17.03.2025 Декларація Публічні закупівлі (тендери) Розслідування Фортифікація

Що приховує начальник Запорізької ОДА Іван Федоров?

Іван Федоров очолить Запорізьку ОВА - хто він такий | РБК-Україна

Діяльність чинного голови Запорізької ОВА Івана Федорова викликає чимало запитань. У мережі його звинувачують у підтримці росіян на демонстраціях у 2014 році, «здачі» під контроль рф тепер окупованого Мелітополя, розкраданні коштів на фортифікації Запорізької області та особистому збагаченні під час війни. То що із переліченого відповідає істині і чому постать Федорова потребує ретельного дослідження з боку державних органів?

«Зуби дракона» за завищеними цінами

Одним із найголовніших завдань Івана Федорова, як очільника прифронтової Запорізької ОДА, є підтриманнябезпеки регіону в тому числі, шляхом зведення фортифікаційних споруд.

Відтак, до виконання робіт на запорізькому напрямку були залучені дві мелітопольські компанії: ТОВ “МЕЛСІТІ” та ТОВ “ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “АКВІ-БУД”, які ймовірно афілійовані з самим Федоровим. Ці компанії неодноразово ставали переможцями тендерів ще за часів його мерства в окупованому нині Мелітополі, і вже тоді їх ім’я було пов’язане з численними корупційними скандалами.

Інформація про ці компанії була ретельно прихована від громадськості, що підтверджує ймовірні звʼязки із владою регіону.

Із отриманням Федоровим керівної посади у Запорізькій ОДА, низка тендерів на закупівлю основних елементів протитанкового захисту – “зуби дракона”, де ціна одиниці складала 1500 грн за штуку, було скасовано. Натомість, було організовано нову закупівлю, де ціна споруд зросла до 1800 грн за штуку. При цьому, реальна ринкова вартість елементів становить близько 1300 грн.

Вказані маніпуляції журналісти повʼязували із придбанням Федоровим та партнерами промислової площадки для виготовлення “зубів дракона”. Це підприємство нібито постачає продукцію для фортифікаційних робіт через підконтрольні компанії, реалізуючи її за цінами, значно вищими за ринкові. Відомо, що уся продукція постачається саме в Запорізьку область, що дає можливість отримувати великі прибутки від державних закупівель.

Статки Івана Федорова

У березні 2024 року Іван Федоров вніс зміни в свою декларацію за 2024 рік, вказавши на «суттєві зміни в майновому стані». Після цього стало відомо, що він придбав вантажівку MAN вартістю 288 845 грн, яка, за його власним визнанням, стала першим автомобілем, яким він володіє особисто.

До цього Федоров у своїх попередніх деклараціях вказував лише автомобілі, що належать його родичам: Lexus 2012 року випуску – мамі, а BMW X6 2015 року – брату. Чому Федоров уникав вказувати власні транспортні засоби раніше?

За даними декларацій, Федоров не став багатшим після призначення на посаду голови Запорізької ОВА. Так, у 2023 році він заробив 959 тисяч гривень (близько 80 тисяч гривень на місяць), що, враховуючи високий рівень відповідальності, виглядає цілком логічно. Однак не можна не помітити, що навіть за таких доходів Федоров зміг придбати вантажівку з Німеччини за майже 300 тисяч гривень. Де йому вдалося взяти ці кошти, враховуючи відсутність значних активів у попередніх роках?

Будівництво шкільного укриття за 107 мільйонів гривень

Підконтрольне Запорізькій ОДА державне підприємство «Місцеві дороги Запорізької області» уклало контракт на будівництво укриття для ліцею в Вільнянську з приватною компанією «БК Метком Інвест» без конкуренції. Проблема в тому, що компанія-переможець має мінімальний досвід роботи на державних замовленнях – за 9 років вона виконала лише один контракт на суму в 1 мільйон гривень. Чому саме цій фірмі було довірено таку велику суму – питання риторичне.

Відомо, що тендер проходив без конкуренції, а інші компанії, які брали участь у закупівлі, мали дуже сумнівні пропозиції, що ймовірно несли фіктивний характер.

Питання виникають і щодо вартості шкільного укриття. Ціна одного квадратного метра такого складатиме 64 664 грн, що в три рази більше за норму для житлового будівництва в цьому регіоні, де вона становить 21 951 грн за кв. м. На ці гроші можна було б побудувати звичайні житлові будинки, а не одне укриття для школи.

Проте питання не тільки в цьому. Кошторис містить й перелік розбіжностей:

  • Бетон закуплений по 3 630 грн за кубометр, хоча на ринку він коштує 2 250 грн — переплата на 38%.
  • Цегла коштує 11 грн за штуку, хоча її можна купити за 7,40–8,40 грн — переплата від 23% до 32%.
  • Арматура була закуплена по 39 600 грн за тонну, тоді як у «Метинвест-СМЦ» вона продається за 33 100 грн — переплата на 16%.

До кошторису було включено й неприродні витрати, як-от бігова доріжкавелотренажерлазерний тирноутбукипланшетишахові столи та тенісні столи. Цікаво, яке відношення ці предмети мають до укриття для школи в 45 км від лінії фронту?

Ще один цікавий момент – директор замовника будівництва – КП «Місцеві дороги Запорізької області» Вікторія Репашевська – колишній працівник управління капітального будівництва Мелітополя. Того самого міста, що колись перебувало під контролем Івана Федорова. Тож, змова між чиновниками є більш ніж ймовірною.

Державна аудиторська служба вже почала перевірку проекту, але досвід показує, що подібні справи часто закінчуються нічим. Як правило, після досліджень результат залишається нульовим, а бюджетні коштипродовжують йти на схемні витрати.

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини