07.09.2024
Екологія
Статки на фортифікаціях та ганебна екологічна політика лісівників
Лісову галузь України можна сміливо назвати однією із найкорумпованіших. Про безліч порушень, продаж лісу за півціни «своїм» фірмам, незаконний експорт деревини та неймовірне збагачення керівників лісгоспів ми розповідали у низці статтей. Попри це, тепер головною годівницею для «екологів» стали фортифікації.
Саме на постачанні деревини для них ключові постаті лісової галузі в Україні : Міністр захисту довкілля Руслан Стрілець, голова Держлісагентства Віктор Смаль та очільник ДП «Ліси України» Юрій Болоховець, встигли підзаробити не один мільйон. Фактично, промінявши тисячі життів та сотні кілометрів території на власну вигоду. І хоча Міністра було тихо відправлено у відставку, його колеги продовжують реалізувати лісові схеми у лісах Чорнобиля та прифронтових регіонів.
Постачання деревини для фортифікацій
Як відомо, деревина є основним необхідним матеріалом для будівництва фортифікаційних споруд. Саме тому українські лісгоспи та підконтрольні їм юридичні особи активно розпочали процес заробітку на укріпленнях. Все відбувається наступним чином: лісгоспи продають деревину на військові потреби по вартості, завищеній на мільйони гривень. Часто такі операції реалізуються із повʼязаними ТОВ, ПП чи ФОП, які обертають деревину кількома колами для подальшого штучного підвищення вартості такої.
Проте, в офіційній площині ситуація висвітлюється дещо інакшим шляхом. За словами директора ДП «Ліси України» Болоховця, деревину військовим лісгоспи передають безкоштовно.
«Військова частина визначає обсяг, погоджує з ОВА. Адміністрація направляє звернення до «Лісів України»… Здається, про що тут говорити? Ліс державний, деревина державна. Взяли і віддали військовим… Тому деревина на фронт поставляється з усієї країни. Залучені майже всі філії «Лісів України». Заготівля, вивезення з верхніх складів до залізничної станції, завантаження у вагони – всі витрати за рахунок підприємства. Сплачуємо за деревину податки, нібито реалізували ресурс та отримали дохід».
Попри це, відкриті джерела містять з десяток публічних закупівель, де військові частини укладають великі угоди на поставку деревини для будівництва захисних споруд. Одним із улюбленців та найбільш частим переможцем тендерів щодо постачання лісу є деяке ТОВ «Трейдінг енд делівері» (ТОВ «ТЕД»). Лише за останній рік обсяг отримання ним державних підрядів зріс на майже 50 млн грн, що вже свідчить про можливий звʼязок із посадовими особами лісгоспів та контролерів.
При чому, у більшості із закупівель вартість деревини є завищеною у кілька разів. Цікавою є і схема постачання лісу. Як ми писали раніше, «ТЕД» закуповує лісові матеріали у ДП «Ліси України» та інших лісгоспів, які є афілійованими та підконтрольним посадовим особам Держлісагенства, за заниженою ціною. В подальшому, внаслідок перемоги у багатомільйонних тендерах, фірма здійснює продаж деревини державним підприємствам вже за завищеною ціною, тим самим на різниці формуючи власний прибуток за рахунок бюджетних коштів.
ТОВ «ТЕД» виглядає, як звичайна «прокладка» — в даному випадку між українськими лісгоспами як постачальниками івійськовими адміністраціями та частинами як замовниками. «Прокладка», засновник якої явно пов’язаний з керівником ДП «Ліси України» та Держлісагентством.
Як пишуть осінтери, примітно, що ТОВ «ТЕД» виграє в тендерах не тільки військових частин, але і в тендерах самого ДП «Ліси України». Наприклад, в червні 2024 року ДП обрало саме фірму Максима Пирогова у торгах на лісозаготівельні послуги на суму 3,1 млн грн. В січні 2024 року відбулась та сама історія, але вже на суму майже 8 млн грн. Виглядає дійсно як «тісне співробітництво».
То і де та сама обіцяна безкоштовна деревина для фортифікацій? Шкода, що правоохоронці ігнорують вказане та лише формально розпочинають розслідування для «відмітки про виконання». За нашими матеріалами ТУ БЕБ у м. Києві було внесено відомості до ЄРДР за № 72024102100000031, але чи чекати на щось окрім листочка про формальні дії?
За даними журналістів, окрім маніпуляцій із деревиною для фортифікацій, лісівники також реалізують корупційні схеми на обмані електронної системи обліку деревини, яка насправді є прикриттям нелегального руху лісоматеріалів і на обслуговування якої йде кілька сотень мільйонів на рік.
Запроваджений в усій країні електронний облік деревини, передбачає, що перш ніж випустити з лісосіки завантажені на лісовоз колоди, майстер лісу набиває на них електронні чіпи. Таким чином, будь-хто, маючи доступ до ЕОД, може зчитати всі параметри кожної колоди і партії в цілому.
Але нюанс в тому, що майстер лісу вручну заносить технічні та якісні показники товару в електронний реєстр, тобто він може випадково або цілеспрямовано зазначити нижчий клас деревини або знизити кількість об’єму. Таким чином і працює схема у відмиванні коштів.
Також, як зазначали журналісти та активісти, система електронного обліку деревини не має сертифіката комплексної системи із захисту інформації. А це значить, що хто завгодно в будь-якому обсязі може мати доступ до стратегічної інформації, в тому числі оборонного значення, бо, як зазначалось вище, великий обсяг лісу йде на потреби ЗСУ.
Відсутність сертифікату комплексної системи із захисту інформації дозволяє в неї «влазити» і самому голові Держлісагенства Віктору Смалю, підлеглі якого є адміністраторами ЕОД. Він публічно заявляв, що нібито підробити дані в системі ЕОД неможливо, але при цьому сертифікат чомусь досі у системи не з’явився. Враховуючи, що Віктор Смаль в минулому є IT-бізнесменом, а також той факт, що в 2015 році він створював інтернет-аукціон з продажу необробленої деревини для біржової торгівлі в регіонах України, погодьтесь, дуже дивно, що ця людина досі не вирішила це питання. Можливо, тому що вигідно його не вирішувати?
Таким чином, попри численні скандали, кримінальні провадження за участі Смаля та Болоховця, чоловіки і досі продовжують посідати перші місця у лісовій сфері. В той час, як сам міністр Стрілець безслідно зник, відразу опісля підтримання відставки парламентом. То чи зможе новий міністр вплинути на усталену, прогнившу корупційну систему? Або також піддасться спокусі, як і його колеги?
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
19 Вересня 2024Київ Комунальні афери Цифрові злочини
-
17 Вересня 2024Окупантський бізнес
-
13 Вересня 2024Публічні закупівлі (тендери)
-
11 Вересня 2024Екологія
-
5 Вересня 2024Цифрові злочини