21.05.2024 Відмивання коштів Окупантський бізнес

Захоплення енергетики України російськими олігархами

Влада анонсує суттєве підвищення тарифів на світло, повʼязуючи такі дії із критичною енергетичною ситуацією. В той самий час, ключові компанії-оператори систем розподілу електричної енергії України перебувають під впливом російських олігархів, депутатів Держдуми та авторитетних бізнесменів рф.

Спектор та процес скуповування російських активів

В інтернет-ресурсах міститься доволі обмежена кількість інформації про родину Спектор. У більшості із статтей йдеться про «блискавичну бізнес-імперію» та звʼязки із Вагіфом Алієвим, активи якого тепер поступово переходять до рук Олександра Спектора. Проте, лише деякі із джерел пишуть про реальну роль Спекторів у впливі на промисловість України.

Російський слід в системі енергопостачання України

Відтак, Михайло Йосипович Спектор (можливо брат власника ТРЦ Blockbuster MallОлександра Спектора) в інтернет-ресурсах зазначається як президент группи компаній VS Energy.

VS Energy володіє активами в енергетичній, фінансовій галузі, металургії та сфері нерухомості. Раніше ЗМІ писали, що компанія контролюється російським бізнесменом Олександром Бабаковим. При цьому, Михайло Спектор був єдиним громадянином України серед групи співвласників. Його московськими партнерами в конгломераті компаній, які ще називають VS Energy, був віце-спікер Держдуми Олександр Бабаков, “авторитетний” бізнесмен Михайло Воєводін і президент футбольного клубу ЦСКА Євген Гінер.

У інтервʼю одному із видань Михайло Спектор особисто підтвердив вплив росіянина Бабакова на функціонування VS Energy. Тоді ж, Спектор сказав, що група володіє акціями Нікопольського заводу феросплавів. Як йшлось у матеріалах видання: «Вони їх отримали, коли “лужниківців” покликали на роль гарантів примирення між Віктором Пінчуком та Ігорем Коломойським, конфлікт яких довкола НЗФ вилився у відставку уряду Юлії Тимошенко у 2005 році.»

Проте, у 2014-му із загостренням конфлікту між Україною та росією, VS Energy змінила офіційних власників. «Гінер перестав бути акціонером групи у 2014-му, – запевняють у компанії. – Бабаков та Воєводін ніколи не володіли акціями групи VS Energy». Як бачимо, офіційні коментарі Групи та самого Спектора дещо різняться та суперечать один одному.

Нині кінцевими бенефіціарами компанії значаться громадяни Євросоюзу: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина).

А за даними YouControl, фірма, що управляє мережею – “Східно-європейська готельна компанія” – належить кіпрському офшору “Пуморі ентерпрайзес інвестментс лтд”. Її бенефіціарка – громадянка Франції Наталія Селіванова та, за сумісництвом дружина вже згаданого Воєводіна. За даними YouControl, вона також є власницею електрометалургійного заводу «Дніпроспецсталь», який також контролює група VS Energy.

Селіванова через компанію Financiere контролює пʼять великих готелів Premier у різних містах України. В грудні 2022-го суд арештував готелі цієї мережі, а також київські ТЦ «Метроград» та «Метрополіс», які, за версією слідства, контролюють Бабаков, Гінер та Воєводін. Проте єдиний успішний кейс націоналізації активів групи відбувся на початку цього року: Вищий антикорсуд стягнув частку Гінера в PINBank (90%) на користь держави.

Вплив на енергосистему

Окрім готельних активів та заводу «Дніпроспецсталь», VS Energy в Україні належить п’ять обленерго: «Херсонобленерго», «Кіровоградобленерго», «Житомиробленерго», «Рівнеобленерго», «Чернівціобленерго». Ці обленерго були приватизовані за $120 млн ще на початку 2000-х років, крім «Чернівціобленерго», контрольний пакет якого держава продала в 2012–2014 роках.

Ними керує компанія ВС Енерджі Інтернейшнл Україна (VS Energy). Власники юридичні особи-громадяни ЄС. Серед них – латвієць Вілліс Дамбінс, який, за даними YouControl, 2016 року був бенефіціаром «Східноєвропейської готельної компанії».

У травні 2023-го Зеленський ввів санкції проти нібито номінальних власників енергокомпанії VS Energy. Пізніше Мінʼюст оголосив про збір матеріалів для направлення таких до суду та конфіскації активів компанії. Та і досі про жодне просування справи не відомо. Цікаво, з яких причин?

Дії ГО «НОН-СТОП»

Нами було зібрано та подано матеріали до правоохоронних та контролюючих органів з метою якнайглибшого дослідження справи та притягнення до відповідальності Спекторів, що мають досить тісні звʼязки із громадянами рф. Чекаємо на результати.

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини