30.12.2024
Відмивання коштів
Звіти
Розслідування
Фортифікація
ТОП найгучніших корупційних скандалів та викриттів 2024 року
Фортифікація та лісова галузь перетворились на джерело мільярдних оборудок
Лісова галузь України завжди була об’єктом уваги через її надзвичайну корумпованість. Але тепер, у час війни, коли деревина має критичне значення для будівництва фортифікацій, ситуація стала ще більш загрозливою.
Як працює система збагачення через фортифікації?
Схеми закупівлі деревини виглядають цілком прозоро: державні підприємства, такі як ДП «Ліси України», поставляють деревину військовим для будівництва укріплень. Однак, в реаліях основна частина бюджету спрямовується через так звані «прокладки», які значно завищують вартість деревини, а інколи навіть імітують постачання.
Прикладом цього є ТОВ «ТЕД» — фірма, яка виграє тендери на постачання деревини із захмарними цінами. Її зв’язок із керівництвом Держлісагентства дозволяє вигравати багатомільйонні контракти навіть у ситуаціях, коли є в рази вигідніші для бюджету пропозиції.
Електронна система обліку деревини: безпека чи прикриття?
Одним із основних інструментів контролю над деревиною є Електронна система обліку деревини (ЕОД). Теоретично вона мала б забезпечувати прозорість операцій із лісоматеріалами, але на практиці стала ще одним елементом корупційних схем.
Наприклад, ЕОД не має сертифікату комплексної системи захисту інформації, що дозволяє вільно втручатися в дані. Крім того, керівництво Держлісагентства, зокрема голова Віктор Смаль, має повний доступ до системи і може впливати на інформацію про обсяги та якість деревини.
Протягом року ми систематично звертались до правоохоронних органів та слідчих суддів, ініціювавши не лише формальний початок кримінальних проваджень, але і реальні розслідування та вжиття заходів з боку контролерів.
Лише за приблизними підрахунками за матеріалами ГО «НОН-СТОП» було розпочато близько 13 проваджень та отримано 15 задовільних ухвал від слідчих суддів, які зобовʼязували правоохоронців розпочати дослідження справи. Проте, як бачимо, голова Держлісагентства Смаль та його поплічник – керівник ДП «Ліси України» продовжують лишатись на своїх посадах, що не скажеш про Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Стрілця, якого було звільнено в середині 2024 року, в тому числі, і через корупційні скандали, повʼязані із махінаціями на постачанні деревини для фортифікацій.
Корупція у військовій медицині: як МОУ заробляє на поранених та фортифікаціях
У 2024 році військова медицина стала однією з найболючіших тем для суспільства. Розслідування викрило корупційні схеми, халатність та системні порушення, які призводять до страждань наших захисників.
Створення у 2023 році Департаменту охорони здоров’я МОУ, здавалося б, мало покращити ситуацію. Але на практиці це дало змогу чиновникам та ВЛК отримувати нечувані прибутки за рахунок обману військових.
За даними СБУ, було відкрито 15 кримінальних проваджень щодо співробітників ВЛК, 31 особа отримала підозру.Під час численних обшуків у лікарів і чиновників ВЛК вилучено мільйони доларів, захованих у подушках і матрацах. Проте, слідчі дії ніяк не зупиняють лікарів ВЛК. Вони продовжують масово видавати придатність до служби бійцям із важкими травмами, ігноруючи їхній стан. Водночас генерали та посадовці отримують “золоті” висновки про непридатність, уникаючи служби навіть за незначних скарг.
На чолі Департаменту охорони здоров’я МОУ – Оксана Сухорукова, яка отримала посаду завдяки підтримці теперішньої міністерки ветеранів Наталії Калмикової. Їхній тандем асоціюють із корупційними схемами, “відкатами” та просуванням власних інтересів у військовій медицині.
Сухорукова та Калмикова протягом 2024 року встигли реалізувати просування підконтрольних благодійних західних фондів і фармацевтичних постачальників (ТОВ «ПРОТОКА СОФТ», ТОВ «ФОРСЕРВІС ЮА СЕЙЛЗ» та інші), ініціювати конфлікти з командуванням медичних сил ЗСУ, пролобіювати сумнівні протезні кампанії та блокування роботи Медичних сил ЗСУ.
Завдяки Департаменту Сухорукової у цивільних лікарнях та військових шпиталях систематично не вистачає ліків та медичних засобів для реабілітації поранених. Цивільні лікарні, які підпорядковуються МОЗ, не отримують належного фінансування, що лише ускладнює становище.
І хоча у 2024 році зʼявлялись чутки про відставку Сухорукової, проте, жінка все ж продовжує очолювати Департамент. У новому році ми продовжимо висвітлювати проблеми у військовій медицині та, впевнені, правда все одно переможе.
