02.08.2024
Відмивання коштів
Комунальні афери
Корупція
Публічні закупівлі (тендери)
Фортифікація
Харків
Як багатомільярдний бюджет на фортифікації став причиною внутрішньорегіональної війни?
Один із провідних каналів опублікував відео розслідування в якому розкрив імʼя особи, яка є винною у провалі оборони Харківщини та зникнення мільярдів бюджету на фортифікації. Ось тільки схоже, що поява сюжету стала першим кроком у медіа війні мера Харкова Терехова та начальника Харківської ОВА Синєгубова. Чому так? Читайте далі.
У Резервному фонді держбюджету, з якого уряд виділяє кошти на термінові потреби відбудови та фортифікації, залишилося всього 592 млн гривень з 56 млрд грн передбачених на 2024 рік.
В рамках збільшення видатків бюджету на пів трильйона гривень, з яких 495 млрд грн спрямують на військо, уряд також пропонує виділити 4,5 млрд грн на поповнення Резервного фонду держбюджету. З цього фонду фінансуються термінові видатки на відбудову та відновлення, а також оборонні потреби та будівництво фортифікацій.
“Під час ухвалення бюджету у Резервний фонд заклали близько 42 мільярдів гривень. Протягом цього року Кабмін збільшив його розмір до 56 мільярдів. Однак з цієї суми наразі залишилося лише 592 мільйони”, – зазначила голова бюджетного комітету ВРУ.
Тож, дійсно, куди зникли мільярди бюджету, враховуючи, що ворог так само швидко просувається територіями прифронтових регіонів, а військові повідомляють про відсутність обіцяних «зубів дракона», бліндажів, про які нам говорила влада.
То хто ж причетний до розкрадань? Сьогодні проаналізуємо ситуацію на Харківщині.
Варто зазначити, що у Харківському регіоні гроші для будівництва фортифікацій зливали не тільки фірмам-прокладкам й ноунеймам, але й до кишень вже відомих осіб. При чому, в їхньому випадку рахунок іде вже на сотні мільйонів і навіть мільярди гривень.
Руденко Андрій Іванович – колишній віцемер, що став вершилою розкрадань
Розпорядженням харківського міського голови Ігоря Терехова від 29.02.2024 року було звільнено із посади заступника з питань забезпечення життєдіяльності міста Руденка Андрія. Про причини звільнення офіційно ніхто не повідомив. Проте, вже тоді ми припускали реальні мотиви таких радикальних дій мера.
Одним із таких могли бути обшуки, що проводились Бюро економічної безпеки у помешканні Руденка. Тоді, стало відомо про те, що фірма дружини Руденка постачала колючий дріт для фортифікаційних споруд у регіоні та місті. У підсумку, було виявлено викрадення більш ніж 51 млн грн.
Вказані слідчі дії журналісти повʼязують із «Слобожанською будівельною компанією-1». Нагадаємо: Харківська ОВА придбала у «СБК-1» колючий дріт вартістю 350 тис. грн за тонну без ПДВ. У той час, як ринкова вартість такого становила максимум 205 тис грн за тонну.
Таким чином, «СБК-1» отримало 82.4 млн грн від Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОВА.
Та не лише «СБК-1» одною. Історія Руденка поширюється і на ряд інших фірм. Наприклад, ще одне – ТОВ «Проектний Альянс» зареєстровано за тотожною із «СБК-1» адресою – місто Харків, вулиця Тобольська, будинок, 42, офіс, 324.
«Проектний Альянс» так само отримав велику кількість тендерів від Харківської ОВА, в тому числі на будівництво для потреб тероборони та фортифікації, сума отриманих бюджетних коштів за які становила майже мільярд гривень – 933 млн. Правоохоронці зафіксували корупційну схему із участю фірми – накрутка на ціни компанієюстановила приблизно 27 мільйонів гривень.
