Чаус В’ячеслав Анатолійович
Чаус В’ячеслав Анатолійович – громадсько-політичний діяч та чинний керівник Чернігівської ОВА, якого звинувачують у привласненні гуманітарної допомоги та зловживаннях під час проведення публічних закупівель на предмет відбудови.
Скандал з гуманітарною допомогою
Поки Чернігівщина переживала напад росіян та виживала, оскільки була оточена ворогом, Чаус вирішив, що гуманітарні допомога населенню не потрібна. На складах, де зберігалася гуманітарна допомога, накопичилися величезні запаси продуктів харчування. Попри численні звернення до голови ОВА В’ячеслава Чауса та його підлеглих, волонтери не отримали дозволу на формування продуктових наборів для постраждалих від війни жителів Новобілоуської та Киїнської громад.
Це не перший гуманітарний скандал на Чернігівщині. Раніше громадськість обурювали фотографії коробок з гуманітаркою з наліпками “за підтримки Чернігівської ОВА”, а також виявлення тон не облікованих та прострочених продуктів на складах, які використовувала ОВА. Попри численні докази, голова ОВА В’ячеслав Чаус тривалий час уникав коментарів, а згодом його радник Андрій Подорван заявив, що порушень не виявлено.
Користування автівками військовослужбовців
Вʼячеслава Чауса було зафіксовано і під час користування автомобілем “Хюндай Палісад” з чорними номерними знаками. Як виявилось, авто, вартістю понад два мільйони гривень, було вилучено з автосалону “Богдан-Авто” на початку війни начебто для потреб оборони міста. Проте, як бачимо, наразі транспортний засіб використовується для особистих потреб В’ячеслава Чауса, який, “евакуюється” на ньому з роботи до ресторану, а з ресторану – додому.
Відкати на відбудові
Чернігівська ОВА за керівництва Чауса розгорнула масштабну схему на 135 млн, побудовану на відновленні знищеної агресором Чернігівщини. Департамент енергоефективності, транспорту, зв’язку та житлово-комунального господарства Чернігівської ОДА в особі керівництва цього підрозділу укладає публічні закупівлі так, щоб переможцями тендерів ставали компанії, підконтрольні місцевій владі.
Мета цієї схеми – розкрадання та привласнення бюджетних коштів за допомогою штучного завищення вартості будівельних матеріалів і робіт під час проведення тендерів. Використовуючи ціни, що значно перевищують ринкові, Чернігівська ОВА укладала угоди з підконтрольними підприємствами, що призводило до нецільового використання бюджетних коштів.
Окрім цього, ще однією частиною корупційної схеми є будівництво фортифікацій без належної проектно-кошторисної документації. Так, на об’єктах оборонних споруд навколо Чернігова, де значні суми були витрачені на виконання робіт, жоден з проектів не відповідав нормам, що дозволяло зловживати ресурсами.
За даними Державної аудиторської служби, на будівництві було вкрадено десятки мільйонів гривень
Схеми ухилення від мобілізації
За словами голови Чернігівської ОВА, поточний рівень мобілізації не є достатнім, і вже вживаються додаткові заходи для його збільшення. Проте, це стосується далеко не всіх.
Використовуючи систему «Шлях», Чаус і дого поплічник Синенко продають дозволи на виїзд чоловікам призовного віку. За суму від 3 500 до 5 000 доларів будь-хто може легально покинути Україну, уникаючи мобілізації.
Ця схема працює через підконтрольні громадські організації, які подають фіктивні запити до ОВА. У результаті, замість того, щоб воювати за свою країну, сотні ухилянтів безперешкодно виїжджають за кордон, поки інші захисники тримають фронт.
Мільйонні задекларовані статки
Наприкінці березня 2024 року начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус оприлюднив свою декларацію за 2023 рік, яка викликала чимало запитань: в документі з’явилася інформація про новонароджену доньку Мілану, але зникли відомості про дружину Лесю та пасинка Глєба Якубенка. Хоча, як стало відомо, розлучення відбулось лише у березні 2024.
В’ячеслав Чаус володіє квартирою у Чернігові на 72,6 м2, дачею у Клочкові на 98,1 м2 та земельною ділянкою на 1200 м2, а батько – Анатолій Чаус володіє квартирою у Києві на 46,3 м2 та квартирою у Чернігові на 44,3 м2.
Також начальник Чернігівської ОВА володіє двома колекціями унікальних монет: ювілейних і пам’ятних монет Національного банку України з дорогоцінних металів та іноземних держав (метал — срібло, золото, мідь, нікель, інші недорогоцінні метали) у кількості 372 штук.
У власності Чауса залишилось одне авто Volkswagen Touareg 2021 року випуску, хоча у 2022 році його родина володіла ще й Kia Sorento 2017 року випуску.
Основним джерелом доходу Чаус вказав зарплату на посаді начальника Чернігівської ОВА — 1 007 849 гривень за рік. Також він задекларував 168 887 гривень пенсії, а наа банківських рахунках В’ячеслав Чаус тримає 59 224 гривні. Водночас готівкою — 1 000 000 гривень, 130 000 доларів США, 80 000 євро (1 600 000 гривень, 155 000 доларів США, 130 000 євро готівкою у декларації за 2022 рік).
Пов'язана інформація
-
27 Лютого 2025Відбудова України Відмивання коштів Корупція Фортифікація