22.08.2024
Фортифікація
Досягнення ТСК з питань облаштування фортифікацій та закупівлі дронів за 3 місяці діяльності
22 травня 2024 року, після чергового наступу росіян на Харківщині, Верховна рада України все ж вирішила створити ТСК з питань облаштування фортифікацій та закупівлі дронів. Тоді депутати урочисто заявили про боротьбу із розкраданнями на потребах сил оборони та головне – зведенні укріплень.
До складу Комісії неочікувано увійшло ряд одіозних нардепів із сумнівною репутацією. Наприклад, Віталій Борт – представник оточення Януковича, особа, який відкрито підтримував проведення референдуму «про самовизначення Донбасу» та неодноразово відвідував окупований Крим, потрапляючи на його територію через російські Ростов та Москву. А ще Борт і досі продовжує контролювати державні лісгоспи, які у свою чергу розпоряджаються та розпродають деревину для фортифікації прифронтових регіонів. На щастя, депутати вчасно оговтались, та вже через 5 днів виключили Борта із ТСК.
Але, навіть тоді, корупційний слід залишився у ТСК. Через 2 місяці з моменту створення Комісії, її Голові – нардепу від «Слуги народу» Миколі Задорожньому було вручено підозру від НАБУ за вимагання хабаря у розмірі 3.4 млн грн. Він нібито «просив» 14% від коштів, виділених на ремонт водогону на Сумщині. Після підозри комісія чомусь перестала збиратися.
І лише через місяць після ганебного викриття, Задорожнього знято із посади. Яких результатів досягла ТСК за 3 місяці роботи та як може відзвітувати за період діяльності? Наврядчи хтось зможе відповісти на вказане, враховуючи територіальні втрати України за вказаний час.
Врешті, вчора на місце Задорожнього було призначено нового Голову – нардепа Олександра Бакумова. Сподіваємось, вказані зміни стануть доленосними для питання розкрадань на фортифікаціях та винних – врешті буде покарано, а викрадені мільярди – спрямовано на потреби оборони. Маємо безліч матеріалів, які надамо Бакумову та віримо, що відомості допоможуть новому Голові ТСК навести лад та зрозуміти, хто є хто.
Згадаємо найбільш яскраві моменти із наших розслідувань, які стануть в нагоді Бакумову та усьому складу ТСК під час дослідження питання фортифікацій.
Розкрадання на укріпленнях у прифронтових регіонах України
Миколаївщина
У Миколаївській області, яку очолює Віталій Кім, закупили деревину для фортифікаційних споруд по 11 400 грн за кубометр. Для розуміння: це втричі вище за ринкові ціни, які становлять 2400 грн за кубометр, і в сім разів дорожче, ніж в інших областях. Найочевидніша різниця із цінами в кошторисах Держвідновлення у Сумській області, де колоди враховані по трохи більше 1 700 грн.
Крім того, миколаївська деревина майже втричі дорожча від цін, які ЗМІ знаходили у системі “Прозорро”. Наприклад, у квітні дві військові частини замовили колоди на сотні мільйонів гривень по 4 000 за кубометр. Ба більше, навіть у скандальних контрактах Харківської ОВА деревина вдвічі дешевша від миколаївського кошторису.
Навіть з урахуванням доставки та в районі 4 000 грн кубометр, але аж ніяк не 11 400 грн. Що цікаво більшість договорів укладались із ФОП або приватними підприємствами, як от ТОВ «Прима Терра», ПП «Сангрія люкс» та інші. При цьому, місцеве лісове господарство ДП «Ліси України» пропонувало деревину вполовину дешевше.
За обрахунками правоохоронних органів, на закупівлі деревини для ЗСУ у Миколаєві могли викрасти більше 10 мільйонів. То де ж реакція від очільника ОВА – Кіма?
Донеччина
17 травня 2024 року Покровська міськрада Донецької області оголосила тендерну закупівлю лісоматеріалів на загальну суму 13 млн грн. Строк поставки товару – місяць з моменту підписання договору. Серед переліку запланованого до придбання: лісоматеріали породи сосна та дошки визначеного розміру.
Вартість лісоматеріалів в середньому оцінена у 7000 грн кубометр, а ось дошки пропонувалось придбати за 10 000 грн. І знову мова про завищені ціни. Адже ринкова вартість деревини є вдвічі нижчою від запропонованої.
Ще до обрання переможця було очевидним, що закупівлю створено спеціально під своїх гравців, головною метою яких було виведення бюджетних коштів та легалізація таких. В подальшому, право постачання деревини отримало ТОВ «Інвестінпром», що попри вищу пропозицію стало переможцем.
Харківщина
Харківщина запамʼяталась найбільшою кількістю конфліктів, повʼязаною із розкраданнями на фортифікаціях. Відтак, найбільша будівельна компанія Харкова Житлобуд-1 також була залучена до процесу будівництва оборонних споруд. ЇЇ доля у таких складала близько 40%. Зокрема, 1.73 млрд грн, виділені Службою відновлення та розвитку інфраструктури Харківської області, були повністю віддані Житлобуду.
Ще одна компанія відповідальна за зведення укріплень – ТОВ «Проектний Альянс». Їй було виділено в загальному 933.47 млн грн на будівництво для потреб тероборони та фортифікації, а також 33 млн 375 тис. грн на постачання конструкційних матеріалів для оборони. При чому, місцеву владу не турбувало те, що, наприклад, до 2023 року, тобто опісля року із початку повномасштабного вторгнення та часу, коли Проектний Альянс вже отримав підряди від ХОВА, до складу товариства все ще входив Ігор Рожков. Останній є громадянином рф, та, з огляду на реєстри, є успішним російським бізнесменом, який має бізнес там (ООО«Промдизайн» та «Техноинжиниринг», «Белгородский Промтранспроект»).
Нами вже більш ніж рік досліджується діяльність «Проектного Альянсу»: сформовано матеріали, надіслано контролюючим органам, отримано результати (наприклад, Печерським районним судом міста Києва №757/1642/24-к від 31.01.2024 зобов’язано Офіс Генерального прокурора внести відомості до ЄРДР, Московським районним судом м. Харкова №643/318/24 від 23.01.2024 зобовʼязано розпочати розслідування уповноваженими особами Салтівської окружної прокуратури тощо). Але, ТСК жодним чином не реагувала на вказане, а, здається, лише заохочувала нахабні розкрадання.
Більше про вказане у розслідуванні.
Схеми із деревиною для фортифікацій
Ситуація із постачанням деревини для оборонних споруд на Харківщині за скандальністю нічим не відрізняється від інших регіонів. Десятки фіктивних компаній-одноденок отримали мільйонні закупівлі. При чому, середня вартість балок із врахуванням доставки та вигрузки вартувала від 5 до 8 тис грн за 1 кубометр. При ринковій 3.5 тис грн.
Неодноразово представники Харківської ОВА та фірм-постачальників зазначали, що треба було привезти великий обʼєм деревини в короткий термін. Саме тому залучили приватників, адже нібито харківські лісгоспи не мали таких обсягів.
Пізніше, було виявлено, що більшість деревини, яку відвантажували фірми-постачальники – належала держ лісгоспам. Але, при закупівлі балок напряму – ціна була б в рази нижчою, тому і знадобилось залучення приватних гравців.
Наприклад, ТОВ “ТЕД” є основним постачальником деревини для побудови фортифікаційних споруддержавним та комунальним підприємствам. При цьому, лісоматеріали «ТЕД» поставляє за завищеними у декілька разів цінами та неналежної якості.
“ТЕД” є фіктивним і створений з метою розкрадання, привласнення, конвертації бюджетних коштів, участі в конвертаційних центрах. Іншої господарської діяльності він не здійснює, власних основних засобів, трудових ресурсів, техніку, персоналу, капіталу для виконання договорів не має. Тому, як компанія може постачати деревину без обладнання й людей?
Фактично, товариство закуповує лісові матеріали за заниженою ціною у “ЛІСИ УКРАЇНИ” та інших лісгоспів. Вподальшому, внаслідок перемоги у багатомільйонних тендерах, здійснює продаж, вказаних матеріалів, державним підприємствам, за завищеною ціною, тим самим, формуючи власний «прибуток», за рахунок бюджетних коштів.
Можемо говорити про те, що до діяльності «ТЕД» особливо причетні «наглядачі» за лісгоспами України Смаль (керівник Держ агентства лісових ресурсів) та Болоховець (очільник ДП «Ліси України»), Стрілець (міністр захисту довкілля та природних ресурсів) та Бондаренко (голова Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування).
Ще одна схема із постачанням деревини для фортифікацій
Під виглядом «санітарної» здійснюється рубка дерев. Після цього, незаконно отримана деревина фіктивно перепродається за завищеними цінами через підставні компанії. Вказане дозволяє приховувати реальне походження деревини та її вартість.
Пізніше, деревина вже з легалізованими документами, виставляється на продаж для участі у публічних закупівлях. В рамках цих закупівель лісові продукти продаються державі за значно завищеною вартістю для будівництва фортифікаційних споруд. Таким чином, незаконно здобутий ресурс не лише легалізується, а й приносить додатковий прибуток організованій злочинній групі.
За нашими матеріалами у частині реалізації злочинних схем «лісівниками та екологами» при будівництві фортифікацій у прифронтових регіонах із фіктивним перепродажем деревини за завищеними цінами, Печерським райсудом м. Києва ухвалою від 08.07.2024 (справа № 757/29506/24-к) зобовʼязано уповноважених осіб Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборонирозпочати розслідування. Та наскільки обʼєктивним буде дослідження обставин? Питання із зірочкою.
Причетні особи
Окрім вже згаданих представників-екологів, до розкрадань на фортифікації та піддані ризику цілих прифронтових регіонів доклали руку й очільник Харківської ОВА – Олег Синєгубов, його численні заступники, в тому числі, вже звільнений Михайло Харнам. Крім того, нардепи-слуги Бондаренко та Якименко продовжують чинити екологічні злочини на території Харківщини, попри численні ризики для життя та здоровʼя місцевих мешканців.
То коли кожен із них отримає покарання, на яке заслуговує?
Віримо, що новопризначений Голова ТСК з питань облаштування фортифікацій та закупівлі дронів візьме під контроль ситуацію із укріпленнями. А ми, всіляко спрятимемо та допомагатимемо йому інформацією.
Більше про ситуацію із фортифікацією прифронтових регіонів у відео.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
5 Вересня 2024Цифрові злочини
-
3 Вересня 2024Комунальні афери Публічні закупівлі (тендери) Харків
-
30 Серпня 2024Комунальні афери
-
28 Серпня 2024Відмивання коштів
-
26 Серпня 2024Київ Публічні закупівлі (тендери) Харків