Серед переліку засновників «Проектного Альянсу» можна відслідкувати не лише російський слід, але і повʼязаність із колишнім віцемером Руденко. Тією самою ланкою ланцюжка співпраці є Письмак Вікторія Олексіївна. Належні їй ТОВ “Авто Ові”, ПРАТ “АТП 16329”, ТОВ “ТД Логістік”, ТОВ “АІР”, ТОВ “Тех інком”, СПД-ФОП “Письмак Вікторія Олексіївна” журналісти повʼязували із оточенням Руденка. Адже, як не дивно, більшість із перелічених фірм неодноразово отримували мільйони з бюджету.
Зв’язок Письмак та Руденка підтверджує й те, що раніше Андрій Руденко був засновником ТОВ “АІР”, яким зараз керує саме Вікторія Письмак. “AIР – це ініціали Андрія Івановича Руденка. Фірма так і названа – Андрій IР. Звідси і висновок про те, що Письмак є людиною з оточення віцемера.
До того ж, до початку 2024 року Вікторія Письмак була власницею ТОВ «Тех-Інком» (зараз її частку переписали на Дмитра Бикова). Вказана фірма підписала 29 договорів на 545,7 млн грн із харківською владою.
Що цікаво, менеджерку Руденка, Письмак замінили в ТОВ “Тех-Інком” тоді, коли, за даними dumka.media стало відомо, що правоохоронці проводили обшук у помешканні Руденка. Із матеріалів тієї самої справи, де фігурує його дружина, яка нібито постачала колючий дріт для фортифікаційних споруд у регіоні.
Зрозуміло, що отримання замовлення на постачання матеріалів для зведення фортифікаційних споруд не обійшлось без безпосередньої участі керівництва Харківської ОВА в особі Олега Синєгубова. Тому, такі дії, звісно, були заздалегідь спланованими та обговореними в кулуарах посадовців. Ось тільки Терехову виявилась не до вподоби створення коаліції Синєгубов-Руденко. Тому, і звільнення останнього було очевидним. Навіщо міському голові зайвий раз псувати власну репутацію?
І знову дивно, що по-перше, правоохоронці мовчать про виявлені порушення та відмивання, по-друге, прізвище Синєгубова в черговий раз відсутнє, а підозру знову не вручено, хоча його участь у передачі мільйонних тендерів на постачання матеріалів для будівництва фортифікаційних споруд є 100%, адже саме на Харківську ОВА покладено функцію укріплення області.
Гучне відеорозслідування журналістів одного із телеканалів схоже на чергову джинсу, опубліковану на замовлення Ігоря Терехова. Проте, чому ж не згадати про співпрацю самого мера із Руденко, яка тривала досить довго? Чи може мер вже забув про таку?
Схеми на зливних станціях: співпраця Руденко із Тереховим
Відтак, керівництвом Харківської міської ради та відповідальними особами тривалий час створювались умови щодо монопольного укладання договору на обслуговування/використання належних комунальному підприємству зливних станцій в інтересах ТОВ «ХТКВВ», ТОВ “СПЕЦПРОМБУД 2016”. Офіційний тариф ТОВ «ХТКВВ», ТОВ “СПЕЦПРОМБУД 2016”.
При цьому, ТОВ «ХТКВВ», ТОВ “СПЕЦПРОМБУД 2016” фактично були «прокладками» між виробниками рідких відходів і зливними станціями. Відтак, вказані функції мають виконуватися КП «Харківводоканал», за що саме громада має отримувати кошти, а не приватні корупційні структури. При цьому, КП «Харківводоканал» і місцевий бюджет недоотримували кошти, що мали сплачуватися у разі прямого обслуговування з боку КП «Харківводоканал», та втрачали кошти на усунення негативних екологічних наслідків.
При цьому, окрім офіційного тарифу представники ТОВ «ХТКВВ», ТОВ “СПЕЦПРОМБУД 2016” систематично отримувалиготівкові кошти за скид рідких промислових відходів в точки скиду рідких відходів та зливних станцій, належних Харківський територіальній громаді, розраховані на господарчо-побутові відходи (від миття, прання тощо) та каналізаційні стоки (за винятком промислових).
