04.12.2024
Відмивання коштів
Законопроект Арахамії на користь тіньового бізнесу
26 листопада Давид Арахамія зареєстрував законопроект 12251, який зобов’язує виробників сигарет поступово збільшувати частку сировини з внутрішнього ринку:
- З 1 січня 2025 року — 3%
- З 1 січня 2026 року — 5%
- З 1 січня 2027 року — 7%
Ідея виглядає непогано для підтримки вітчизняного виробництва, адже українські аграрії вже давно в тіні, а ферментаційні фабрики занепадають. З 2005 року посіви тютюну в Україні зменшилися в 43 рази, хоча податки з тютюнової галузі зростають щороку. У 2023 році було продано 29.8 млрд сигарет, а податків сплачено понад 80 млрд гривень.
Однак є один великий нюанс. Законопроект фактично може захищати інтереси великих тютюнових магнатів, таких як Кауфман і Козловський, а також злочинного угрупування, яке контролює Рівненську тютюнову фабрику.
Ці люди мають зв’язки з ОЗУ Монаківці, і навколо їхніх бізнесів вже неодноразово майоріли кримінальні справи та скандали. Наприклад, Монаківців неодноразово звинувачували в контрабанді тютюнових виробів та участі в нелегальному обігу сигарет.
Закон може стати інструментом для фіктивного збільшення витрат виробників сигарет, що дозволить конвертувати гроші через конвертаційні центри і фактично збільшити потік готівки до кримінальних структур.
Але, можливо, це і було задумано? На таку думку підштовхують звʼязки Арахамії із Монаківцями, Кауфманом та Козловським. При чому, Слуга народу неодноразово особисто підтверджував вказане.
Арахамія та захист Монаківців у Гощі
Фабрика в Гощі, відома як ТОВ «Українське тютюнове виробництво», перетворилася на осередок підробки акцизних марок і нелегального виробництва сигарет. Згідно з даними журналістів, 15% усіх контрафактних сигарет із нелегальними акцизками надходять саме з цього підприємства.
Вже три роки фабрика працює за наступною схемою:
- Повідомляє про те, що сировина нібито знищена через війну.
- Не здійснює офіційні закупівлі акцизок, хоча і продовжує виробництво
При чому, регулярні обшуки Бюро економічної безпеки лише підтверджують масштаби проблеми.
За нашими матеріалами Офісом Генпрокурора було внесено відомості до ЄРДР за Nº 42024000000001199 за ч. 1 ст. 204 КК України.
І хоча голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев гордо заявляв про роботу детективів БЕБ по виявленню нелегального виробництва сигарет та постачання їх до країн ЄС. Насправді, жодних наслідків обшуків зафіксовано не було адже за діяльністю виробництва стоять люди по типу Арахамії, Монаківців (Абрамович, Вязьмікін) та самого Гетманцева.
“ТЕДІС”: тютюновий монополіст Кауфмана під прикриттям
ТОВ «ТЕДІС Україна», яке колись працювало під назвою «Мегаполіс», залишається монополістом у продажу тютюнових виробів в Україні. За даними Антимонопольного комітету України (АМКУ), у свої найкращі часи компанія контролювала майже 99% ринку.
Ще “Мегаполіс” був заснований російським олігархом Ігорем Кесаєвим, який: контролював 70% роздрібного тютюнового ринку в Росії, інвестував у виробництво зброї через завод імені Дегтярьова та мав зв’язки із Федеральною службою безпеки Росії (ФСБ).
У 2014 році, після анексії Криму, Кесаєв формально “вийшов” із українського ринку. Але за інформацією джерел, цей вихід був лише на папері. Бізнес залишився у руках його партнера — Бориса Кауфмана, одеського бізнесмена, відомого своїми зв’язками з політичною елітою.
У 2021 році Кабінет Міністрів України погодив створення “національного оператора” тютюнового ринку. Проте за фактом, цей оператор став узаконеним приватним монополістом, що ще більше посилило позиції Кауфмана.
Пізніше, АМКУ ще не один раз звинувачував «ТЕДІС» у: антиконкурентних змовах, за що компанія отримала 3,4 млрд грн штрафів та недобросовісній конкуренції. Проте у 2021 році Верховний Суд визнав недійсним рішення АМКУ, задовольнивши касаційну скаргу компанії.
Завдяки Кауфману, український тютюновий ринок уже кілька років вважається “чорним плямою” у Європі. Україна займає перше місце за обсягами контрабанди сигарет до ЄС, а компанії, пов’язані з «ТЕДІС», підозрюють у нелегальних поставках сигарет до Угорщини та інших країн під виглядом солі чи інших товарів.
За нашими матеріалами ГСУ СБУ було розпочато провадження №22024000000000891 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201-4 КК України. Цікаво, чому і досі Служба безпеки не почала реалізувати слідчі дії?
Як бізнес Козловського став синонімом “тіньового ринку”
Львівський бізнесмен Григорій Козловський, власник скандально відомої Винниківської тютюнової фабрики, став фігурою, що асоціюється з контрабандою. Його діяльність на ринку тютюнових виробів привертає увагу правоохоронців не лише в Україні, а й за кордоном.
Наприклад, у 2019 році на Закарпатті було затримано партію контрабандних сигарет на суму 2 мільйони євро. А вже через рік – у 2020 угорські митники вилучили 2 мільйони пачок сигарет, вартість яких перевищувала 7 мільйонів доларів.
За даними Державної податкової служби, кожна друга нелегальна сигарета в Україні належить до ТМ Compliment, виробленої на Львівській тютюновій фабриці.
Цю продукцію можна безперешкодно купити в інтернеті за цінами, що вдвічі нижчі за офіційні. І хоча Григорій Козловський публічно заявляє про прозорість свого бізнесу, сплату всіх податків та вихід із ринку цигарок, статистика говорить про інше.
За нашими матеріалами ТУ БЕБ у Львівській області розпочало низку проваджень, зокрема № 62024140110001140 ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212 КК України. Проте, знову просте питання: де реальні заходи окрім обшуків, що ні до чого не призводять?
Ситуація із нелегальним ринком цигарок залишається на паузі через внутрішній конфлікт БЕБ та податковою. Хоча обидві структури мали б боротися із контрабандою, замість цього відбувається “гра в мовчання”.
То для кого насправді Арахамія пропонує нововведення?
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
11 Січня 2025Розслідування
-
9 Січня 2025Відмивання коштів
-
7 Січня 2025Комунальні афери Харків
-
4 Січня 2025Відмивання коштів
-
2 Січня 2025Відмивання коштів
-
31 Грудня 2024Розслідування Свавілля суддів
-
27 Грудня 2024Відмивання коштів
-
25 Грудня 2024Екологія Окупантський бізнес Свавілля суддів Цифрові злочини
-
23 Грудня 2024Відмивання коштів
-
19 Грудня 2024Публічні закупівлі (тендери)