05.07.2024 Відбудова України Харків

Відбудови Харківщини не буде. Як наближені до влади компанії отримують мільярди бюджету та міжнародної допомоги

На Харківщині війною зруйновано 858 об'єктів, держава відбудує кожен з них – Тимошенко | Факти ICTV

Понад 30 тис обʼєктів інфраструктури зруйновано по всій території Харківської області. А збиткі, завдані обласному центру – Харкову становлять понад 10 мільярдів євро. Вказані обрахунки озвучив мер Харкова Терехов під час конференції у Берліні, що відбулась у червні цього року.

Відбудова Харківщини – процес, що потребує тривалого часу та коштів, яких, звісно, у бюджетігромади та країни недостатньо. Само тому до вказаного долучаються міжнародні донори, що спонсорують ремонт конкретних обʼєктів. Та чи завжди кошти партнерів йдуть за призначенням?

Відбудова Харківської області

Мережею шириться відео, де мешканка Кам’янки (Ізюмський район Харківської області) розповідає про ситуацію в селі, яке було майже повністю зруйновано та захоплено на початку війни, а потім звільнено ЗСУ восени 2022 року.

«Будинки досі лежать у руїнах, світла та газу немає – “тільки обіцяють”. Люди вважають за краще брати сертифікати на покупку нового житла та не повертатися додому. Так чинити радить і місцева влада.

“Вони лише у соцмережах виставляють, що все відновлено, люди задоволені. А чим ми задоволені? Це вам не Буча під Києвом, це Кам’янка”, – каже жінка.

Очевидці розповідають, що подібна ситуація зберігається у більшості населених пунктів Харківщини, які постраждали від окупантів на початку війни.»

В той самий час, з листопада 2023-го кошти з держбюджету вже почали надходити до місцевих бюджетів. Наприклад, лише за два останні місяці минулого року Балаклійська громада отримала 25 млн. грн., а Ізюмська – 21 млн. грн. То де ж відбудова?

При тому, що згідно аналізу, найпоширенішою категорією обʼєктів відбудови на Харківщині за рахунок Фонду ліквідації наслідків збройної агресії є багатоквартирні будинкі і гуртожитки (які так і не реконструюються), а також заклади освіти – 33 та 31 обʼєкт відповідно. На 2024 рік передбачалось фінансування й 3-х проєктів з відбудови адміністративних будівель, 3-х медичних закладів та 3-х проєктів із закупівлі спецтранспорту, а також один проєкт із реконструкції водоводу у Чугуївській громаді.

Що цікаво, у багатьох випадках обсяг виділених Фондом коштів на конкретний об’єкт є суттєво меншим за суму, яка потім фігурує в договорі з переможцем тендеру. Наприклад, на реконструкцію ліцею в Чугуєві, згідно Розпорядження КМУ від 16 червня, виділяється 40,7 млн. грн., але в договорі між департаментом капітального будівництва ХОВА та підрядником фігурує сума 235,1 млн. гривень. У харківських ЗМІ після укладання цієї угоди вже підіймалася тема багатократного завищення цін на матеріали та устаткування, закладеного в договорі з переможцем тендеру.

Куди планується витратити найбільше коштів?

Найбільше коштів у 2024 році було заплановано витратити на завершення відбудови Старосалтівського ліцею та Чугуївського ліцею №2. При загальній вартості робіт у 205,1 та 274,4 млн. грн., у 2024 році обсяг фінансування реконструкції цих обʼєктів має скласти 127,4 та 257,7 млн. відповідно.

Більш ніж 100 млн грн було витрачено й на відновлення будівлі Ізюмської міської ради. Загальна вартість її відбудови складає понад 214,6 млн. грн., переважна частина з яких вже була виділена із бюджету.

Чи бачите ви серед цього переліку такі обʼєкти, як житлові багатоповерхові чи приватні будинки? Чому сотні мільйонів виділяються на школи, коли в таких просто нікому буде навчатись? Невже не логічніше спочатку ініціювати повернення місцевих мешканців, відновивши їхні будинки та створивши умови нормально життя?