Тоді, Руденком було побудовано корупційну схему щодо вимагання системних (щомісячних) поборів – хабарів за:
- скид промислових відходів до зливних станцій, що можуть приймати лише побутові відходи;
- скид відходів поза межами зазначеними у договорах;
- скид відходів взагалі без офіційних договорів.
Розміри щомісячних хабарів складали від 10 тис. грн. (з мийок) до 1,5 млн грн. (м’ясокомбінати, молзаводи). А місячна чорна каса складала не менше 10 млн. грн. Таким чином з 2020 року розмір неправомірної вигоди складає близько 300 млн. грн.
Відповідно до даних, наданих у листі №16-2023/ЗПІ/ГО16/1-23 від 01.03.2023 року «Субʼєктами господарювання, які здійснюють експлуатацію зливних станцій в узгоджених КП “Харківводоканал” місцях є ТОВ «Харківська територіальна компанія по вивезенню відходів» (ЕДРПОУ 40330104) та ТОВ “СПЕЦПРОМБУД 2016”. 3 зазначеними підприємствами субʼєкти, що здійснюють господарську діяльність по вивезенню рідких відходів, укладають договори на злив рідких відходів. При цьому необхідно зазначити, що очисні споруди є комунальною власністю м. Харкова та не перебувають у обслуговуванні/використанні названих підприємств.
У звʼязку з зазначеним, та враховуючи, що зливні станції на балансі КП «Харківводоканал» не перебувають та ним не обслуговуються, між підприємством та зазначеними субʼєктами господарювання укладено Договори із зливу (приймання) рідких відходів. До КП «Харківводоканал» з пропозиціями щодо укладення аналогічних договорів зверталися ФОП Костіна А.В. та ТОВ «Комунальник Харків», однак після розгляду цих пропозицій вказаним субʼєктам господарювання було відмовлено в укладенні договорів з підстав ненадання ними необхідних документів.
Тариф, за яким підприємством надаються послуги приймання рідких відходів від ТОВ «Харківська територіальна компанія по вивезенню відходів» та ТОВ “СПЕЦПРОМБУД 2016” за укладеними договорами, складає 8,484 грн (з ПДВ) – як для споживачів, які не є субʼєктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.»
Отже, знову маємо корупційні схеми за участі Руденка та цього разу мера Терехова. Чому ж жоден із високопосадовців Харківщини: ані Терехов, ані Синєгубов не фігурують у розслідуваннях правоохоронців?
Реакція правоохоронців
Щодо маніпуляцій із рідкими відходами та зливними станціями нами було подано відповідні матеріали до правоохоронців ще у минулому році. За фактом їх розгляду Офісом Генерального Прокурора відомості внесено до ЄРДР 42024000000000009 за ст. 364 ч. 2 ККУ, Відділом поліції № 1 Харківського РУП – 12023221210001319 ст. 365 ч. 1 ККУ. Але чомусь слідчі дії закінчились так і не почавшись.
Тотожне можемо говорити і про діяльність «СБК-1», «Проектний Альянс», «Тех-Інком», повʼязаних із Руденко через Письмак. Органами слідства НАБУ було внесено відомості до ЄРДР за № 52023000000000081 за ч. 5 ст. 191 ККУ, а ТУ ДБР у м. Полтава здійснювалось досудове розслідування в межах кримінального провадження № 620231700200000666 від 11.04.2023 р. Але де результати?
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
5 Грудня 2024Відмивання коштів
-
3 Грудня 2024Декларація Публічні закупівлі (тендери) Харків
-
28 Листопада 2024Гуманітарна допомога Розслідування Цифрові злочини
-
21 Листопада 2024Будівельна корупція Київ Окупантський бізнес Свавілля суддів
-
19 Листопада 2024Окупантський бізнес Харків
-
15 Листопада 2024Відмивання коштів Мобілізація Розслідування
-
13 Листопада 2024Будівельна корупція Київ Свавілля суддів
-
11 Листопада 2024Київ Окупантський бізнес Розслідування Свавілля суддів
-
9 Листопада 2024Будівельна корупція Київ Окупантський бізнес
-
7 Листопада 2024Відмивання коштів Розслідування