22.06.2024 Окупантський бізнес

Мільярди на захист від дронів і відновлення ГЕС від Укргідроенерго

«Укргідроенерго» у 2022-2024 роках замовило облаштування захисту від дронів та відновлення об’єктів різних ГЕС після ракетних ударів на загальну суму 10,39 млрд грн. У більшості випадків договори укладалися без тендерів, а підсумкові відомості ресурсів не оприлюднювалися.

Державна компанія, яку з 2011 року незмінно очолює Ігор Сирота, зробила вдвічі більше захисних замовлень, ніж «Укренерго», що має контракти на будівництво захисту електропідстанцій на суму близько 5,4 млрд грн.

П’ять підрядників «Укргідроенерго» отримали контракти на 8,74 млрд грн, що становить 84% від загальної суми. Лідером стала компанія «Елітстрой-1», яка підписала найбільший договір на будівництво захисту Дністровської ГАЕС вартістю 4,19 млрд грн. Ці роботи мають бути завершені до кінця 2026 року. Засновниками житомирської фірми є Василь Бойко та Денис Болейко. Останній був пов’язаний з братами Черпицькими, яких називали лідерами угруповання «Чепчики». Цей контракт є найбільшим в історії компанії.

 Друге місце посіло київське ТОВ «Гарант Енерго», яке отримало замовлення на 2,93 млрд грн. Мова йде про будівництво споруд для захисту будівлі ГЕС-1 Дніпровської ГЕС та захисту електричного обладнання Канівської ГЕС, облаштування захисту від дронів Кременчуцької ГЕС і відновлення захисних кожухів гідроагрегатів Г7 та Г8 Кременчуцької ГЕС, пошкоджених внаслідок ракетного удару 23 листопада 2022 року.

Засновником «Гарант Енерго» є Михайло Рева. Разом зі своїм сином Андрієм він володіє компаніями в різних сферах: аграрній промисловості (ФГ «Ніжинське», ТОВ «Івангородське»), нерухомості (ТОВ «М.В.Інвест»), будівництві (ТОВ «Гарант Сіті Буд», ТОВ «Укрпромстройресурс») та електромонтажних робіт (ТОВ НВП «Гарант Енерго», ТОВ «Енерго-Смарт»).

На третьому місці опинилася турецька компанія Altair Loistik Ve Ticaret Anonim Şirketi (Altas), яка через відкриті торги отримала замовлення на кабелі 150 і 330 кВ та муфти для будівництва комплексної захисної споруди підземного типу для захисту основного електротехнічного обладнання об’єкта критичної інфраструктури Дніпровської ГЕС на суму 868,65 млн грн. Компанія зареєстрована в Анталії. Її власником є перший член правління Андрійс Браденс, громадянин Латвії, який проживає у Великій Британії, а керує генеральний директор Хамза Керимгромадянин Туреччини. Компанія займається проєктним менеджментом та логістикою, торгує технікою та обладнанням.

Британська компанія Medialed Ltd через відкриті торги отримала замовлення на комплектну розподільну установку КРУЕ 330 кВ для будівництва комплексної захисної споруди підземного типу Дніпровської ГЕС на суму 470,61 млн грн. Установку HSG-426A виробництва Hyosung (Корея) поставлять протягом 500 днів після авансу 80%. Фірма зареєстрована в Лондоні і постачає обладнання для енергетичних проєктів. Власником та керівником є громадянин Великої Британії Максим Скачко, родом з Києва. До 2015 року вона називалася Tiger Telecom Investments Limited.

Рейтинг замикає ТОВ «МПП «Енергорішення» з контрактами на суму 276,38 млн грн. Це стосується облаштування захисту від дронів для об’єктів Кременчуцької та Канівської ГЕС, демонтажу обладнання, знищеного в результаті ракетного удару, для Дністровської ГАЕС тощо. Київська компанія належить киянам Володимиру Масону та Валентині Митчинській, а керує нею Єгор Семенов.

 Масон також одноосібно володіє ТОВ «Енергорішення» і очолює профспілку інженерно-технічного складу авіаційного науково-технічного комплексу «Антонов». У реєстрі «МПП «Енергорішення» зазначений один номер телефону +380951088025, який також використовують ТОВ «Мартиноніс Альянс» Валерія Джяутова та ТОВ «Ай Сі Джі Україна», засновником якого є узбек Баходиржон Тешабоєв, а кінцевим бенефіціаром – Зоя Єрьоміна.

 З 2021 року «МПП «Енергорішення» отримало тендерів на суму 436 млн грн виключно від «Укргідроенерго».

Кожна із приватних структур отримала сотні мільйонів бюджету для захисту українських ГЕС після обстрілів. В той самий час, сотні мільйонів гривень «Укренерго» осіли в приватних кишенях, поки енергосистема відновлена лише на декілька відсотків.

Як росіяни впливають на енергетику України

Крім того, дивує й інше. Наприклад, як група енергетичних компаній VS Energy, бенефіціарними власниками якої є громадяни рф та підсанкційні олігархи Євген Гінер, Михайло Воєводін та Олександр Бабаков все ще володіють 8 обленерго, 2 металургійними заводами, та мають прямий вплив на систему енергопостачання України?

Для прикладу, один із управителей  VS Energy Олександр Бабаков —  є заступником голови державної думи федеральних зборів російської федерації. Він публічно висловлював підтримку смертної кари громадянам іноземних держав, які чинять супротив агресії рф проти України, а також закликав визнати полк «Азов» терористичною організацією.

Сама компанія VS ENERGY INTERNATIONAL N.V. зареєстрована в Нідерландах, але через українське підприємство ТОВ «ВС енерджі інтернешнл Україна» володіє чималими активами в Україні у сферах енергетики, металургії та фінансів. 

VS Energy належать 5 обленерго: «Херсонобленерго», «Кіровоградобленерго», «Житомиробленерго», «Рівнеобленерго» та «Чернівціобленерго». Ще у трьох обленерго ТОВ «ВС енерджі інтернешнл Україна» має корпоративні права: «Севастопольенерго», «Хмельницькобленерго» та «Миколаївобленерго».

Серед реальних одіозних російських власників, VS ENERGY Україна раніше мав й українця – президента компанії та бізнесмена Михайла Спектора. Останній, в одному із інтервʼю говорив про те, що для України значно краще вести бізнес із Митним Союзом, аніж із ЄС. А на запитання з приводу бізнес-партнера, що пропагує руський мир та одночасно заробліяє в Україні Спектор відповів: «Наша група заробляє не лише в Україні. Ми нічого не пропагуємо. Ми говоримо думку з вказаного приводу, якщо у нас про це запитують.»

В мережі, навіть, можна знайти історію створення групи згідно якої, у 2006 році в Женеві Коломойський, Боголюбов, Пінчук, Воєводін, Бабаков і Спектор домовилися про створення спільного феросплавного холдингу. Останні в рішенні британської Феміди називають “третьою стороною”, вони отримали 20% в об’єднанні. Топ-менеджери VS Energy Спектор і Борис Баум тоді ж увійшли до наглядової ради Нікопольського заводу феросплавів. У 2013 році до них приєднався Гінер.

То як люди, що прямо повʼязані із рф та путіним на третій рік війни все ще мають вплив на енергосистему України?

Ми поцікавились вказаним і у правоохоронних органів, які за нашими матеріалами розпочали кримінальні провадження, як от Державне бюро України – № 12012000060000073 за ч. 1 ст. 255 ККУ, ч. 3 ч. 4 ст. 190, ч. 3 ч. 5 ст.191, ч. 2 ст. 110, ч. 3 ст. 206, ч.3 ст. 209, ч. 3 ст.258-5, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 365-2, ч. 3 ст. 212 ККУ та Слідче управління Служби безпеки України в Чернівецькій області – № 22024260000000111 за ч. 1 ст. 364 ККУ. Та чи будуть реальні результати таких?

Звісно, зараз, під кінець другого року відкритої війни залежність критичної енергетичної інфраструктури України від росіян просто неприпустима. Так само як і володіння пропутінськими олігархами іншими дорогими і важливими активами. Саме тому суспільство очікує від влади рішучих рішень з виправлення такої ситуації.

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини