12.06.2024 Фортифікація

Як мінекології Стрілець та куратори лісу Болоховець і Смаль багатіють на фортифікації та перешкоджають обороні України

Військовим забороняють говорити про фортифікації на Харківщині – такий матеріал публікують українські ЗМІ із посиланням на бійців Сил оборони. Влада знову скаже ІПСО, проте очевидні речі вже складно приховати. Після наступу рф на півночі Харківської області все краще вималювалась картина щодо стану укріплень та подекуди – їх абсолютна відсутність.

Вказане здавалось неможливим, адже уряд виділяв мільярди, а очільник Харківської ОВА Синєгубов особисто звітував про процес підготовки та заявляв про виконання поставлених завдань на 98%. Пізніше, стало відомо, що більшість виконавців робіт – підконтрольні місцевій владі фірми, які встановили завищені ціни не лише на власну роботу, але і матеріали.

Наприклад, компанія, яка несе відповідальна за зведення укріплень – ТОВ «Проектний Альянс».  Їй було виділено в загальному 933.47 млн грн на будівництво для потреб тероборони та фортифікації, а також 33 млн 375 тис. грн на постачання конструкційних матеріалів для оборони. При цьому, власники Проектного Альянсу прямо повʼязані із рф через родину Рожкових.

Проте, найбільші схеми приховуються у постачанні деревини. Зокрема, групою, створеною міністром захисту довкілля та природних ресурсів – Русланом Стрілцем, генеральним директором ДП «Ліси України» Болоховцем Юрієм та головою Державного агентства лісових ресурсів України Смаль Віктором створено масштабну схему наживи на фортифікаціях.

І як сказав сам Болоховець: «Деревина є основним матеріалом для зведення фортифікацій”. Тому не дивно, що перелічена група, фактично, має повну монополію на управління лісами регіону та постачання деревини,  адже повністю контролює місцеві лісгоспи. Тому і має безмежне право встановлювати власний прайс – у рази вищий за ринкові ціни.

І хова очільник Держлісагентства заявляв про безоплатність постачання деревини до військових та наступну схему діяльності: “Військова частина визначає обсяг, погоджує з обласною військовою адміністрацією, далі направляють звернення до “Лісів України”. Деревину передають безоплатно. Деревину на фронт поставляють з усієї країни. Залучені майже всі філії “Лісів України”. Заготівля, вивезення з верхніх складів до залізничної станції, завантаження у вагони – всі витрати за рахунок підприємства”

Реальна ситуація ж дещо відрізняється. Для будівництва фортифікацій треба було отримати деревину – швидко та багато, а хто постачає – для влади не було важливим.

Але є нюанс – ціна. У 2023 році  Департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА купував деревину у державних лісгоспів. І співпраця майже припинилась, коли “на арену” вийшли свіжозареєстровані фірми.

Таким чином, Харківською ОВА було придбано деревину за завищеними у декілька разів цінами. Наприклад, із одним із товариств, укладено договір на поставку 3544,5 куб. м за ціною 8 028 грн за 1 куб м. Для порівняння, департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА уклав 26 лютого 2024 року договір на придбання деревини (без урахування доставки) з державним підприємством “Ліси України” (філія “Зміївське лісове господарство”) обсягом 2075,3 кубічних метри на суму 6,86 млн грн. Середня ціна за 1 кубометрів  3303,8 грн.

Фактично ж, стає очевидним, що, навіть, після появи, так званих «приватників», державні лісгоспи так само продовжують постачати ліс для фортифікацій. При цьому, роблять ДП це прямо. Проте, з метою підвищення ціни на саму деревину та її транспортування та захоплення більшої частини бюджету у кишені Болоховця, Смаля й Стрілця, у гру вступають незрозумілі юридичні особи – новачки та маніпуляції із вигрузкою, переміщенням товару тощо. Що цікаво, тепер, у ДП раптово зникло усе обладнання: маніпулятори, вантажівки, а тому вони «змушені» сплачувати окремо за оренду таких у приватних підприємств. Тоді й починається процес обертання коштів через дію конвертаційних центрів та схем скруток.

Декілька прикладів: середня вартість деревʼяних колод діаметром 100 мм коливається від 1300 до 2950 грн за 1 куб.м. При цьому, представники Харківської ОВА запевняли, що купують деревину для будівництва фортифікацій за середньою ціною в Україні – 5500 грн за 1 куб.м. кругляка з урахуванням витрат на логістику.

Крім того, по 4900 грн за 1 куб.м. купує деревину Мар’їнська військова адміністрація. Угода включає поставку товару. Нижчі за харківські ціни й для донецького містечка Селідове.

ТЕД та постачання деревини

ТОВ “ТЕД” є основним постачальником державним та комунальним підприємствам (за електронною системою публічних закупівель Prozzoro) деревини для побудови фортифікаційних споруд.

ТОВ “ТЕД”, є асболютним переможцем у тендерних пропозиціях, більшість замовників яких виступають державні підприємства, що знаходяться на території Донецької області. При цьому, лісоматеріали ТЕД поставляє за завищеними у декілька разів цінами, та неналежної якості.

Крім того, “ТЕД” проводить сумнівну господарську діяльність, направлену на виведення, легалізацію коштів, отриманих злочинним шляхом, ухилення від сплати податків, виведення готівки на підконтрольні фіктивні юридичні особи і ФОП. “ТЕД” є фіктивним і створений з метою розкрадання, привласнення, конвертації бюджетних коштів, участі в конвертаційних центрах. Іншої господарської діяльності він не здійснює, власних основних засобів, трудових ресурсів, техніку, персоналу, капіталу для виконання договорів не має.

Розглянемо господарську діяльність «ТЕД». Протягом 2023 року ТОВ “ТЕД” код ЄДРПОУ 42940293 уклало наступні договори:

  1. Неплатники податків надали послуги з купівлі лісоматеріалів на загальну суму: 41 938 947,38 грн.
  2. ПрАТ “АК Київводоканал” (м. Київ) щодо купівлі дошок не обрізаних на загальну суму: 3 987 289,99 грн.
  3. ПАТ “ЗАПОРІЖСТАЛЬ” (Запорізька область) щодо купівлі лісоматеріалів на загальну суму: 596 159,9 грн.
  4. ДП “НАУКОВО-ВИРОБНИЧИЙ КОМПЛЕКС ГАЗОТУРБОБУДУВАННЯ “ЗОРЯ” – “МАШПРОЕКТ” (Миколаївська область) щодо купівлі дошок обрізаних на загальну суму: 410 019,44 грн

Тобто, абсолютну більшість доходів компанія отримує з бюджету або через підприємства, що виконують бюджетні замовлення.

Щодо витрат. Протягом 2023 року ТОВ “ТЕД” код ЄДРПОУ 42940293 уклало наступні договори:

  1. ДСГП “ЛІСИ УКРАЇНИ” (м. Київ) щодо продажу лісових ресурсів на загальну суму: 14 151 320,57 грн.
  2. ТОВ “АЙДІА ТЕХ” (м. Київ) щодо продажу лісових ресурсів на загальну суму: 13 312 657,55 грн.
  3. ДП “КЛАВДІЄВСЬКА ЛІСОВА НАУКОВО-ДОСЛІДНА СТАНЦІЯ”  (Київська область) щодо продажу круглих лісоматеріалів на загальну суму: 3 176 900 грн.
  4. ФОП Донець Василь Сергійович (Черкаська область) надали транспортні послуги на загальну суму: 2 443 333,36 грн.

Фактично, товариство закуповує лісові матеріали у ДСГП “ЛІСИ УКРАЇНИ” та інших лісгоспів, які є афілійованими та підконтрольним посадовим особам Державного агентства лісових ресурсів України, за заниженою ціною. Вподальшому, внаслідок перемоги у багатомільйонних тендерах, здійснює продаж, вказаних лісових матеріалів, державним підприємствам, за завищеною ціною, тим самим, формуючи власний «прибуток», за рахунок бюджетних коштів.

В подальшому бюджетні кошти отримані “ТЕД” виводяться за готівку, через підконтрольні, афілійовані підприємства, ФОПи та офшори, а також за допомогою укладення фіктивних договорів, зокрема надання певних транспортних послуг, які фактично не виконуються, та слугують лише засобом для легалізації грошових коштів.

Таким чином, Болоховець, Смаль та Стрілець, зловживаючи службовим становищем, за попередньою змовою, використовуючи ТОВ “ТЕД”, розтрачують та привласнюють бюджетні кошти при виконані договорів, шляхом створення фіктивної дохідної та видаткової частин, фіктивного нарахування ПДВ, не поставки товарів або поставки за завищеними у декілька разів цінам, проведення операцій через підставні та афілійовані компанії, що їм підконтрольні, з метою ухилення від сплати податків і подальшої легалізації і виводу бюджетних коштів через ряд підконтрольних підприємств в складі конвертаційного центру.

Нами неодноразово подавались матеріали до правоохоронних та контролюючих органів щодо злочинної діяльності «ТЕД». І хоча, ТУ ДБР в м. Полтава відомості були внесені до ЄРДР  за № 62024170020001288 за фактом неякісного будівництва фортифікаційних споруд. Проте, досудове розслідування не проводиться.

Проте, ми продовжуємо «пробивати стіну поруки» й вже направили повторні матеріали.

Хто контролює витрати на фортифікацію?

У складі Верховної Ради було створено Тимчасову спеціальну комісію з питань використання коштів бюджету, спрямованих на облаштування фортифікацій, а також на виготовлення та закупівлю безпілотних літальних апаратів для військових. Проте, жодного внеску в процес протидії розподілу бюджету між «смотрящими за лісом» вказане не зробило. Фактично, маємо чергове обʼєднання для замилення уваги та псевдоборотьби.

Можливо, депутати ТСК також в долі схем, а тому мовчать про такі стрімкі завищення вартості деревини?

Та очевидно одне: ліси та деревину України монополізовано топ-посадовцями, тому саме від них залежить швидкість, якість та результативність будівництва фортифікацій на всіх стратегічних напрямках. Натомість, створення і тисячі «спеціальних комісій» не допоможе зупинити клондайк.

Тому ми вимагаємо термінової реакції від влади, ретельного дослідження діяльності Болоховця, Смаля та Стрілця й, звісно, вжиття заходів щодо таких, позбавлення впливу й тотального контролю за процесом зведення укріплень, аби запобігти наживі на безпеці всієї держави. Можливо, настав час задуматись, хто зацікавлений у стрімкому падінні фронту?

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини