24.03.2025
Відмивання коштів
Окупантський бізнес
Цифрові злочини
Затримання власника WhiteBIT Носова та міжнародний розшук засновника 001k.Exchange Гуцу?
За сприянням Міністра цифровізації Михайла Федорова держава втратила 600 млн грн на закупівлі дронів для ЗСУ. Відповідно українські військові залишились без десятка «пташок», що допомагали б знищувати ворога.
Відтак, очільник Мінцифри Михайло Федоров стверджував, що Міноборони не справлялося із закупівлею дронів від початку повномасштабного вторгнення. Тому за справу взялося Мінцифри разом із Держспецзв’язку.
Тоді ж вони закупили у деякого «Кріон-М» тисячі дронів, кожен з яких, як виявилось був придбаний за завищеною ціною. Наприклад, тільки з липня 2023-го «Кріон-М» продав державі майже 3900 безпілотників. Приблизно за півтора мільярда гривень. 600 мільйонів з яких фактично є переплатою.
Початково один дрон, куплений у «Кріон-М», обходився Держспецзв’язку майже у 500 тисяч гривень, хоч тоді цю саму модель можна було купити удвічі дешевше.
Тоді, у власних коментарях Федоров зазначав про глибокі аудити, проведені Мінцифрою та ретельні перевірки діяльності «Кріон-М» та придбаних дронів. Проте, переплачені державою кошти ніхто так і не повернув. А ЗСУ знову залишились без тисячі дронів, які могли б врятували життя бійців.
Федоров є фігурантом не лише справи про придбання дронів для ЗСУ за завищеними цінами. На його рахунку і захист масштабних схем з відмивання коштів через криптобіржу WhiteBIT інтереси якої Федоров захищає разом із представниками ГУР МО Буданова.
Що відомо про діяльність WhiteBIT?
WhiteBIT сприяла виведенню 841 000 USDT з рахунків оператору обміну віртуальних активів Four Dragons.
Основою схеми була технологія “дроблення”, коли великі суми криптовалюти розподілялися через низку проміжних рахунків. Це дозволяло ефективно анонімізувати операції та заплутувати сліди, що робило неможливим відстеження кінцевих бенефіціарів транзакцій. WhiteBIT тоді стала ключовою ланкою у прихованні переказів. Адже кошти потрапляли на рахунки криптобіржі, де продовжували обмінюватися та “розмиватися”.
Попри наявність попереджень про тіньові операції та прохання заблокувати транзакції, WhiteBIT не було вжито жодних заходів. Коли справа перейшла до рук правоохоронців Киргизстану, WhiteBIT публічно заявила, що всі кошти заморожено, а підозрілі гаманці заблоковані.
Через 7 місяців після початку розслідування, представники криптобіржі все ж визнали свій зв’язок з криптообмінниками, через які було реалізовано схеми дроблення викрадених коштів. Серед таких: 001k.Exchange, Exchange Team, Crystal-Trade, 24BestEx та інші. Це стало новим етапом у справі, коли власник WhiteBIT Володимир Носов, а також представник криптообмінника 001k.Exchange Сергій Гуцу, були включені до списку підозрюваних. При цьому, згаданого Носова було оголошено у міжнародний розшук.
Новий розвиток у справі WhiteBIT
На початку 2025 року з’явилася інформація про те, що генеральний директор Four Dragons надіслав до слідчих органів Киргизстану лист про зупинення кримінального переслідування ключових фігурантів справи, серед яких Носов, Гуцу та інші. У листі зазначалося про вирішення конфлікту, часткову компенсацію збитків та укладену мирову угоду. У звʼязку з цим розслідування справи тимчасово було заморожене, попри наявні докази злочинної діяльності WhiteBIT.
Проте, нещодавно до нас надійшла інформація про те, що справу відновлено і передано до Державного комітету національної безпеки Киргизстану. Це означає, що шанси на те, що WhiteBIT зможе уникнути відповідальності за свою роль у міжнародній фінансовій злочинності, зменшуються.
Однак, чи вистачить політичної волі та доказів для того, щоб притягти до відповідальності всіх причетних осіб до діяльності WhiteBIT, покаже час. Особливо цікаво поглянути на реакцію Федорова й української розвідки опісля оприлюднення підводних каменів діяльності криптобіржі.
Як ми вже писали раніше, нами було скеровано матеріали до переліку правоохоронних та контролюючих органів, аби ті вжили заходів щодо перевірки діяльності WhiteBIT та її бенефіціарів. Крім того, ми надіслали відповідні скарги і до міжнародних контролерів та правоохоронців: Financial Action Task Force, Working Group on the Fight Against Corruption and Money Laundering (WGFACML), Council of Europe, European Commission, European Securities and Markets Authority (ESMA), European Central Bank, European Banking Authority, Committee of Experts on the Evaluation of Anti-Money Laundering Measures and the Financing of Terrorism (PC-R-EV), International Organization of Securities Commissions (IOSCO).
Окремо, ГО «НОН-СТОП Україна» було спрямовано скарги до Mastercard, Visa, SWIFT з вимогами припинити обслуговування фінансових операцій та заборонити використання платіжних карток Mastercard, Visa, а також SWIFT-переказів для поповнення рахунків WhiteBIT.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
11 Квітня 2025Корупція Розслідування Цифрові злочини
-
9 Квітня 2025Відмивання коштів Окупантський бізнес
-
7 Квітня 2025Відмивання коштів Цифрові злочини
-
30 Березня 2025Цифрові злочини
-
27 Березня 2025Окупантський бізнес
-
26 Березня 2025Агробізнес