Хто відбудовує Харківщину?

Незмінним лідером за кількістю виграних тендерів залишається ПП «Будівельна фірма «Промтекс»» колишнього нардепа від Партії регіонів Анатолія Денисенка. На додачу до трьох вже отриманих раніше підрядів на відбудову ліцею у Чугуєві, Ізюмської міськради та адміністративної будівлі у Руській Лозовій, компанія отримала ще підряд на відновлення 3-х багатоквартирних житлових будинків на Північній Салтівці.

До речі, саме «Промтекс» здобула перемогу на закупівлі Департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міської ради, присвяченій капітальному ремонту багатоповерхівки за адресою м. Харків, вул. Наталії Ужвій, 60. Планується, що фірма Денисенка отримає 100 млн грн у 2024 році та 208 643 905 грн у 2025.

Вказаний тендер ми вже аналізували у минулих статтях, дійшовши висновку, що загальна вартість робіт із демонтажу є абсолютно завищеною та не відповідає реальній у кілька разів. Тому, юридичним відділом ГО «НОН-СТОП» було подано матеріали до правоохоронних та контролюючих органів з метою перевірки доцільності витрачання бюджету. Ухвалою Київського районного суду м. Харків від 27.06.2024 (справа № 953/5623/24) зобовʼязано ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області розпочати досудове розслідування.

Відомий у Харкові ПАТ «Трест Житлобуд-1» також отримав не один обʼєкт для відбудови. Відтак, компанія має 385 договорів на понад 7 млрд грн – переважно у Харківській області, більшість із яких стосується будівельних робіт. Один із прикладів – ремонт будинків за адресою вул. Амосова 9-А та Салтівське шосе 262 на загальну суму в понад 7,1 млн. грн.

Як зазначив керівник Житлобуд – Харченко : «Так, більшість будинків відновлює “Житлобуд-1”, жодна організація в Україні не відновила ще стільки, як ми, — запевняє він. — Але я б не сказав, що ми монополісти. Якби тільки нам давали підряди — тоді так [були б монополістами]. В основній більшості інші підприємства не мають ні належної кваліфікації, ні достатньої кількості кадрів».

«Проблема не в ремонті будинків. Найбільша проблема — це фінансування. Ми знайдемо спеціалістів, ми залучаємо науку до вирішення проблем. Але пришвидшити все можна тільки, якщо буде більше грошей. Буде більше фінансування — буде швидше йти процес відновлення», — зазначив голова правління «Житлобуду-1».

Проте, варто зауважити, що Житлобуд неодноразово фігурував у справах щодо отримання перемоги на тендерах неконкурентний спосіб, а також завищеної вартості робіт. Наприклад, за нашими матеріалами НАБУ було розпочато кримінальне провадження за № 52023000000000148 від 09.03.2023, а також ТУ ДБР у м. Полтава за № 620231700200000665 від 11.04.2023 р.

Як підсумок, зазначимо, що переможцями найбільших тендерів на Харківщині стає доволі обмежене коло будівельних фірм. У ТОП-10 підрядників за сумами договорів, окрім згаданих «Промтексу», ПАТ «Трест Житлобуд-1», увійшли «Житлобуд-2», ТОВ «Проектний альянс», ТОВ «Палмаз груп», ТОВ «ББ Україна», ТОВ «ТТ 2006» і ТОВ «Дрогон Еко».

Діяльність більшості з таких нами вже аналізувалась: маємо розпочаті кримінальні провадження та задовільні ухвали суддів, наприклад Бюро економічної безпеки № 72024000420000008 від 02.02.2024 за ч. 5 ст. 191 КК України (ТОВ “Проектний Альянс”). Чим же обумовлена така байдужа реакція правоохоронців на системні розкрадання? Можливо відкатами та хабарями, які ті отримують? Саме тому ані правоохоронці, ані податківці не зацікавлені у подальшому розслідуванні?

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини