13.06.2024 Фортифікація Харків

2.5 млрд грн від уряду для Харківщини. Хроніка розкрадань мільярдів на фортифікаціях

Уряд додатково виділяє Харківщині 2.5 млрд грн. За словами премʼєр-міністра Шмигаля, кошти направлять на відновлення енергосистеми регіону, міста, на встановлення когенераційних установок, блочно-модульних котелень та газових генераторів. 

Цікаво, наскільки швидко цього разу відбудеться розпил? Згадаємо компанії, що отримали найбільше мільярдів із бюджету на укріплення регіону та куди ж в кінцевому проміжку зникли ці кошти.

Житлобуд-1 та Житлобуд-2

Трест «Житлобуд-1» і до війни, і зараз залишається найбільшим державним містобудівним підприємством, яке,фактично, мало монополію на будівництво житла в Харкові. Оскільки проведення аукціонів зараз необов’язкове через воєнний стан, є ризик того, що «Житлобуд-1» міг отримати багато підрядів буквально завдяки домовленості з владою міста.   

«Фірма протягом останніх 10-15 років залишається будівельним фаворитом Харківської міськради та одним з головних бенефіціарів “кооперативної схеми” виділення землі в місті, де серед обвинувачених — колишній міський голова Михайло Добкін».

Із загальної кількості (223 договори – 4.51 млрд грн) щодо будівництва фортифікаційних споруд, підписаних Департаментом житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОВА, 46 договорів на 993,8 млн грн уклали з ТОВ «Трест Житлобуд-1», яку очолює Олександр Харченко.

Ще 758,8 млн. грн бюджету  “Трест Житлобуд-1” отримав на виконання робіт у сфері територіальної оборони.

Роботи, виконані “ЖИТЛОБУД – 1”, не відповідають технічним умовам, та таким, що були вказані у специфікаціях до укладених договорів. Їм, вочевидь, байдуже на якість, адже свій заробіток вже давно отримали та продовжують отримувати.

При чому, представники «Житлобуд-1», навіть, не зʼявились на брифінг Харківської ОВА, присвячений питанню фортифікацій, продемонструвавши відкриту байдужість до питань укріплень.

СУ ГУНП в Харківській області начебто розслідувало факти розкрадань з боку Житлобуду-1, ба більше, внесло відомості до ЄРДР за № 42023220000000073 та ч. 4 ст. 191 ККУ. Проте, на цьому ініціатива правоохоронців вичерпала себе.

Схожа ситуація і з ТДВ “Житлобуд-2”, що займалось постачанням бетону та бетонної суміші. В кінцевому проміжку, товар власного виробництва виявився абсолютно низької якості.  За даними фактами органами досудового розслідування проводилось слідство (СВ відділу поліції № 3 Харківського УП № 3 ГУНП в Харківській області  за № 12023221230002391) , але винні особи притягнуті до відповідальності не були. Цікаво, чому… 

Всього “Житлобуд-2”, за 2023 рік уклали 69 договорів щодо поточного ремонту, аварійно-відновлювальних робіт та поставок будівельних споруд та будівництва у сфері територіальної оборони за бюджетні кошти на загальну суму: 533.7 млн грн.

ТОВ «Проектний Альянс» 

81 договір на 687,4 млн грн Харківська ОВА уклала з ТОВ “Проектний Альянс”. Власники – колишній чиновник Харківської ОДА та депутат міськради Андрій Колос та Олександр Сорочинський. Ще на початку 2023 року, коли компанія вже почала активно отримувати підряди від ОВА, серед засновників був Ігор Рожков. Людина з таким ім’ям в російських реєстрах значиться громадянином рф і засновником кількох російських фірм. Родина Рожкова, куди входить і Микита Рожков – депутат Харківської райради, обраний від забороненої нині “ОПЗЖ”, активно вела бізнес в рф. Власне, саме після того, як інформація про можливий “російський слід” Рожкових стала публічною, перелік власників “Проектного альянсу” змінився. 

За нашими матеріалами ГСУ СБУ було розпочато досудове розслідування в рамках кримінального провадження №12023220000000147 за ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 364-1 КК України, а Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону – №42024222750000038 за ч. 4 ст. 191 КК України. Проте, знову справа залишилась без жодних просувань.

Постачання деревини для фортифікацій

“Ліси України” у травні цього року отримали тендер Міністерства оборони на поставку майже 28 тис. куб. м деревини за ціною 3,75 тис. грн за кубометр із забезпеченням доставки.

“Ми — найбільша державна компанія. Якщо в цьому буде потреба, «Ліси України» готові до значного збільшення обсягів поставок”, – зазначив генеральний директор Болоховець, додавши, що підприємство насамперед виконувало й виконує всі без винятку оборонні замовлення.

Насправді ж, реальна картинка не така ідеальна, як це змальовує влада. Десятки фіктивних компаній-одноденок вже отримали мільйонні закупівлі на постачання деревини для фортифікаційних споруд. При чому, середня вартість балок із врахуванням доставки та вигрузки вартувала від 5 тис до, навіть, 8 тис грн за 1 куб м. При ринковій 3.5 тис грн!

Неодноразово представники Харківської ОВА та фірм-постачальників зазначали, що треба було привезти великий обʼєм деревини в короткий термін. Саме тому залучили приватників, адже нібито харківські лісгоспи не мали таких обсягів.

Проте Харківська ОВА, попри обіцянку заступника Синєгубова – Михайла Харнама, не змогла назвати лісгоспи, які відмовились надати деревину для будівництва фортифікацій. Відповідний запит журналісти зробили одразу після прес-конференції Синєгубова та його заступника Харнама, на який останній повідомив журналістам, що лісництва відмовили їм у необхідній кількості деревини.

Пізніше, було виявлено, що більшість деревини, яку відвантажували фірми-постачальники – належала держ лісгоспам. Проте, при закупівлі балок напряму – ціна була б в рази нижчою, тому і знадобилось залучення приватних гравців. 

Директор ДП «Ліси України» Болоховець та голова Державного агентства лісових ресурсів України Смаль добре знають кожну із зазначених схем. Саме вони стоять на витоках маніпуляцій та отримують відкат із підряду. А ще міністр захисту довкілля та природних ресурсів Стрілець вперто не помічає махінації підлеглих. Тому, такими швидкими темпами Україна ризикує залишитись без фортифікацій, бюджету та екології.

То чи чекати спрямування нового траншу від Уряду на реальні потреби регіону?

Цікаво, скільки із 2.5 млрд грн допомоги підуть за призначенням? Враховуючи, що «смотрящі» Абрамович та Яровий вже могли через кума останнього – Арахамію, поділити долі рівноцінно сфери впливу.

Готуємо велике розслідування, в якому детально проаналізуємо найбільших будівельників оборонних споруд Харківщини та те, скільки коштів було реально витрачено кожним із таких. А скільки розійшлось по тіньовим потокам.

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини