24.06.2024 Екологія Фортифікація

Як Болоховець та лісгоспи за час війни стали мільйонерами. Лісові схеми та незаконна рубка лісів

Т.в.о. Голови Держлісагентства Віктор Смаль з робочим візитом відвідав Чернігівщину

До 880 млрд. грн. на рік могла б приносити лісова галузь в бюджет України. Проте в 2022 році було зароблено всього 23,3 млрд. грн. – такий висновок Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради. Тобто, можна було б системно купувати 600 F16 на рік, якщо б вдалось вивести з тіні незаконну рубку лісу.

Хто стоїть за незаконною рубкою лісів та постачанням лісу для оборонних споруд за завищеною у декілька разів вартістю? Та хто відповідатиме за розтрату бюджету, знищення екології й крихкість фортифікації?

Як утворилось ДП «Ліси України»

У вересні 2022 року влада вирішила здійснити реформу лісової галузі. Проте, як це часто трапляється в Україні, реформа виявилася лише гучним словом. Усі 158 українських лісових господарств, які самостійно займалися господарською діяльністю (вирубкою лісу та висадкою нового), були об’єднані в єдине державне спеціалізоване підприємство “Ліси України”, зареєстроване 26 жовтня 2022 року. Замість 24 обласних управлінь створили 9 регіональних офісів лісового та мисливського господарства.

Очолив «Ліси України» Юрій Болоховець – колишній директор Ніжинського лісового господарства, начальник Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства та заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України. До речі, з агентства Болоховця було звільнено за рішенням Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування дій Державного лісового агенства України за фактами недоотримання сотні мільярдів гривень лісовою галуззю.

Як Болоховець та оточення стали власниками сотні гектарів землі

 Через рік після того, як Юрій Болоховець став директором ДП «Ніжинське лісове господарство» у 2013 році, його мати, вчителька Івангородської середньої школи, несподівано вирішила зайнятися бізнесом. Вона заснувала фермерське господарство «Івангородське» разом з односельцем Андрієм Ревою та, на той час співробітницею Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області, Аллою Прошукало.

Сьогодні фермерське господарство володіє та орендує земельний банк з 45 ділянок загальною площею 475 га, розташованих у Чернігівській області. З них 22 ділянки знаходяться в державній власності, розташовані в Ніжинському районі та були отримані господарством у період, коли Болоховець був директором ДП «Ніжинське лісове господарство».

У 2015 році Юрій Болоховець обрався депутатом Чернігівської обласної ради від Аграрної партії України. У цей же рік, його дружина –  Людмила разом з тим самим Андрієм Ревою заснувала ТОВ «ІВАНГОРОДСЬКЕ», котре наразі має в розпорядженні 409 земельних ділянок приватної та комунальної власності, що розташовані в Ічнянському та Борзнянському районах Чернігівської області загальною площею приблизно в 1420 гектарів.

Прикладом того, як фірма дружини Болоховця отримувала землі, є ситуація з майже 35 гектарами землі на території Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області. У 2018 році ці землі вийшли з державної власності та опинилися в руках Людмили Болоховець і її бізнес-партнера Реви. У 2018 році ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області передало Плисківській сільській раді в комунальну власність земельну ділянку площею 34,8 гектара, яка охороняється законом, оскільки на ній знаходяться пам’ятки археології — давні поселення черняхівської культури III-V століть нашої ери, а також група курганів кочових племен II-I тисячоліть до нашої ери. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини», пам’ятки археології та землі, на яких вони розташовані, можуть перебувати лише у державній власності.

Незважаючи на вищевказане, посадові особи ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області передали вказані землі Плисківській сільраді Ніжинського району Чернігівської області, а та, в свою чергу, розділила ділянку на дві і в серпні 2021 року провела аукціони з продажу права їх оренди, які виграло ТОВ «ІВАНГОРОДСЬКЕ», що розпаяло ділянки, і стало вирощувати на них зерно та кукурудзу, які в тому числі збували на експорт.

Чи можна повірити, що чиновники просто так пішли на порушення закону на користь депутата облради та головного ніжинського лісника Юрія Болоховця?

Прибутки дружини Болоховця

У 2020 році Людмила Болоховець отримала перші дивіденди в сумі 330 тисяч грн від діяльності ТОВ «ІВАНГОРОДСЬКЕ», яке в цей рік збільшило свій дохід від реалізації з 17 до 50 млн грн та показало чистий прибуток у 13 млн грн (у 2019 році він складав лише 988 тисяч грн).

В 2021 році дивіденди Людмили Болоховець вже склали 660 тисяч грн, в 2022 році — знову 330 тисяч грн та 722 тисяч грн за 2023 рік. В 2021 році Людмила Болоховець, будучи дружино, на той момент вже голови Державного агентства лісових ресурсів України, відкрила ФОП з основним видом діяльності — діяльність вантажного автомобільного транспорту. Після чого, Людмили Болоховець одразу почала отримувати суттєві доходи від діяльності власного: якщо в перший рік вона заробила 451 тисячу 675 гривень, то в 2022— вже 696 тисяч грн, а в 2023— 1 млн 535 тисяч грн. Цей дохід вона отримує виключно від підприємств бізнес-партнерів свого чоловіка — Михайла та Андрія Реви, а точніше — їх підприємств ТОВ «Гарант Енерго», ТОВ «М.В. Інвест», ТОВ «Енерго Смарт», ПП «Енергострім» та ТОВ «Гарант Енерджи».

Захоплення лісових угідь на Чернігівщині

Болоховець має відношення і до ТОВ «МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО „ЄГЕР“», яке він заснував разом з Михайлом Ревою –  батьком вже згаданого Андрія Реви. Наразі, згідно відкритих джерел даних, у «Єгер» Болоховець зазначається, як «видалений бенефіціарний власник».

ТОВ «Мисливсько-рибальське підприємство “Єгер”» володіє земельним банком площею понад 20 тисяч гектарів в Ічнянській та Борзнянській громадах Чернігівської області. Завдяки добрим знайомствам Болоховця, зокрема із Борисом Шияновим – нардепом 6-го скликання від Блоку Юлії Тимошенко, Єгер свого часу отримало в оренду найкращі угіддя від Чернігівської облради.

«Місцеві мещканці навіть виходили на протести з цього приводу. Утім – і тут спрацювала позиція друзів-лісників в державній корупційній ієрархії… Вони (Болоховець та Шиянов) називали ліс своїм і заборонили місцевим жителям рибалити або полювати там. Порушувати ці заборони всі боялися, оскільки можна отримати фізичне насильство від охорони», — йдеться в матеріалах медіа.

Захоплення лісу та будівництво там приватного будинку

Болоховець за весь час державної служби також встиг самовільно зайняти земельну ділянку ДП «ЛІСИ УКРАЇНИ» та побудувати на ній будинок, який в тому числі не відображається у його декларації.

Слід зазначити, що вказана земельна ділянка межує з іншою – з кадастровим номером 7421784800:03:000:2040, яка знаходиться в користуванні матері Болоховця – Ганни. Цільове призначення ділянки — ведення фермерського господарства. Однак, родина Болоховця облаштувала на такій штучну водойму, на берегах якої встановила тимчасові споруди для відпочинку. Тобто, було створено базу для відпочинку, ймовірно, абсолютно нелегальну.

Примітно, що однією зі статей Кримінального кодексу України, за якою ДБР відкрило кримінальне провадження за фактами зловживання Болоховцем службовим становищем, є стаття 209 ККУ «Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом». Відповідно до судових рішень у цій справі, слідство встановило, що Юрій Болоховець, ймовірно, легалізує мільйони через закордонні рахунки своєї дружини, відкриті в юрисдикціях Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, до яких слідчі просили у суддів доступ.

Деревина для фортифікацій за завищеною вартістю

За допомогою узгодженої співпраці із очільником Держлісагентства – Віктором Смаль, Болоховець встиг нажити статків і на зведенні оборонних споруд у східних та південних регіонах країни.

Реалізація вказаного відбувалась наступним чином. Під виглядом «санітарної» здійснюється рубка дерев. Після цього, незаконно отримана деревина фіктивно перепродується за завищеними цінами через підставні компанії. Вказане дозволяє приховувати реальне походження деревини та її вартість.

Пізніше, деревина вже з легалізованими документами, виставляється на продаж для участі у публічних закупівлях. В рамках цих закупівель лісові продукти продаються державі за значно завищеною вартістю для будівництва фортифікаційних споруд. Таким чином, незаконно здобутий ресурс не лише легалізується, а й приносить додатковий прибуток організованій злочинній групі.

Деталі розподілу коштів між підконтрольними Болоховцю та Смалю компаніями, а також участь у схемах влади на місцях ми розповідали у низці статтей:

Харківщина. Миколаївщина. Чернігівщина. Донеччина.

Хто стоїть за Болоховцем?

ДП «Ліси України» та Державне агентство лісових ресурсів підпорядковуються Кабінету Міністрів, зокрема — Міністерству екології та природних ресурсів. Цікаво відзначити, що Юрій Болоховець прийшов до Держлісагентства в липні 2020 року — саме в той час, коли заступником міністра екології призначили Руслана Стрільця, який нині очолює це міністерство. Руслан Стрілець ініціював створення «Лісів України» та призначив керівником Юрія Болоховця, який зазнав критики від народних депутатів і якого звинуватили у тому, що лісова галузь залишається в тіні.

Саме Руслан Стрілець може і повинен звільнити «лісового магната» Болоховця та розпочати справжні реформи в галузі, результатом яких стануть мільярди гривень у бюджеті, так необхідні для оборони від окупантів, але які нині осідають у кишенях чиновників лісової галузі. Однак Стрілець цього показово не робить, натомість займається створенням ілюзії реформ. Виникає враження, що він зацікавлений у чомусь іншому. Сподіваємось, що антикорупційні правоохоронні органи візьмуться за цю справу.

Нами вже подано необхідні матеріали до правоохоронців та контролюючих органів. Чекаємо на реакцію та розпочинаємо власну антикорупційну реформу.

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини