13.09.2024
Агробізнес
Окупантський бізнес
Китайська корпорація COFCO захоплює аграрний ринок України
Аграрна сфера України вже майже 3 рік потерпає від реалій війни. Сотні тисяч кілометрів полів заміновано, тонни врожаю знищено та ще стільки під тиском агресора вивезено на територію рф. В той самий час, китайський агрогігант COFCO та його українська частина COFCO Agri Resources Ukraine продовжують поступово поширювати вплив на промисловість країни.
Вони вже контролюють низку обʼєктів, серед яких:
- елеватори — «Белгравія», «Юнігрейн-Базис», «Новоолексіївський елеватор», «Каракубське ХПП»;
- олійноекстракційний завод «Саттеліт»;
- експортний зерновий термінал «Дунайська судноплавно-стивідорна компанія» (ДССК);
- «Промисловий комплекс».
До слова, «Саттеліт» розташовується в промисловій зони окупованого Маріуполя. Існують припущення, що його діяльність і досі продовжується, попри панування в місті рашистів.
Крім того, в ході аналізу діяльності корпорації було виявлено ряд маніпуляцій, що реалізуються компанією. Наприклад, схеми «скрутки». Коротко про механізм: є імпортер, фірма, що ввозить у країну товар, не пов’язаний з агросферою. За партію імпорту офіційно сплачені кошти, а також наявний на таможні ПДВ в розмірі 20% від вартості.
Потім імпортер реалізує цей товар за готівку та отримує коштів вдвіче більше за початкову вартість. Податок на дохід він вже не сплачує, так як реалізація відбулася неофіційно. Також він доначислює ПДВ за різницю між ціною реалізації та митною декларацією. Виходить, що тепер необхідно показати куди подівся товар, що був вже офіційно реалізований.
Імпортер знаходить фірму-скрутку, яка фіктивно купує в нього вже не існуючий товар по собівартості, а потім «скручує» податковий кредит по ПДВ, забираючи його собі.
У той же час зернотрейдер, вже інша фірма, скуповує зерно у фермерів на внутрішньому ринку за готівку, що не можуть надати податкових кредит по ПДВ. Виходить, у зернотрейдера з’являється зерно, що офіційно не є на балансі, немає і податкового кредиту. Знову ж таки щоб вирішити вказане питання, підконтрольна фірма-скрутка купує вказане зерно. Зернотрейдер експортує половину кількості справжнього зерна і половину фіктивного.
В подальшому відбувається вивід та легалізація грошових коштів.
Крім того, за допомогою довідок про банкрутство контрагентів (насправді фіктивне), експортери закривають валютний контроль в українських банках і потім успішно отримують відшкодування ПДВ. Але, як з’являється податковий кредит у компаніях експортерах зерна, якщо вони купують його або за готівку, або платники єдиного податку, які не є платниками ПДВ і тобто не можуть виписати податкову накладну?
Зараз ці скручування працюють на користь експортерів зерна: імпортні банани трансформуються в зерно, що експортується, з відповідним рухом податкових накладних по всьому ланцюжку контрагентів.
Скромні просто виходять у нуль у розрахунках із державою, жадібні малюють жирний плюс на свою користь (те саме відшкодування ПДВ). При цьому, жадібних зараз більше. До якої ж групи віднести COFCO?
Фактично, китайська COFCO обдурює державу двічі: на продажі «лівого» – третього товару, так і на операціях із зерновими культурами. Саме ж зерно китайська компанія продає в Китай з мінімальною націнкою. Як наслідок наше зерно у Європі демпінгує ціни. Звідси блокування кордону, зменшення міжнародної допомоги України та «вбивство» аграрного потенціалу.
За підрахунками закоордонного видання The Economist, завдяки тотожним схемам вивезення «чорного зерна» Україна вже втратила понад 3 млрд доларів. А скільки ще продовжує втрачати щоденно. Уявіть, скільки Мавіків або пікапів можна було б придбати за всі ці кошти.
Представники Офісу Генерального прокурора, БЕБ неодноразово звертали увагу на вказану проблематику, вказуючи на те, що лише останнім часом було попереджено вивезення з території України понад 40 контейнерів сільськогосподарської продукції, яку купили за готівкові кошти. А це – 32 млн грн несплачених податків
Ба більше, за нашою ініціативою, за матеріалами, присвяченими діяльності COFCO в Україні :
- ТУ БЕБ у Київській області було внесено відомості до ЄРДР № 72024110400000003 за ч. 1 ст. 211 ККУ,
- Дніпропетровською окружною прокуратурою – №42023040000000579 за ч. 1 ст. 212 ККУ, ч. 1 ст. 209 ККУ,
- Офісом Генерального прокурора – № 42024000000000357 за ч.1 ст.110-2 ККУ тощо.
Але і це не заважає COFCO надалі провадити господарську діяльність та, навіть, отримати статус «критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення підприємства в особливий період». Вказане підтверджується наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 577 від 27.02.2024, де йдеться про відповідність компанії переліку критеріїв. Зокрема, йдеться про те, що:
- сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період;
- відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування;
- розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 року (відповідно до даних Держстату).
Таким чином, з огляду на законодавство України, працівники COFCO можуть бути заброньовані від мобілізації.
То чи детально Мінагрополітики вивчало діяльність структури? Цікаво почути передумови та підстави такого рішення, тому вже готуємо відповідні скарги та запити. Сподіваємось, Міністерство та новий Міністр Віталій Коваль перегляне Рішення та ухвалить нове – яким скасує попереднє. Адже, погодьтесь, не сильно віриться у акти екс-міністра Сольського, якого було звинувачено у заволодінні державною землею та корупційних схемах.
Реакція COFCO
Реакція COFCO Agri Resources Ukraine на наші розслідування була категоричною. Спершу адвокати ТОВ “КОФКО Агрі Ресорсіз Україна” звернулись до Господарського суду Харківської області із позовом до ГО «НОН-СТОП» та окремо очільника ГО – Кирила Яковця. Вимагали «спростувати недостовірну інформацію, опублікувавши відео, зміст якого було б погоджено з Позивачем».
Одночасно із позовом, було направлено кілька скарг до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатів на діяльність адвоката Яковця, очевидно, для підсилення тиску на нашу діяльність. Проте, в обидвох випадках на представників COFCO чекала невдача. Скарги було відхилено, а провадження закрито. До речі, Східний апеляційний господарський суд підтримав думку першої інстанції та залишив рішення без змін.
Тоді, із власних джерел нам стало відомо і про те, що приблизно 20 % контрагентів припинило співпрацю із підприємством. Виходить, вже потрійна невдача для COFCO Agri Resources Ukraine.
Але і це не спинило COFCO продовжувати «війну» проти висвітлення їх діяльності. Тепер же, вони в черговий раз подали скаргу до КДКА на адвоката Яковця, але вже від імені експортного зернового терміналу «Дунайська судноплавно-стивідорна компанія» (ДССК).
Кінцевим акордом (поки що) битви COFCO проти НОН-СТОП став черговий позов «про захист честі, гідності та ділової репутації спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди», який український представник ТОВ “КОФКО Агрі Ресорсіз Україна” подав до Господарського суду міста Києва. Що цікаво, поряд із ГО «НОН-СТОП», відповідачем у справі виступило й ТОВ «ГУГЛ», якого Позивач просить опублікувати допис-спростування наших розслідувань.
Крім того, COFCO вимагає стягнути з нас 2 млн грн моральної шкоди. Цікаво, яким чином було визначено розмір завданої діловій репутації шкоди?
Позов КОФКО, Господарський суд м. Києва, звісно повернув, зазначивши: «Також, заявлені вимоги не є основними та похідними позовними вимогами у розумінні норм Господарського процесуального кодексу України, оскільки розміщення декількох статей на різних веб-сайтах, автором якої на думку позивача, є відповідач 1, який поширив недостовірну інформацію, проте це не доводить пов’язаність між собою підставою виникнення або поданими доказами заявленого позову про спростування окремих блоків інформації, викладеної у окремих статтях.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суд зазначає, що позивачем в позовній заяві не зазначено та не обґрунтовано пов’язаність позовних вимог, а розгляд заявлених позовних вимог в даній редакції позову виключає можливість застосування положень статті 173 Господарського процесуального кодексу України щодо об`єднання позовних вимог в одній позовній заяві.»
Ну що ж, чекаємо на чергову апеляцію від КОФКО. Від себе порадимо все ж найняти кваліфікованих адвокатів, а також врешті припинити судовий терор ГО «НОН-СТОП» та Кирила Яковця. Якби викладена нами інформація була обмовою, то навряд чи б правоохоронці розпочинали б детальне дослідження вашою діяльності.
Ми продовжуємо опрацьовувати деталі діяльності агрогіганта. А українських фермерів, представників аграрного бізнесу закликаємо не співпрацювати із тими, хто фінансує агресію, ухиляється від сплати податків та тероризує інших за «неугодні інформацію».
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
19 Вересня 2024Київ Комунальні афери Цифрові злочини
-
17 Вересня 2024Окупантський бізнес
-
13 Вересня 2024Публічні закупівлі (тендери)
-
11 Вересня 2024Екологія
-
5 Вересня 2024Цифрові злочини