11.04.2025
Комунальні афери
Харків
Комунальні схеми «Харківводоканал» та «ХТМ»
Влада Харкова продовжує піаритись на безкоштовному проїзді та нових декораціях, встановлених у міських парках. Замилюючи очі громадянам, чиновники місцевих комунальних підприємств витрачають бюджетні мільйони, які могли б спрямуватись на зменшення тарифів для харківʼян.
Спершу КП «ХТМ» «підкручує» показники лічильників та встановлює шалені тарифи для того, аби харківʼяни сплачували якнайбільше коштів підприємству. В подальшому ж – витрачає такі на «золотий» цемент, трубопроводи, які купує за завищеними в рази цінами. Схожа ситуація має місце і у діяльності КП «Харківводоканал», яке вже встигло придбати «золоті генератори» у іноземних постачальників.
Хто курує процес розкрадання комунальних підприємств? Відповідь на питання є більш ніж логічною. Корупційна ланка працює за кураторства керівництва обидвох КП в особі Василя Скопенка та Володимира Шустова, а також колишнього очільника КП «Харківводоканал» Віталія Панова, який наразі займає посаду директора Департаменту контролю. Крім того, вочевидь, зацікавленими є і чиновники міськради та її департаментів, що дозволяють грабіж бюджету прифронтового регіону. Зокрема, очільник Департаменту ЖКГ Олексій Топчій.
КП «Харківводоканал» та тендерні схеми з «золотими генераторами»
Як свідчить фінансова документація КП «Харківводоканал», за 2024 рік дохід підприємства склав 1 843 879 000 грн, тоді як зобов’язання сягнули астрономічних 7 347 658 000 грн, з яких майже 5 мільйонів було витрачено під час проведення публічних закупівель.
Що цікаво, аналіз тендерів проведених КП «Харківводоканал» виявив систематичне завищення цін на роботи та послуги, укладення договорів із сумнівними підрядниками та ознаки виведення грошей за межі України. Усе це відбувається на тлі критичного фінансового стану підприємства, яке, здається, більше працює на збагачення окремих осіб, ніж на благо міста та забезпечення мешканців прифронтового регіону.
Найбільш кричущий приклад – закупівля газових генераторів у іноземних компаній за завищеними цінами. У листопаді-грудні 2024 року «Харківводоканал» уклало договори на суму понад 767 млн грн з JET EU Sp z o.o. (Польща), TEMPERI LOGISTICS LTD (Болгарія), MF SOLUTION SRL (Італія), ASM Graf GmbH (Німеччина).
Особливу увагу привертає TEMPERI LOGISTICS LTD. У одному із тендерів на закупівлю двох генераторів за 122 898 200 грн ця компанія стала єдиним учасником. Реальна ринкова ціна таких– 85 млн грн, що означає переплату в 38 млн грн. У другому тендері (5 генераторів по 1060 кВт за 108 790 000 грн) переплата склала 35 млн грн. Усі торги – без конкуренції, а переможець – одна й та сама фірма.
Тож, маємо справу з класичною схемою виведення грошей через підставні компанії. І цього разу вони мають закордонне походження.
Підсумок “економії” для міста: на обох контрактах посадовці Харківводоканалу та місцева влада “заробили” майже 2 мільйони доларів (73 млн грн) за рахунок переплат.
Іншою компанією, що, буквально, монополізувала сферу публічних закупівель КП «Харківводоканал» стало ТОВ «Спецтермомонтаж-Енерго». Ця компанія неодноразово вигравала контракти, завищуючи вартість робіт. Цікаво, що ТОВ «Спецтермомонтаж-Енерго» має зв’язки з Саркісом Симов’яном – особою, яку органи влади перевіряють на причетність до корупційних схем із забудовником Максимом Микитасем. Фірма також була субпідрядником у будівництві сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобильській зоні та добудові Дністровської ГЕС вартістю понад 35 млрд грн. Ці проєкти давно асоціюються з корупційними скандалами, а участь «Спецтермомонтаж-Енерго» лише підтверджує системність проблеми.
Ще один підрядник, який регулярно «світиться» в закупівлях КП «Харківводоканал» -ТОВ «ПСК Енергобуд». Ця компанія співпрацює переважно з комунальними підприємствами, зокрема з АТ «Харківобленерго», не маючи ані конкуренції, ані привабливих умов для співпраці.
Тож, що ми маємо станом на зараз? Фінансовий стан «Харківводоканалу» критичний, але замість вирішення проблем підприємство поглиблює корупційні схеми. Мільярди гривень, які могли б піти на модернізацію мереж чи зниження тарифів, осідають у кишенях наближених до влади осіб.
Харків’яни платять за воду, асфальт і генератори за завищеними цінами, а місто залишається заручником корупційної системи. За нашими матеріалами НАБУ вже розпочали розслідування у провадженні № 52023000000000143, а СУ ГУНП в Харківській області – № 12023221210001319 за ч. 1 ст. 364 КК України. Попри це, як бачимо, підприємство продовжує заробляти на тендерних схемах в умовах війни.
Хто гріє руки на тепломережах Харкова: КП «Харківські теплові мережі»
КП «Харківські теплові мережі» за 2024 рік отримало дохід у розмірі 5 817 083 000 грн, але його зобов’язання сягнули 35 100 898 000 грн, що в 7 разів вище прибутку. Як так сталося, що КП, яке має забезпечувати тепло в домівках харків’ян, загрузло в боргах і водночас витрачає мільярди на сумнівні закупівлі? Пропонуємо проаналізувати нещодавні закупівлі КП «ХТМ».
У грудні 2024 року КП “ХТМ” оголосило тендер на придбання 500 тонн цементу за очікуваною вартістю 4,12 млн грн. Ціна однієї тонни становить 8244 грн, що значно перевищує ринкові показники. Для порівняння: у роздрібних мережах аналогічний цемент коштує близько 6600 грн за тонну, а нещодавно “ХТМ” купували його за 7440 грн за тонну.
За умовами тендеру, завищену ціну пояснюють відстрочкою платежу до 360 днів, доставкою на об’єкт замовника та поставками за окремими заявками впродовж одного дня. Проте експерти зазначають, що такі умови можуть обмежувати конкуренцію на торгах, адже підлаштовуються під “зручних” постачальників. Аналіз прайс-листів магазинів свідчить, що реальна вартість 500 тонн цементу за ринковими цінами не перевищує 3,3 млн грн, тобто різниця складає майже 1 млн грн. І це лише одна закупівля.
Серед іншого на що варто звернути увагу – співпраця КП «ХТМ» із ТОВ «Велдінг ТММ». Компанія регулярно отримує контракти від підприємства, наприклад, 11,75 млн грн за ремонт трубопроводів, 2,27 млн грн за обладнання ХВО та інші проєкти вартістю до 8 млн грн. Постійна співпраця з одним замовником без конкуренції – це випадковість чи схема?
Інший учасник тендерів – ТОВ «Інтех СК» завищує ціни вдвічі, а конкуренти з нижчими пропозиціями відхиляються. А ФОП Устінов С. Г. – фізична особа-підприємець без досвіду отримує мільйонні контракти без підтверджуючих документів.
Аналіз ринкових цін показує, що завищення вартості робіт – не поодинокий випадок. Наприклад, модульні котельні в інших містах України коштують значно дешевше, ніж у Харкові. Чому ж підприємство прифронтового регіону платить більше?
Серед числа прикладів розкрадань та зловживань за участю КП «ХТМ» варто звернути увагу і на накручування тарифів та схеми з нарахуваннями. За словами постраждалих, теплові рахунки нараховуються за “власноруч розробленими формулами”, які часто не мають нічого спільного з реальними витратами. Споживачі, що давно перейшли на індивідуальне опалення, змушені оплачувати комунальні послуги, ніби вони все ще користуються послугами тепломережі.
За нашими матеріалами ухвалою Соломʼянського районного суду м. Київ (справа № 760/28799/23) було зобовʼязано ГСУ СБУ у м. Київ та Київській області внести відомості до ЄРДР та розпочати досудове розслідування у справі. Проте, як бачимо, правоохоронці і досі затягують процес дослідження.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
11 Квітня 2025Корупція Розслідування Цифрові злочини
-
9 Квітня 2025Відмивання коштів Окупантський бізнес
-
7 Квітня 2025Відмивання коштів Цифрові злочини
-
30 Березня 2025Цифрові злочини
-
27 Березня 2025Окупантський бізнес
-
26 Березня 2025Агробізнес