий будинок «Новаагро»” відбувається укладання фіктивних договорів та здійснюється продаж агропродукції за готівку підконтрольним компаніям. Таким чином продукція перепродається кілька разів та потрапляє до нерезидента, що призводить до несплати податків та завданню значних збитків державі.

Власником Новаагро Полумисним разом із олігархом із ймовірним громадянством рф взято під контроль ряд державних підприємств, зокрема: ДП «Світанок», ДП “ДГ”ЧУВИРІНО” ІТ НААН”, ДП «НОВОПОКРОВСЬКИЙ КХП». В межах яких в подальшому штучно створюються борги та ініціюється процедура ліквідації.

Щодо вказаного правоохоронці також почали дослідження, наприклад: Чугуївським РУП ГУНП в Харківській області внесено відомості до ЄРДР №12023221240001253 за ознаками злочину передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК  України,а  ухвалою Шевченківського суду м. Київ№761/1711/24 від 24.01.2024 слідчий суддя зобовʼязав рлзслдувати справу уповноваженими особами СУ ГУНП в м. Києві.

То хто стоїть за схемами «чорного експорту»?

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини