Whitebit

WhiteBIT защищает активы клиентов | РБК Украина
Whitebit  – одна із найбільш відомих криптобірж українського походження. Відтак, сучасна молодь, буквально, віспівує оди платформі та її засновнику – Носову.  Точніше, головному медійному обличчю. Адже, як виявляється реальним володільцем біржі є далеко не Носов  – відомий криптоексперт та гуру електронної валюти, а  Дмитро та Микита Шенцеві– біглі екс-депутати із проросійськими поглядами та.. паспортами.Дмитро Шенцев не виконав обіцянку продовжити газифікацію свого мажоритарного округу » Слово і Діло

Окрім сумнівних власників, на яких в Україні відкрито ряд кримінальних проваджень пов’язаних з діяльністю компанії, функціонування Whitebit є предметом розслідування НАБУ на предмет:

  1. легалізації та виведення коштів злочинним шляхом,
  2. ухилення від сплати податків,
  3. фінансування тероризму,
  4. участь у міжнародних транснаціональних фінансових каналах,
  5. отримання коштів шахрайським шляхом,
  6. безліцензійної біржової діяльності.

Взаємовідносини зі спонсорами WhiteBIT Шенцевими та Котвицьким

Варто уточнити, що заснування WhiteBIT стало частиною складної схеми, метою якої були ухилення від сплати податків, приховування незаконної діяльності, відмивання коштів та легалізація фінансових потоків сумнівного походження. Впливові фігури криптоіндустрії, зокрема Дмитро та Микита Шенцеві, а також Ігор Котвицький, залучили Носова як людину з досвідом у сфері криптовалют для створення біржі WhiteBIT. Відповідно до заздалегідь розробленого плану, Носов мав виступати публічною фігурою, представляючи себе як експерта в галузі цифрових активів, здобуваючи довіру інвесторів та криптоспільноти. Це дозволило приховати реальних власників біржі та їхню причетність до незаконних операцій.

Діяльність цієї групи ґрунтувалася на використанні тіньових фінансових схем, зокрема на конвертації привласнених та виведених бюджетних коштів у криптовалюту. Вони скористалися слабким нормативним регулюванням цифрових активів, що дозволило їм організувати канали відмивання грошей. Кошти, отримані незаконним шляхом, переводилися у криптовалюту, зберігалися на електронних гаманцях усередині біржі або інших платформ, а згодом конвертувалися, обмінювалися та виводилися у легальний фінансовий обіг.

Таким чином, біржа WhiteBIT стала не лише однією з найбільших криптовалютних платформ у регіоні, а й частиною масштабної схеми тіньових фінансових потоків, керованих особами з політичними зв’язками та сумнівною репутацією.

За словами самого Носова, щоденний оборот біржі складає 500 млн доларів. Але цікаво, скільки з цих коштів мають російське походження? Є підстави вважати, що WhiteBIT не лише має зв’язки з російськими власниками, а й досі співпрацює з державою-агресором. У березні 2023 року ЗМІ зафіксували рух великої суми – 3299 BTC (близько 85,6 млн доларів) – з рахунків російської криптобіржі BTC-e.

Носов стверджує, що WhiteBIT – одна з найбільших криптобірж Європи. Однак жодних публічних даних, які б підтверджували цю заяву, немає. Оцінювати позиції біржі можна лише за показниками торгових оборотів на CoinMarketCap або CoinGecko, і навіть там вона далека від лідерства. Тож чи дійсно WhiteBIT – успішна компанія, чи це лише добре організована піар-кампанія?

Отже, гендиректор Whitebit Володимир Носов виконує виключно медійну функцію та створює проукраїнський імідж компанії, адже на початку повномасштабного вторгнення біржа зайняла напрочуд активну громадянську позицію, публічно засудивши роботу Binance у Росії та просуваючи ідею, що тільки на WhiteBIT кошти українців у безпеці. Однак чи можна довіряти компанії, власники якої мають російські паспорти?

Ухилення від сплати податків та легалізація грошових коштів

Загалом WhiteBIT  здійснює діяльність з купівлі-продажу і транзакцій крипто валюти, переведення готівкових та безготівкових коштів резидентів та нерезидентів України як в Україну так і за її межі, обмін валюти та її конвертацію в криптовалюту або у фіатну валюту. Раніше діяльність здійснювалася взагалі без реєстрації, та будь-якого юридичного статусу на території України.

Навіть торговельна марка WhiteBIT № m202310241 належить ЮЕйБі Кліар Вайт Текнолоджіс; 26, Й. Басанавічюс Стріт, Вільнюс, LT-03224, Литва (LT). А схожа торговельна марка WhiteBIT, яка використовувалася раніше, за № 321872 власником є також ЮЕйБі Кліар Вайт Текнолоджіс; 26, Й. Басанавічюс Стріт, Вільнюс, LT-03224, Литовська Республіка (LT).

Доходи росли, тому з метою збільшення оборотних активів і надання видимості легальності діяльності крипто валютної біржі WhiteBIT, з 2019 року на території України Носовим В. засновано ряд компаній, серед яких: ТОВ “СМАРТ 2019”, ТОВ “ЕТОМІК ГАНС РЕКОРДС, ТОВ «ВАЙТ ДІДЖИТАЛ», ТОВ «ДІДЖИТАЛСТРАТЕДЖІЗ».

А тепер найцікавіше: вказані юридичні особи використовуються з метою укладання фіктивних угод, ухилення від сплати податків, безпідставного нарахування податкового кредиту, підробки дохідних і видаткових документів, легалізації і виводу коштів. Крім того, юридичні особи є фіктивними, реальних доходів та видатків не відображають, промислових потужностей не мають, а також не мають достатньої кількості працівників, про що свідчить інформація незалежного аудиту.

Зв’язки з росією

Окрім проросійських власників, які на початку мали наміри відкрити криптовалютну біржу саме в Москві, WhiteBit надає послуги з конвертації криптовалюти з рублем.

Сам Носов разом з родиною переїхав до м. Москва з України приблизно в 2016-2017 рр. з наміром розпочати свій бізнес у рф. Однак, через деякі проблеми він змушений був втекти назад до України.  А от дружина Носова засвітилась у репортажі на сайті VClube.TV, де наявні фотографії Носова на заході в московському нічному клубі за 23 червня 2017 року.

Крім того, криптовалютна біржа WhiteBit закуповує рекламу на російських інтернет-ресурсах, з метою поширення власної клієнтської бази, серед громадян рф. В подальшому криптовалютна біржа також сплачує податки до державного бюджету рф та так званими Л/ДНР, Луганської та Донецької областей до складу рф, відповідно кошти з бюджету рф спрямовуються в тому числі на фінансування вказаних терористичних організацій, тим самим спонсоруючи як збройну агресію рф проти України, так і тероризм.

Причетність криптобіржі WhiteBIT та криптообмінника  001K.exchange до легалізації викрадених у компанії ЗАТ «ФорДрегонс» коштів в розмірі 1 млн доларів

У оператора обміну віртуальних активів ЗАТ «ФорДрегонс», що працює під назвою Four Dragons, було вкрадено 841 000 Tether (USDT). Такі дії спричинили ЗАТ «ФорДрегонс» прямі збитки на еквівалентну суму 841 000 доларів США (станом на момент вчинення злочину, тобто 22.02.2024 р.).

У ході слідства, здійснюваного правоохоронними органами Республіки Киргизстан було виявлено, що саме під час переведення роздроблених частин вкрадених віртуальних активів в Tether (USDT) на гаманці платформи WhiteBIT, платформа отримала кілька сповіщень про недопустимість проведення операцій з вкраденими активами. Проте, незважаючи на ці сповіщення, WhiteBIT дозволила дев’ятнадцять операцій обміну вкрадених коштів в Tether (USDT) на Bitcoin (BTC) і Ethereum (ETH), і їх зарахування на адреси платформи WhiteBIT.

Вказане та факт того, що багато транзакцій вели саме на WhiteBIT, підтверджує причетність та попередньо виниклий умисел керівництва та представників WhiteBIT у співучасті в реалізації фінансових злочинів із використанням активів ЗАТ «ФорДрегонс».

Очікувано, що компанія почала заперечувати свою причетність до правопоршення та зазначила:

«WhiteBIT стала об’єктом скоординованої інформаційної атаки, спрямованої на дискредитацію нашої компанії та створення паніки серед наших користувачів, кампанія поширює неправдиву інформацію, маніпуляції та необґрунтовані звинувачення з єдиною метою – викликати FUD в криптоспільноті. Інформація, яка зараз циркулює в мережі, є сфабрикованою, а WhiteBIT — криптовалютна біржа, яка працює прозоро і строго дотримується міжнародних правил та норм».

Зручна аргументація, чи не так?

Відбілювання репутації

Після всього прочитаного ставлення до біржі негативне, чи не так? Саме тому WhiteBit активно закуповує джинсу для відбілення репутації.

На думку «лояльного» видання, Whitebit є однією із найбільших криптобірж у Європі. Та от рейтингу чи дослідження Whitebit стала найбільшою у Європі нема, як і  жодних публічних даних про порівняння кількості користувачів у за певний період часу, або будь-яких інших критеріїв щодо криптоконкурентів.  Крім торгових оборотів та відвідуваності на популярних майданчиках-рейтингах, таких як CoinmarketCap або CoinGecko, жодних публічних зіставлень не існує. Але, навіть, і за даними вказаних платформ, криптобіржа є далеким аутсайдером. Це відображається на практиці – в тисячах негативних коментарів розгніваних користувачів.

Але на їх скарги біржа відповідає не так охоче як для куплених медіа.

  1. Відгук про те, як зламуються акаунти та зникають кошти із балансу. У відповідь на що, техпідтримка криптобіржі лаконічно відповідає : «не наші проблеми».
  2. Блокування аккаунтів самою криптобіржою, без будь-яких причин та передумов, без повернення коштів інвесторів – тиша.
  3. Зникнення коштів юзерів, як інструментом для легалізації тіньових фінансових операцій власників Whitebit. – передові технології блокчейну гарантовані біржею.

Whitebit є черговою криптобіржею, яка дбатиме лише про те, як швидше заманити вас на свій майданчик і вмотивувати витрачати гроші, а чи будуть вони в безпеці чи ні — невідомо.