19.05.2024 Мобілізація

Лагідна мобілізація чи розправа над неугодними? Як працює Резерв + та чому чоловіків чекає переслідування?

Мобилизация в Украине - будут ли поступать повестки в Резерв+ - Главред

Міноборони запустило новий застосунок – Резерв+. Проте, як це часто буває: проект є недопрацьованим та містить велику кількість багів. Зокрема, чоловіки повідомляють, що застосунок відображає навіть у тих, хто вже оновив дані та має бронь, інформацію про те, що ці люди начебто перебувають у розшуку. Чи є вказане помилкою розробників? Або ж умисною фішкою для поштовху чоловіків відвідати ТЦК аби після змусити сплатити визначену суму?  Пропонуємо розібратись.

Коротко про Резерв +

Мобільний додаток Резерв + створений для оновлення військово-облікових даних українських чоловіків віком від 18 до 60 років. Тепер замість того, щоб йти до територіального центру комплектування (ТЦК) вони можуть актуалізувати свої дані онлайн.

Як повідомляють у Міноборони: «застосунок захищений від DDOS-атак та намагань ворога його зламати, тому функція авторизації може працювати не у всіх одночасно.»

Насправді, складно вважати цю систему офіційною. Це є помічна система праціників поліції, яка містить оперативну інформацію, що повинна допомогати згаданим працівниками в їх повсякденній діяльності.

До статусу громадян України та тим більше обмеження їх прав, ця система ніякого відношення не має. Проте, є багато випадків, коли з подачі ТЦК в АРМОР (це інтегрована інформаційно-пошукова система МВС України, назва розшифровується як «Автоматизоване робоче місце оперативного робітника»)вноситься інформація, яка не відповідає дійсності.

«Ви у розшуку»: що це означає ?

Часто працівники поліції ошукують чоловіків,  повідомляючи про те, що такі знаходяться в базі розшуку «ухилянтів» АРМОР буцімто у зв’язку зі скоєнням ними адміністративного порушення правил військового обліку. Хоча насправді жодних порушень людина ще не вчиняла.

Проте, для внесення до бази АРМОР, а з нею і оголошення в розшук необхідна наявність деяких подій.

Спочатку уповноважені особи повинні вручити повістку із дотриманням вимог законодавства. У разі ігнорування даної повістки працівники ТЦК можуть скласти адміністративний протокол на громадянина, який не з’явився до центру комплектування. Але тут слід врахувати факт, що як будь-який протокол про адміністративне правопорушення можна оскаржити до суду, так відповідно і даний протокол може бути предметом судового розгляду. Кожен громадянин України наділений правом звернення до суду за захистом своїх порушених прав. Отже, лише по суті судового розгляду можна робити висновки чи визнаному винним сплачувати штраф або ж вина громадянина залишиться не доведеною.

Відповідно, у разі визнання вини за адміністративним правопорушенням, ТЦК може звертатися до правоохоронних органів щодо доставлення громадянина до підрозділу.

ТЦК та СП може подати звернення до поліції. Тільки після цього поліція має право здійснювати адміністративне затримання та доставлення військовозобов’язаних, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210 КУпАП для складання протоколу.

Крім того, згідно нововведень запроваджених з 18 травня,  на всіх ухилянтів, які отримали по декілька штрафів та не з’являються до ТЦК, чекатиме кримінальна відповідальність. 

Що каже кримінальне законодавство?

Виходячи з норм статті 281 КПК України, законодавець передбачає наступні підстави оголошення підозрюваного в розшук:

  • місцезнаходження підозрюваного невідоме;
  • особа перебуває за межами України та не з’являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення по такий виклик;
  • слідчий, прокурор вжив усі необхідні заходів щодо встановлення місцезнаходження підозрюваного.

Якщо в результаті вжитих заходів місцезнаходження підозрюваного встановити не вдалося, його оголошується у розшук. До матеріалів досудового розслідування приєднуються документи, які свідчать про те, що підозрюваний переховується і його місцезнаходження невідоме, а саме: підтвердження про отримання підозрюваним повістки про виклик (у порядку ст. 133 КПК України); постанова про привід підозрюваного і результати її виконання (відповідно до вимог статей 140-143 КПК України); протоколи допитів, інших слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) дій, які було проведено з метою встановлення місцезнаходження підозрюваного; довідки (з місця роботи, навчання, паспортної служби, військкомату, прикордонної служби, медичного закладу) тощо.

Тобто в матеріалах кримінального провадження, яке відкрито за статтею 336 КК (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період) України: мають бути такі документи як:

  • копія врученої повістки з підписом громадянина України
  • копія протоколу про адміністративне правопорушення з підписом громадянина відносно кого він складений
  • рішення суду за результатами розгляду даного адмін протоколу, якщо протокол оскаржувався до суду, звернення представника ТЦК до нацполіції з проханням доставити громадянина до ТЦК, направлення дізнавачем повісток про виклик
  • рапорт про відсутність громадянина за місцем проживання
  • документи, що підтверджують відсутність чи переховування громадянина, можливо підтвердження перетинання державного кордону України.

Отже, як ми бачимо представникам ТЦК та представникам поліції необхідно докласти значних зусиль, щоб оголосити громадянина України в розшук.

Що ж тоді означає “розшук” у Резерв +?

Можемо лише здогадуватись які мотиви мали розробники, створюючи напис «У розшуку». Можливо вказане мало б мотивувати чоловіків відвідувати ТЦК, аби вирішити проблему із розшуком. Або навпаки – способом залякати, аби у військовозобовʼязаних не було права вибору.

Чи то засобом вимагань, коли після зʼявлення у ТЦК співробітники зажадали б сплати суми за замовчуваннях для «зняття з розшуку».

В будь-якому випадку схоже на гру, де переможець є лише один – органи влади.

Що робити та куди звертатись?   

Команда ГО «НОН-СТОП» допомагатиме в межах закону боротись із зловживаннями, корупцією, які лунають з боку службовців ТЦК, правоохоронців. Медійно висвітлюватимемо діяльність, аби кожен міг захистити власні права.

Повідомляйте про відомі вам порушення у чат-бот або на електронну пошту info.nonstopukraine@gmail.com

Важливо: ми не розголошуємо особисті дані. Всі звернення залишаються анонімними. Послуги надаємо безкоштовно.

 

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини