27.08.2024
Розслідування
Схеми заволодіння портом Боріваж та 5 млрд грн боргу перед ПриватБанком
Геннадій Боголюов – один із найбагатших бізнесменів України, який втік за підробленими документами та тепер намагається заволодіти портом «Боріваж».
Хто такий Боголюбов?
Боголюбов входить до плеяди співвласників групи Приват та тривалий час є партнером олігарха Ігоря Коломойського.
Група Приват контролює велику частку нафтопереробки та роздрібного ринку нафтопродуктів України, іпрактично весь феросплавний ринок. ЗМІ писали і про те, що компанія Боголюбова Palmary Enterprises Ltd купила Consolidated Minerals – найбільше австралійське підприємство, яке видобуває марганцеву руду. Тому, з огляду на це бізнесмен контролює близько 30% світового ринку феросплавів.
5 жовтня 2020 року Геннадій Боголюбов звернувся до Господарського суду м. Києва із вимогами повернути 33,2525% акцій, що належали йому до націоналізації ПриватБанку. 8 лютого 2021 року Господарський суд м. Києва задовольнив клопотання ПриватБанку та залишив без руху позов ексакціонера Боголюбова про повернення йому 33,25% акцій фінустанови з огляду на відсутність у позовній заяві всіх необхідних реквізитів.
Що відомо про Боголюбова зараз?
9 липня 2024 року ДБР повідомило бізнесмену про підозру. Справа в тому, що Боголюбову вдалось виїхати закордон за документами іншої особи, що і стало ґрунтом для кримінального переслідування. Йому інкримінують ч.2 ст. 332 КК України та ч. 3 ст. 357 КК України, що означає переправлення осіб через державний кордон та незаконне заволодіння паспортом відповідно.
Що цікаво, Боголюбов не має законних підстав для обмежень в пересуванні. Олігарху 62 роки, в нього п’ятеро неповнолітніх дітей.
Як пишуть ЗМІ: «Ситуація довкола Геннадія Боголюбова, чоловіка непризовного віку з більше ніж трьома дітьми, насправді не така проста, як здається. Адже підозр або інших обмежувальних заходів стосовно нього до сьогодні не мав жоден правоохоронний орган.
Але ті ж таки правоохоронні органи мали побоювання, що коли такі підозри в держави Україна з’являться, самого Боголюбова в Україні може вже не бути. Тому рішення не випускати олігарха “на свободу” було радше політичним і точно ухвалювалося на найвищому рівні.»
Попри це, Боголюбову все ж вдалось виїхати з країни, але за паспортом деякого Сюмака Миколи, який і гадки не мав про «власну подорож».
Провернути справу олігарху допомогли й прикордонники, які закрили очі на невідповідність документів за спеціальну плату.
Заволодіння портом «Боріваж»
Свого часу АТ КБ “ПриватБанк” за сприянням зацікавлених осіб було доведено до стану неплатоспроможності. Внаслідок чого Національний банк України зафіксував проблеми із достатністю рівня капіталу, кредитним портфелем та виконанням нормативів банківською установою, що призвело до націоналізації АТ КБ “ПриватБанк” у грудні 2016 року.
Тоді, АТ КБ “ПриватБанк”, перейшов у власність держави, маючи ряд боржників, які повинні були повернути банку грошові кошти. З метою гарантування повернення боргів, ряд юридичних осіб, в рамках іпотечних договорів, надавало банку у заставу власне нерухоме майно. До вказаної категорії увійшла і компанія з орбіти Боголюбова, яку той контролює через офшори – ТОВ «Боріваж».
Серед засновників: АМЕРТАНА ХОЛДІНГЗ ЛТД (АMERTANA HOLDINGS LTD), ОКТАЛЕНCА ХОЛДІНГЗ ЛТД (OKTALENSA HOLDINGS LTD) та ЕНСТРЕВІО ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД (АNSTREVIO INVESTMENTS LIMITED) – сукупно вони володіють 70% акцій.
Товариство контролює зерновий термінал у порту «Південний», а також раніше було власником терміналу «Бориваж», який згодом був переоформлений на «Агротермінал Логістик».
Тепер, замість того, аби термінал, який коштує мільярди гривень, компенсував “Привату” невиплачені кредити(а це близько 5 млрд грн), він може повернутися старим власникам.
В забезпечення кредитів ПриватБанку були передані корпоративні права і ТОВ “Агротермінал Логістік” в розмірі 99,9% статутного капіталу, що гарантувало повернення кредитів.
У 2023 році Господарський суд Дніпропетровської області відкрив справу про банкрутство «Боріваж». Вказаному передувала зміна місця реєстрації компанії та її перенесення із Одеси до Дніпра із очевидних мотивів – підлаштування під «зручних» суддів.
Справа мала ознаки фіктивності. Кредитором виступало деяке ПРАТ СК «ІНГОССТРАХ». За загальною процедурою АТ КБ “ПриватБанк” очікував на визнання «БОРІВАЖ» банкрутом 19 серпня 2024 року. Безпосередньо перед цим, засновники компанії, які роками нічого не робили для погашення заборгованості перед банком, 30.07.2024 р. змінили керівників «БОРІВАЖ» та ТОВ «Агротермінал Логістик».
Тоді нерухомість порту була передана в іпотеку ТОВ “Термінал Боріваж” під забезепчення повернення фінансової допомоги в розмірі 155 млн. грн. зі строком повернення фінансової допомоги до 31.03.2025 року.
13 серпня 2024-го умови договору іпотеки було змінено й було встановлено новий термін повернення фінансової допомоги – 14 серпня 2024-го. Єдина мета – якнайшвидше переоформити порт на “Термінал Боріваж”. Для цього останній порушує справи про банкрутство власника обʼєкту «Агротермінал Логістик».
Що цікаво, очевидними є маніпуляції компанії та домовленості із окремими суддями. Адже, наприклад, після розподілу справи до першого судді Господарського суду Дніпропетровської області, «Термінал Боріваж» відразу відкликав заяву. Натомість, у той же день подав тотожну, з метою потрапляння на розгляд до «потрібного» судді.
Ситуація з ТОВ «Боріваж» та його взаємовідносинами з АТ КБ «ПриватБанк» і державою є показовим прикладом використання складних схем для уникнення відповідальності та збереження контролю над стратегічно важливими активами. Компанія «Боріваж», пов’язана з колишніми власниками «ПриватБанку», зокрема Боголюбовим, заборгувала державному банку близько 5 млрд. грн.
Попри наявність можливостей у державного банку забезпечити повернення кредиту через арешт і продаж активів, пов’язаних із заставою, ці кроки не здійснюються. А це вже вказує на очевидну змову посадовців.
Ми починаємо власне дослідження справи «Боріваж» Боголюбова. Юридичним відділом НОН-СТОП вже зібрано та надіслано матеріали до правоохоронних та контролюючих органів. Вимагаємо провести перевірки із різних проблемних питань: в тому числі щодо втручання до автоматизованої системи документообігу Господарського суду Дніпропетровської області, укладання фіктивних договорів та бездіяльності представників АТ КБ «ПриватБанк» щодо усієї ситуації.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
5 Грудня 2024Відмивання коштів
-
3 Грудня 2024Декларація Публічні закупівлі (тендери) Харків
-
28 Листопада 2024Гуманітарна допомога Розслідування Цифрові злочини
-
21 Листопада 2024Будівельна корупція Київ Окупантський бізнес Свавілля суддів
-
19 Листопада 2024Окупантський бізнес Харків
-
15 Листопада 2024Відмивання коштів Мобілізація Розслідування
-
13 Листопада 2024Будівельна корупція Київ Свавілля суддів
-
11 Листопада 2024Київ Окупантський бізнес Розслідування Свавілля суддів
-
9 Листопада 2024Будівельна корупція Київ Окупантський бізнес
-
7 Листопада 2024Відмивання коштів Розслідування