Альперін Вадим Олександрович
Альперін Вадим Олександрович — український бізнесмен, політик та громадський діяч, відомий не тільки своєю участю в економічних реформах та підтримкою розвитку бізнесу, але й через зв’язки з незаконною діяльністю.
В останні роки його ім’я стало предметом обговорення в контексті численних скандалів, що пов’язані з його бізнес-практиками. Зокрема, Альперіну ставили в провину участь у схемах ухилення від сплати податків, а також використання корпоративних схем для приховування фінансових операцій.
Підприємницька діяльність, якою він займається, неодноразово ставала об’єктом розслідувань, що викликають сумніви щодо законності його доходів та методів ведення бізнесу. Ці факти створюють суперечливу репутацію Альперіна як політика та бізнесмена, що викликає критику як серед опонентів, так і серед частини громадськості.
Бізнес інтереси
Вадим Олександрович у бізнесі з 90 років, та починав свою кар’єру бізнесмена з торгівлі алкогольними напоями. В 2000-х роках, бізнесмен переїхав жити до Ізраїлю, але згодом знов повернувся до України.
Згодом, Альперін орендував приміщення Котовського винного заводу. Однак, 2011 року, Фонд державного майна звернувся з позовом до Альперіна, з метою визнання договору оренди недійсним та розірвати договір. Альперін виграв суд, та продовжив керувати заводом. В 2016 році, між Альперіним та Фондом державного майного було укладено новий договір оренди, відповідно до якого оренда ставка була підвищена на 25 %. У період часу, до 2016 року, родина Альперіна керувала Котовським винним заводом, згодом право власності заводу перейшло до компанії «Тандерфілд Корп».
Альперін – «хрещений батько» контрабанди
Однією із головних схем заробітку контрабанда підакцизних товарів, зокрема тютюнових виробів. Керуючи компаніями «ОРІОН ТОБАККО», «САМЕРСТОН ТАБАКО», «ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ „ПІВДЕННА», Альперін займається виробництвом контрафактних тютюнових виробів, які потім реалізовуються без сплати акцизів. Через фіктивні підприємства виготовляються підроблені акцизні марки, які наклеюються на контрафактну продукцію. Тютюнові вироби реалізовуються через нелегальні торгові точки, де товар продається за готівку без сплати податків.
Продукція вивозиться через Одеську область на територію Європейського Союзу, обходячи митний контроль та інші перевірки.
Отримані від продажу контрафакту кошти через фінансові установи, криптовалютні біржі та дроп-сервіси надходять до Альперіна та його спільників.
Тютюнова імперія Альперіна та статус «короля контрабанди»
В тютюнову імперію Альперіна входить перелік повʼязаних із виробником сигарет «Оріон Тобакко» компаній: ТОВ «Агропраймінвест», ТОВ «Давос Групп», ТОВ «Найз Інвест», ТОВ «Самерстон Табакко», ТОВ «Південна тютюнова компанія» та інші. Вказані юридичні особи були створені з метою виконання функцій фірм прокладок у схемах ухилення від сплати податків та легалізації грошових коштів. Наприклад, аби уникнути та мінімізувати сплату ПДВ, фірми формують додаткові витрати на цю суму.
Окрім того, додатковим джерелом прибутку для Альперіна став продаж – невикористаного податкового кредиту іншому бізнесу, який має значні податкові зобов’язання перед державою через створення ланцюжка фіктивних операцій. Фактично одна компанія отримує кошти, а інша – заощаджує на отриманні незаконної податкової пільги. Тобто , Альперін, продаючи, через власних юридичних осіб, тютюнові вироби за готівку у нелегальних точках, в подальшому фактично здійснює «торгівлю» документами про сплату ПДВ.
Скандал з хабарем НАБУ та санкції
У 2017 році Альперін намагався дати хабар співробітнику Національного антикорупційного бюро України. За даним фактом було відкрито кримінальне провадження, а рахунки Альперіна були арештовані. Окрім того, Печерським районним судом міста Києва було обрано запобіжний захід щодо бізнесмена у виді тримання під вартою з можливістю застосування застави в розмірі пів мільярда грн. Однак, апеляційна інстанція, зменшила розмір застави до 141 тис. грн, яка була оперативно сплачена. А сам бізнесмен – опинився на свободі. 2 квітня 2021 року РНБО на своєму засіданні запровадила персональні санкції проти контрабандистів, до ряду яких входить й Вадим Альперін.
Кримінальні провадження, зв’язки з митниками
Вадим Альперін підтримує зв’язок з посадовими особами Одеської митниці, за підтримки яких вони організували схему, ухилення від сплати мита зі своїх вантажів. Альперіна звинувачують за такими статтями: ч. 1 ст. 255 (створення злочинної організації), ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків), ч. 2 ст. 364 (зловживання службовими повноваженнями) КК України.
Окрім того, Альперін був керівником злочинної організації, яка розмитнювала імпортні товари за заниженими цінами, нанісши державі збитків на 77,7 млн грн. 20 квітня 2021 року указом президента Альперіна позбавили українського громадянства, що передбачає депортацію. 8 вересня Альперіну повернули закордонні паспорти, оскільки він втратив українське громадянство.
Статки «короля контрабанди»
Вадим Альперін є співвласником трьох торговельно-розважальних центрів, офісних приміщень, заводу, кількох вантажних кораблів, низки земельних ділянок в Одесі та її передмісті, а також кількох десятків автомобілів.
Більшість бізнесів Альперіна оформлені на родичів. До прикладу, одеська компанія «Корпорація А енд А», співвласницею якої є дружина Вадима Альперіна, володіє трьома торговельними центрами в Одесі, Хмельницькому та Миколаєві. Вони об’єднані в мережу “Мій дім”. Однак фактично власником та розпорядником бізнесу є сам бізнесмен. Тетяна Альперіна є власницею компанії «Укроргенергобуд», якій належать офісні приміщення в центральному районі Одеси, загальною площею понад дев’ять тисяч квадратних метрів. Цікавим є той факт, що у вказаних офісах розташований й робочий простір Альперіна, де періодично проводилися обшуки в рамках кримінальних проваджень.
Вадим Альперін є кінцевим бенефіціаром низки іноземних компаній, яким також належить майно. Так, ліберійська фірма Stonehill Maritime володіє вантажним судном Aviva, яке ходить під прапором африканської країни Того.
Донедавна Альперін володів компанією «Гама-інвест», яка володіє 20 елітними автомобілями.