03.03.2025
Публічні закупівлі (тендери)
Розслідування
Американська економічна експансія в Україні: чи допоможе присутність США побороти схеми у енергосекторі?
США вирішили поступово встановити контроль не лише над надрами України, а й ключовими держактивами. Але чи готові ми до масштабної приватизації під контролем західних корпорацій?
Після останнього візиту міністра фінансів США Скотта Бессента до Києва стало очевидно, що США не лише прагнуть отримати доступ до українських природних ресурсів, але й активно претендують на частки в найбільших та найприбутковіших державних компаніях. Нова американська адміністрація демонструє чітку стратегію: українські державні активи мають бути частково передані західним корпораціям. Але що це означає для нашої країни та її майбутнього?
Перші кроки до приватизації
На Всесвітньому економічному форумі в Давосі у січні 2025 року вітчизняні урядовці зробили перші кроки у напрямку приватизації стратегічних активів. Віце-прем’єр-міністр і міністр економіки України Юлія Свириденко запропонувала міжнародним інвесторам придбати частки в таких компаніях, як «Укрнафта» та Sense Bank (колишній Альфа-Банк Україна). Західні фінансові групи вже активно вивчають умови можливих угод, що дає підстави вважати, що приватизація може відбутися значно швидше, ніж очікувалося.
Стратегічні державні компанії під прицілом: хто в першочерговому списку?
Одним з найбільших напрямків інтересу для американських корпорацій є енергетичний сектор України. Державні гіганти, такі як «Укргазвидобування» та «Укрнафта», можуть стати першими кандидатами на часткову приватизацію. Крім того, в зону ризику потрапляють критично важливі для енергетичної безпеки країни об’єкти, як-от «Енергоатом» та «Укренерго», які контролюють виробництво та розподіл електроенергії в Україні.
Нагадаємо: В «Укренерго» ми неодноразово фіксували завищення витрат на ремонтні роботи, непрозорі закупівлі та сумнівні угоди. Результат – борги, які тепер “погашаються” через тарифи.
В той самий час, «Нафтогаз» розпродає стратегічний ресурс – газ приватним компаніям за півціни. Зафіксовано маніпуляції, за яких одного дня Нафтогаз закуповує газ по 33 грн за кубометр , а його ж дочірні компанії, зокрема «Укрнафта» продають цей же газ на внутрішньому ринку по 17 грн. Щоденні збитки – понад 100 млн грн.
Інше підприємство – «Енергоатом» під час блекаутів витратив 52 млн на матеріали за завищеними цінами та ще 340 млн на труби, тендер в обох випадках без конкурентів виграли пов’язані з керівництвом фірми, серед яких – «Атоменергоресурс».
То можливо присутність США у діяльності вказаних компаній допоможе відновити прозорість закупівель?
Схеми Укргазвидобування: маніпуляції закупівлею бурильних труб
Один із численних випадків, що демонструє корупційні махінації в «Укргазвидобуванні» – закупівля бурильних труб.
Все почалося в жовтні 2024 року, коли «Укргазвидобування» оголосило дві процедури закупівель бурильних труб на загальну суму 426 мільйонів гривень. Здавалося б, логіка аукціону мала б вимагати, щоб виграв той, хто запропонує найнижчу ціну. Але насправді ситуація розвинулася зовсім не так.
У першу закупівлю вступили двоє учасників: DP-MASTER MANUFACTURING CO. LTD та ТОВ «МІК». DP-MASTER запропонував ціну, майже рівну очікуваній вартості, зменшивши її лише на 0,095%. Натомість ТОВ «МІК» подало ціну, на 14 мільйонів гривень меншу за очікувану. При цьому, вигідну пропозицію було відхилено, і переможцем стала компанія, що не дала реальних торгів. Звучить дивно, адже логіка закупівель мала б диктувати: перемагає той, хто дає економію для бюджету.
Коли «Укргазвидобування» оголосило другу процедуру, знову ж таки брали участь ті ж самі компанії. Цього разу DP-MASTER знову майже не знижував ціни, а ТОВ «МІК» – запропонувало на 7,1 мільйона нижчу від очікуваноївартість. І знову отримало відмову.
Попри увагу АМКУ до закупівлі та підпримку ТОВ «МІК», «Укргазвидобування» не змінив раніше ухваленого рішення. Аргументувавши таке численними порушеннями з боку ТОВ «МІК»: невідповідність труб та китайське походження таких. Все це схоже на гру в інтересах одного «потрібного» постачальника.
Таким чином, «Укргазвидобування» не проводить реальні торги, обирає завчасно визначеного переможця, попри відсутність вигоди для бюджету. Щодо вказаного нами вже подано скаргу, але реакції допоки не отримано.
Чи виграє Україна у таких ініціативах?
З одного боку, ця ситуація дійсно нагадує про втрату часткової суверенності, адже ключові економічні активи країни можуть потрапити в руки іноземних корпорацій. Однак з економічної точки зору, цей процес може мати певні переваги. В умовах, коли багато державних підприємств перебувають на межі банкрутства або функціонують лише завдяки державним дотаціям, вступ іноземних інвесторів може допомогти вивести їх на прибутковий рівень. Інакше кажучи, замість того, щоб втрачатись кошти на утримання збиткових підприємств, інвестори отримають чітко організовану та прозору функціональність.
США платитимуть податки в Україні, створюватимуть робочі місця та активно підтримуватимуть розвиток інфраструктури. Водночас буде забезпечено жорсткий контроль над управлінням, що повинно мінімізувати корупційні схеми, які процвітають у нинішніх умовах. А внутрішні олігархічні групи, які зараз контролюють значну частину економіки, будуть позбавлені впливу на активи.
З іншого боку, чи зможемо ми впоратись із такими гігантськими змінами? Якщо стратегічні підприємства, які є джерелами фінансових надходжень до бюджету, опиняться під контролем іноземних компаній, то частина прибутку буде йти в інші країни.
Незважаючи на всі плюси та мінуси приватизації під контролем західних корпорацій, є важливе питання, як зберегти баланс між економічною вигодою та національними інтересами. Щоб уникнути виведення значної частини національних активів, необхідно розробити чітку стратегію, яка дозволить Українському уряду зберігати контроль над критично важливими сферами економіки.
Стали свідком правопорушення?
Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!
Поділитись публікацією:
Останні новини
-
23 Березня 2025Київ Публічні закупівлі (тендери)
-
17 Березня 2025Відмивання коштів Публічні закупівлі (тендери) Харків
-
13 Березня 2025Велике Будівництво Харків
-
7 Березня 2025Публічні закупівлі (тендери)
-
5 Березня 2025Цифрові злочини
-
3 Березня 2025Розслідування Харків