Контрабанда та контрафактний тютюн: імперія Козловського й Кауфмана
Український ринок тютюнових виробів давно відомий своїм тіньовим характером. Особливу увагу привертає діяльність компанії Кауфмана ТОВ “ТЕДІС Україна” (раніше відомої як “Мегаполіс”), яка контролює значну частину тютюнового ринку країни.
За даними АМКУ, “ТЕДІС” колись контролював до 99% ринку тютюнових виробів. У 2021 році компанія отримала штраф у розмірі 3,4 млрд грн за антиконкурентні дії. Однак Верховний Суд визнав це рішення недійсним, що дозволило монополісту зберегти позиції.
Завдяки Кауфману, український тютюновий ринок уже кілька років вважається “чорним плямою” у Європі. Україна займає перше місце за обсягами контрабанди сигарет до ЄС, а компанії, пов’язані з «ТЕДІС», підозрюють у нелегальних поставках сигарет до Угорщини та інших країн під виглядом солі чи інших товарів.
Григорій Козловський – ще один бізнесмен, який вніс власний внесок у розвиток контрабанди. Чоловік є власником Винниківської тютюнової фабрики та ще однією фігурою, яка асоціюється з нелегальним ринком цигарок.
Контролюючи ТЗОВ «ВТФ», Козловським було налагоджено незаконне виробництво контрафактних підакцизних товарів. Збут таких здійснюється наступним шляхом: вироби реалізуються на території України, через ряд нелегальних торгових точок, за готівку, не сплачуючи акцизний збір, що призводить до ухилення від сплати податків. Крім того, за сприянням Державної митної служби України, Державної прикордонної служби України, Козловський, як і Кауфман, налагодили незаконне транспортування через кордон.
Зв’язки Кауфмана та Козловського з політичною елітою, включаючи Арахамію, Гетманцева та Монаківців, забезпечують їм “імунітет” від серйозних розслідувань.
За нашими матеріалами було розпочато понад 30 кримінальних проваджень у справах контрабандистів, а співробітниками БЕБ проведено обшуки та масовані арешти майна на території Винниківської тютюнової фабрики. І хоча Козловський намагався пручатись та втрутитись у процес проведення слідчих дій за допомогою найманих тітушок, переважну кількість майна все ж вдалось арештувати.
Сподіваємось, у 2025 році вплив високопосадовців по типу Гетманцева на ринок контрабанди зменшиться, а БЕБ, Національна поліція та їхні колеги правоохоронці все ж візьмуть ситуацію під власний контроль.
“Гроші замість безпеки”: корупція в закупівлях Міністерства оборони України
Два державних підприємства, які здійснюють ключові оборонні закупівлі ДП “Агенція оборонних закупівель”та ДП “Державний оператор тилу” під керівництвом Марини Безрукової та Арсена Жумаділова.
Наприклад, у 2024 році АОЗ придбала 700 дронів Mavic із переплатою у 10-12 тисяч гривень за кожен пристрій порівняно з іншими державними структурами. Загальна переплата склала 7 мільйонів гривень.
Усі деталі закупівлі були швидко приховані, включно з інформацією про постачальників. Правоохоронні органи не розпочали розслідування, а керівництво АОЗ і досі ігнорує запити суспільства щодо прозорості.
Схожа ситуація прослідковується і в постачанні харчів для ЗСУ. Наприклад, головні постачальники продукції вже були в епіцентрі скандалів, повʼязаних із постачанням неякісних продуктів.
Наприклад, у ТОВ “Буський консервний завод” було зафіксовано 176 порушень (антисанітарні умови зберігання), ТОВ “АСІКС ГРУП” – викрито у постачанні гнилих яєць та фальсифікованого масла.
За нашими матеріалами було розпочато з десяток проваджень з боку БЕБ, ДБР та окружних й обласних прокуратур. Тому, маємо надію, що у новому 2025 році закупівлі для Збройних сил будуть відбуватись прозоро, відкрито та обʼєктивно.
ГО «НОН-СТОП» продовжуватиме викривати зловживання, корупцію, що мають місце у державному апараті країни. Звертатимемось до правоохоронців та суддів допоки ті не зупиняться в укритті злочинів проти країни та її громадян.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
11 Січня 2025Розслідування
-
9 Січня 2025Відмивання коштів
-
7 Січня 2025Комунальні афери Харків
-
4 Січня 2025Відмивання коштів
-
2 Січня 2025Відмивання коштів
-
31 Грудня 2024Розслідування Свавілля суддів
-
27 Грудня 2024Відмивання коштів
-
25 Грудня 2024Екологія Окупантський бізнес Свавілля суддів Цифрові злочини
-
23 Грудня 2024Відмивання коштів
-
19 Грудня 2024Публічні закупівлі (тендери)