21.03.2025 Відмивання коштів Публічні закупівлі (тендери) Розслідування Харків

Як Управління поліції охорони Харківщини заробляє на бюджеті Харкова

Поліція охорони Харківщини придбала пальне за завищеними цінами | Цензор.НЕТ

Управління поліції охорони в Харківській області – це структурний озброєний підрозділ Національної поліції України, розташований у прифронтовому регіоні із задекларованою метою «забезпечити безпеку кожного мешканця». Проте, фактично, управління стало місцем для збагачення його керівників через тендерні схеми із залученням бюджетних коштів.

Особливо яскраво вказане почало виявлятись починаючи з 2020 року, коли чинний очільник Управління АртемФоменко отримав керівну посаду.

Корупційна схема з тендерами на паливо

Однією із поширених та вигідних для Фоменка схем стала закупівля палива для потреб Управління поліції охорони в Харківській області.

Відтак, у 2024 році було оголошено тендер на придбання 119 000 літрів бензину А-95 та 86 000 літрів дизельного палива. Очікувано, серед учасників опинилась лише одна компанія – ТОВ «ІНКАМ ФІНАНС», що і сталапереможцем, встановивши пропозицію у розмірі 12 125 950 грн.

За умовами договору, вартість 1 л бензину з ПДВ складала 59,99 грн, а дизельного палива – 57,99 грн. Проте на момент укладення контракту ринкова вартість палива була значно нижчою – 55,89 грн за літр бензину і 50,99 грн за літр дизелю. Тобто, ціна була завищена на 10-15% від реальної вартості.

Цікавим є той факт, що при перевірці документації було виявлено численні дискримінаційні вимоги. Наприклад, вимога щодо надання документів перевірки на АЗС мобільною лабораторією суттєво обмежувала можливість участі в тендері інших постачальників, які не є власниками автозаправних станцій. Це сприяло тому, що лише компанія «ІНКАМ ФІНАНС» мала доступ до необхідних документів.

Крім того, після підписання договору про закупівлю, Фоменко особисто надіслав лист до ТОВ «ІНКАМ ФІНАНС» з пропозицією зменшити ціну на паливо до ринкових рівнів: 54,29 грн за літр бензину та 51,89 грн за літр дизельного палива. Однак, очікуваний  перерахунок вартості так і не відбувся, і 31 травня 2024 року замовником було перераховано 5,3 млн грн на рахунки приватного ТОВ «ІНКАМ ФІНАНС». Сам Фоменко від коментарів стримався. Тож, можемо говорити про те, що листи до компанії від Фоменко – це лише створення уявної реакції та можливість відбілення репутації в майбутньому.

Тендер на цукерки від Управління поліції охорони

У грудні 2024 року було оголошено тендер на закупівлю 220 подарункових наборів цукерок. Сума тендеру, на перший погляд, виглядала скромно 99 959,20 грн. Однак, якщо придивитися до деталей, стає зрозуміло, що і тут наявні маніпуляції.

Єдиним учасником тендеру та переможцем стала компанія ТОВ «ФАВОРІТО», яка отримала замовлення на постачання цукерок. Цікаво, що вартість одного набору склала 454,36 грн. Проте ні вага, ані реальна вартість подарункових наборів не були оприлюднені в договорі. Договір, до того ж, не був публічно оприлюднений, що дозволило приховати реальну вартість закупівлі та обґрунтування витрачених коштів.

Такий підхід є класичним прикладом використання тендерних закупівель для особистого збагачення. І хоча йшлося про закупівлю подарунків для новорічних свят, мова йде не просто про безглузде марнотратство це яскравий приклад того, як навіть найменші закупівлі можуть бути використані як інструмент для привласнення державних коштів.

Охорона правопорядку або як привласнити мільйони

2025 рік не став винятком у схемах з тендерами. Управління поліції охорони в Харківській області стало учасником та переможцем тендера, цього разу на надання послуг із забезпечення громадської безпеки та охорони правопорядку для Харківської міської ради. Договір, укладений 28 січня 2025 року, передбачає отримання Управлінням охорони поліції 5 393 707,20 грн за надання фізичної охорони для кількох об’єктів у Харкові.

У документі зазначено, що річна вартість охорони кожного з об’єктів складає 2 696 853,00 грн. Проте виникає питання: чи дійсно ці кошти будуть витрачені на забезпечення охорони цих об’єктів, чи знову буде використана схема привласнення бюджетних коштів?

Враховуючи попередні махінації з тендерами, не виключено, що й у цьому випадку відбудеться завищення вартості послуг або привласнення частини бюджетних коштів, які мали бути використані для забезпечення безпеки в місті.

Статки начальника Управління поліції Фоменка

Фінансовий стан Фоменка раптово зріс з приходом до Управління поліції охорони. Якщо у 2020 році його щорічна декларація свідчила про скромні доходи, то вже через рік ситуація кардинально змінилася. Фоменко почав декларувати значні суми готівкових коштів: 5 000 доларів США в 2020 році, 16 000 доларів в 2022 році, і 24 000 доларів у 2023 році. Проте дивним є те, що ці грошові активи абсолютно не відповідають його офіційним доходам, зокрема заробітній платі, що отримувалася на посаді заступника начальника до 2020 року.

Жодного офіційного доходу не декларувала і його дружина, яка займається підприємницькою діяльністю. Це підвищує ймовірність того, що ці кошти не мають законного походження, а є результатом зловживань у процесі державних закупівель.

Яку ситуацію ми маємо станом на зараз?

Фоменко та його Управління організували та отримали:

  1. 2 млн грн – «заробітку» на схемі з паливом.
  2. 50 тис. грн – переплата за новорічні подарунки для дітей(!), які закупили по завищених цінах.
  3. 5,3 млн грн – новий контракт від міської влади, де, напевно, теж не обійдеться без махінацій.

З огляду на вказане, нами було надіслано матеріали до усієї вертикалі керівництва Управління поліції охорони в Харківській області: від відповідного Департаменту поліції охорони до керівництва Національної поліції та МВС. Вимагаємо реакції та невідкладного вжиття заходів.

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини