17.06.2024 Екологія

Як корисні копалини України під час війни віддаються росії

Российский олигарх Фукс получил новые лицензии на недра в Украине | Экономическая правда

Десятки газових родовищ в Україні, що мали б бути виключною власністю народу, все ще знаходяться під контролем підсанкційного олігарха Фукса. Останній вже давно має російське громадянство та звʼязки із тамтешньою елітою. Саме Фукс був засновником російської MosCityGroup, що будувала хмарочоси “Москва-сіті” та і досі через ряд підставних осіб пильнує за процесом газовидобування України та зведенням ЖК Oasis у Києві.

Нагадаємо: Фукс Павло Якович – меценат, голова ради директорів MosCityGroup, співзасновник ЗАТ «Техінвест», співвласник торгового комплексу «Атріум». А ще, особа, яка досить вдало пристосовується до умов сьогодення. Життя у Москві, звʼязки із криміналітетом, проблеми в росії, переїзд до України та поділ ковдри впливу між місцевим олігархатом – коротко про шлях до успіху бізнесмена. Та як Фуксу вдалось встановити власний контроль над стратегічною сферою економіки України?

Як Фукс захопив газовий бізнес

У 2015 — 2017 рр. кіпрський офшор Hartlog Limited, бенефіціаром якого медіа називають Фукса, викупив у екс-міністра екології України Едуарда Ставицького 67% акцій компанії “Голден Деррік” (компанію також пов’язували з екс-міністром аграрної політики Миколою Присяжнюком).

Пізніше компанія отримала нову назву — ТОВ “East Europe Petroleum”. 33% статутного капіталу володіла національна акціонерна компанія “Надра України”. А решта 67% залишились за офшоромHartlog Limited з орбіти власника MosCityGroup Павла Фукса. Пізніше “Надра України” добровільно вийшли зі складу засновників East Europe Petroleum. Частка перейшла ТОВ “Авант Трейд Лімітед”. А сам Фукс спростовував придбання компанії East Europe Petroleum та заявляв, що цікавився лише кількома її ліцензіями.

У 2017 році фірма “Голден Деррік” зусиллями Фукса і за допомогою судів відновила півтора десятка ліцензій на нафтогазові площі в Полтавській області. Згодом, олігарх, розуміючи потенційну можливість повернення таких ділянок державі, передав спецдозволи близьким структурам. Наприклад, ТОВ “ГЛК-інвест”, на яке були оформлені права розробки Гулаковскої нафтогазової площі, ТОВ “ЗВС інвест” – Зуївської, ТОВ “НДК інвест” – Ново-Диканської, на ТОВ “РНК інвест” – Руновщинської.

У 2018 році Державна служба геології та надр України вирішила надати спеціальні дозволи на користування надрами терміном на 20 років компаніям «Сенс-Д», «Еліон Інвест» та «Твинс груп». Для вивчення з можливістю подальшої дослідно-промислової розробки компанії вони отримали нафтогазові площі в Полтавській області. Спецдозволи були видані на підставі купленої в держпідприємстві геологічної інформації та затвердження запасів корисних копалин на площах. Компанії в один день подали документи до Мінекології та в один день отримали погодження на сесії обласної ради.

Тоді журналістами було виявлено, що частина документів, які надавались для здобуття спецдозволу були підписані досить подібним почерком, схожим до засвідчених актів «Іст Юроуп Петролеум» (раніше – «Голден Деррік»). Тобто, очевидним став факт, що Фукс перебрав на себе управління нафтогазовими площами.

Зазначається, що Фукс ніколи не входив до найближчого оточення Петра Порошенка, але саме в каденцію п’ятого президента харківський бізнесмен сформував імперію в газовому бізнесі України.

У 2021 році ситуація із впливом Фукса на газовидобування змінилась. Державна служба геології та надр скасувала спеціальні дозволи на користування надрами для 19 компаній, які раніше підпадали під санкції Ради національної безпеки і оборони. Мова йде про  Геоконнект, Глобал Геоінвест, Транссетгео, Геопост, Гео вертикаль, Гео Таргет, Надра Прайд, Геофорс, Геостенс, Надра Вест Груп, Бест Ойл компанії, Надрапростір, Інфогеотренд, Ейджин Марко, Еко газ альянс, Епівал Енерджі, Юноліт Ойл, Профі нафт, Бест Геотек, що входили до орбіти Фукса.

І попри занепокоєння РНБО, БЕБ, СБУ, численні санкції, арешти ТОВ «Сахалінське», ТОВ «Сіріус-1», ТОВ «Іст Юроуп Петролеум», Фукс все ще має прямий доступ до видобутку надр в Полтавській та Харківській областях.

Повертаючись до минулого Фукса та його становлення як бізнесмена, виникають припущення щодо того, в чиїх інтересах олігарх так настирливо підминає газові процеси України. Нагадаємо: проживаючи у Москві, чоловік брав участь у бартерних угодах між колишніми радянськими промисловими підприємствами, наприклад, між структурами російського “Газпрому” та білоруського “Белтрансгаз”. То чи не зацікавлений Газпром в захопленні наших родовищ? І чому українській владі абсолютно байдуже на вплив олігарха на видобуток корисних копалин та його звʼязки із рф?

Хіба не схоже на те, що Фукс таким чином відкрив плацдарм для передачі корисних копалин росії? А як же конституційно передбачена власність народу?

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини