18.09.2024
Відмивання коштів
Перезавантаження митниці хабарями і контрабандою. Контрабанда яблучної техніки та тіньовий заробіток мільйонів
Верховна Рада України офіційно підтримала зростання податків для українців. У пошуку грошей на покриття дефіциту бюджету, наші законодавці пішли екстенсивним шляхом – зібрати більше податків з тих, хто ще платить. Тобто з бідних. Тепер паски затягнуто жорсткіше, а вірогідність того, що чистий бізнес перейде в тінь – миттєво підвищилась. Зате, як кажуть самі депутати, надходження до бюджету, так само, як і фінансування ЗСУ значно зростуть.
Парламентом було підтримано і перезавантаження митниці, що передбачає реформи щодо переатестацію кожні 18 місяців, підвищення заробітніх плат та прозорий конкурс. Та наскільки ефективною виявиться ця модель – питання знову ж таки відкрите.
А поки, потік контрабанди продовжується та пропоційно зростатиме з огляду на ускладнення, які влада запроваджує для малого й середнього бізнесу країни. Згадаємо нашумівшу історію із розслідування БЕБ ухилення від сплати податків та продаж контрабандної продукції мережею магазинів з продажу техніки ЯБКО. Тоді мова йшла про 63 млн грн втрачених державою. Та чим закінчилось слідство? Чи припинили магазини ЯБКО власну діяльність? Абсолютно ні. Вони продовжують продавати смартфони, ноутбуки тощо та вже приймають передзамовлення на новенькі айфони.
То чи не детінезація є більш ефективним шляхом для подолання прогалини у бюджеті? І для цього не потрібно збільшувати податки для населення, достатньо лише побороти корупційну систему та зібрати обовʼязкові платежі з тих, хто вид них ухиляється.
Поки бізнес продовжує активно користуватись усіма можливими лазівками, особливо, в частині сплати відкатів податківцям, митникам та правоохоронцям. В більшості випадків мова йде саме про компанії, які завозять товари за «сірими схемами» і за «сірими схемами» їх реалізують.
Наприклад, користуючись конгломератами ФОП-ів, які концентруються навколо «материнської» торгової мережі. Маючи двісті ФОП-ів, зареєстрованих на менеджерів, касирів, водіїв або на підставних осіб, можна сформувати валовий оборот річної виручки в розмірі 1 млрд грн. І замість 20% ПДВ на імпорт, заплатити лише 5% єдиного податку з «ручних ФОП-ів». А податок на прибуток не платити взагалі.
Для довідки, орієнтовний річний обіг компаній з онлайн-торгівлі “яблучною” технікою складає приблизно 280-300 млн дол на рік. У випадку сплати податку на додану вартість при імпорті, ці компанії мали б заплатити в державний бюджет еквівалент 50 млн дол або майже 2 млрд грн щорічно. Але, насправді сплатили менше 15 млн дол у кращому випадку (якщо імпорт товарів оформлено на ФОПи).
Якщо припустити середню норму рентабельності продаж на рівні 50%, то прибуток групи компаній з онлайн-торгівлі лише за продукцію Apple може скласти до 150 млн доларів на рік, а сума податку на прибуток (18%) – 27 млн дол або 1,1 млрд грн. на рік. Але таких сум державний бюджет скоріше за все не отримав.
Avic : ухилення від податків та контрабанда техніки
Для того, аби все ж не бути голослівними продемонструємо на прикладі. Мережа роздрібної торгівлі техніки Avic має власні магазини у низці міст України, зокрема за адресами:
- м. Київ, вул. Пушкінська (нова вул. Євгена Чикаленко), 2-4/7,
- м. Харків, Павлівська площа, 8,
- м. Одеса вул. Преображенська, 41, а також одноіменний онлайн-магазин.
Провівши власне дослідження ми виявили, що торгова марка Avic належить ФОП Бутенко Дмитро Ігорович. А у публічній оферті для інтернет-магазину «AVIC.ua» як продавець вказується ФОП Бутенко Дмитро Ігорович.
До слова, Бутенко – депутат Харківської міської ради від ПП «Слуга народу». У 2019 році він балотувався до ВРУ 9 від “Партії Шарія” одноіменного пропагандиста. Тобто, тепер Бутенко поєднує підприємницьку контрабандистську діяльність із депутатством.
А тепер до вже згаданої схеми ФОПів
У офлайн-магазинах Avic пропонується декілька видів оплати за товар:
Готівковий розрахунок. Працівники магазинів Avic здійснюють продаж частини товарів, не проводячи їх через касові апарати та ПРРО. Після вказаного продажу, покупцями видається не фіскальний чек. А отже, отримані від покупців кошти не відображаються у бухгалтерських документах компанії, що дозволяє приховати значну частину готівкових доходів від контролю Державної податкової служби України. Вказане провадиться з метою приховування реальних надходжень ФОП Бутенко Дмитро Ігорович, оскільки саме цей ФОП виступає у якості продавця. Фактично продається більша кількість товарів, ніж офіційно, за бухгалтерським обліком, що призводить до не сплати податків з частини проданого товару.
Використовуються рахунки й інших ФОПів для маскування реальних доходів компанії Avic.
Криптовалюта. Клієнти Avic також можуть здійснити оплату криптовалютою, покупцями роз’яснюють працівники вказаних магазинів. Реалізується вказане через платіжну систему Whitepay на ряд криптогаманців.
При оформленні замовлення та оплати у вигляді криптовалюти, пропонується конкретний криптогаманець. Зокрема, при трьох спробах здійснити оплату у криптовалюті за товари магазину Avic пропонувалися три різні криптогаманці:
- TALhZoiLybpbxcoydHxovF4fiziTKTmvBm;
- TERZVHe1QVxHQoWP7TM8KvmZLvbQebcVo5;
- TTA1KSyMhn7TeatV9Q9QgJ3hp7HSVppgXJ.
Думаємо, що перелік таких є нескінченний та сягає з десяток різних гаманців. Що цікаво, усі грошові кошти, які надходять в якості оплати за товари у магазинах Avic у вигляді криптовалюти, не відображаються у звітних документах ФОП Бутенко. А отже, і не обліковуються.
При цьому, за орієнтовними підрахунками тільки онлайн-оборот, через онлайн-магазин Avic за рік становить 8 650 000 дол. У офлайн-магазинах такий складає приблизно 10 000 000 дол.
Цікаво, що думають про підприємницьку діяльність депутата зі складу ХМР Бутенка мер Харкова Терехов, а також його колеги?
Avic бере участь і у контрабанді техніки. Спочатку, використовуючи підконтрольних фізичних осіб, Бутенко закуповує товар у країнах Південно-Східної Азії, такі як Китай, Гонконг, В’єтнам, де налагоджене нелегальне виробництво несертифікованої Apple-техніки, смартфонів, аксесуарів, телевізорів, побутової техніки та схожих товарів, які коштують в декілька разів дешевше, від сертифікованої вказаної техніки у офіційних постачальників.
Після – організовується транспортування техніки контрабандним шляхом до України. При чому, ввезення товару на територію України здійснюється за допомогою автомобільного сполучення. А отже, активну участь у процесі беруть як митники, так і прикордонники.
Трохи обчислень для розуміння масштабу контрабанди: у 2023 році в Україну офіційно завезли 250 тис айфонів, а зареєстрували у системі – 940 тис штук! То де взялись майже 700 тис дорогих гаджетів?
Можливо були оформлені як гуманітарна допомога для ЗСУ та мешканців прифронтових регіонів?
Ми вимагаємо провести реальні реформи та почати справжню боротьбу із контрабандою техніки та тіньовими шляхами ухилення від сплати податків. Продовжуємо збирати інформацію та надсилати таку правоохоронним, контролюючим органам з метою невідкладного вжиття заходів, проведення перевірок та слідчих дій.
Просимо і вас повідомляти про відомі методи продажу сірої техніки та магазинів, які здійснюють такий. А також закликаємо бойкотувати та не фінансувати такого роду бізнес.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
19 Вересня 2024Київ Комунальні афери Цифрові злочини
-
17 Вересня 2024Окупантський бізнес
-
13 Вересня 2024Публічні закупівлі (тендери)
-
11 Вересня 2024Екологія
-
5 Вересня 2024Цифрові злочини