20.02.2025
Розслідування
Харків
Як Мінмолодьспорту стало головною ланкою у справах про ухилення від мобілізації
Як живе спортивна галузь в прифронтовому Харкові
За контролю начальника Управління у справах молоді та спорту Харківської ОДА Костянтина Ананченко та його партнерки-нардепки від «Слуга народу» Марії Мезенцевої в Харківській області було реалізовано масштабне розкрадання коштів, що виділяються на навчально-тренувальні збори (НТЗ) спортсменів.
Схема проста: на гроші, виділені на розвиток спорту в прифронтовому регіоні, Ананченко та його команда організовували тендери, де переможцями ставали пов’язані з ними підрядники. Частина бюджетних коштів йшла на фіктивні проекти, а інша — на особисті рахунки. В результаті, спортивні об’єкти залишалися недобудованими або взагалі не з’являлися на світ, а молодь у регіоні не отримувала можливості для занять спортом, що прямо впливало на підвищення соціальної напруги в цих територіях.
До слова, державне фінансування на проведення НТЗ в Харківській області у 2023 році становило понад 50 мільйонів гривень. Однак насправді, як ви вже могли зрозуміти, більшість грошей пішла не на реальні тренування, а на фіктивні заходи, організовані тільки для того, щоб дістати доступ до бюджетних коштів.
Тренування, які не проводились, учасники, яких не існувало, а кошти, що мали бути використані для розвитку спорту, зникли у корупційному потоці Ананченко. Фінансова звітність закрита, і жодної реальної інформації про те, на що були витрачені ці кошти, немає.
Керівники спортивних федерацій відправляли фіктивні запити на організацію зборів, які насправді ніхто не проводив. Кошти, виділені на добові спортсменам – 190 грн на день – привласнювались людьми, що контролювали увесь цей процес. Сам Ананченко, його заступник Байрамов та інші перекладали гроші між собою, маскуючи їх під витрати на харчування, оренду залів та інші «потреби».
При цьому, в офіційних джерелах харківська влада виправдовувала не проведення спортивних заходів безпековою ситуацією. Ані посадовці ХОВА, ані Управління у справах молоді та спорту Харківської ОДА, ані «Слуга» Мезенцева, ані профільне Мінмолодьспорту не змогли надати відповідь на питання про зникнення 50 млн грн. Натомість, вони продовжують грабувати та, буквально, знищувати спорт прифронтового Харкова.
За фактами привласнення коштів на проведенні НТЗ та фіктивного документування результатів проведення, нами було подано матеріали до переліку контролюючих органів. У відповідь на це Харківською обласною прокуратурою внесено відомості до ЄРДР за № 42025220000000016 від 16.01.2025 за ч. 4 ст. 191 КК України. Далі здійснення досудового розслідування було доручено ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області, де справу благополучно забули. Слідчі дії не проводяться, відповідно – винних до відповідальності не притягнуто. Все це завдяки лобізму з боку Слуги Мезенцевої, яка відчайдушно захищає розкрадання на спорті Харківщини.
Крім того, після початку розслідування до нас почали надходити погрози керівником Головного управління розвідки Будановим. Але чи вперше така реакція на викриття? Тому ми продовжуватимемо досліджувати нові факти та, звісно, ділитись результатами з вами.
Як Міністерство молоді та спорту України відмиває бюджет через фіктивні тендери
285 тендерів на 13 мільйонів гривень, оголошених Міністерством молоді та спорту України (Мінмолодьспорту), виграв підприємець Сергій Черськой, який є фактичним протеже чинного міністра Матвія Бідного. Бізнесмен став фактичним монополістом на тендерах Міністерства молоді та спорту України, отримавши найбільшу частину закупівель.
За даними Prozorro, компанія Черського отримала контрактів на понад 13 мільйонів гривень. Більшість закупівель мали зовсім незначну суму: кілька тисяч або десятків тисяч гривень. Але деякі тендери були величезними. Наприклад, у липні 2024 року Черськой виграв контракт на 1,67 мільйона гривень, а вже в січні 2025 року підписав угоду на 2,77 мільйона гривень.
Більшість тендерів вигравалися без конкуренції. А якщо така була – то мала фіктивний характер, що відчувається, наче всі тендери були спеціально налаштовані для перемоги Черського.
Ще більш підозрілим є той факт, що на деяких тендерах конкуренцією для Черського був ФОП Крот Сергій Анатолійович, який працював у компанії «СТІБ», що, як виявилось, належить самому Черському. Якщо це не конфлікт інтересів, то що це? Тобто, навіть тендери з «конкуренцією», були, насправді, лише формальністю.
Крім того, Черськой є не лише бізнесменом, а й має тісні зв’язки з людьми з Донбасу, зокрема з Віталієм Лавровим, заступником міністра молоді та спорту. Лавров та Черськой знайомі ще з часів, коли обидва працювали спортивними функціонерами в Донецьку, де Черськой був віце-президентом баскетбольного клубу «Донецьк», а Лавров — головою федерації бойового самбо.
Цікаво, що Лавров має вплив у Мінмолодьспорту і курує процеси цифровізації, що робить його важливим союзником Черського. Черськой не лише бізнесмен, а й тренер-оператор національної збірної України з гандболу. Хоча сам чоловік не має спортивної кар’єри. Але чому саме його обрали до складу збірної? Можливо, це дозволяє йому легально виїжджати за кордон під час воєнного стану та регулярно відвідувати свою родину в Відні.
Якщо цей факт не має прямого відношення до корупційної схеми, то він виглядає як ще один доказ того, як можна маніпулювати державною системою для власних інтересів. То що відбувається із сферою спорту в умовах війни і чому топ-посадовці ігнорують мільйонні розкрадання на розвитку молоді?
Закликаємо повідомляти про відомі вам випадки зловживань та розкрадань у сфері спорту у вашому місті або Мінмолодьспорту.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
24 Березня 2025Відбудова України Публічні закупівлі (тендери) Харків
-
23 Березня 2025Київ Публічні закупівлі (тендери)
-
17 Березня 2025Відмивання коштів Публічні закупівлі (тендери) Харків
-
13 Березня 2025Велике Будівництво Харків
-
7 Березня 2025Публічні закупівлі (тендери)
-
5 Березня 2025Цифрові злочини
-
3 Березня 2025Розслідування Харків