06.04.2025 Екологія Харків

Ахметов проти природи: як олігархи за сприянням Нерети знищують Харківщину заради газу

Ринат Ахметов — Latifundist.com

Станом на початок 2025 року Харківщина стоїть на межі екологічної катастрофи. Регіональний ландшафтний парк «Смарагдове джерело», який мав би стати перлиною Смарагдової мережі Європи, так і не з’явився на мапі України. Натомість ТОВ «Нафтогазрозробка», пов’язане з олігархом Рінатом Ахметовим, розгортає масштабний наступ на надра регіону, ігноруючи закон, громаду та природу. За їхніми діями – тінь чиновників із Міністерства захисту довкілля, Харківської ОВА та екологічних інспекцій.

Хто такі «Нафтогазрозробка»?

ТОВ «Нафтогазрозробка» зареєстроване 23 січня 2015 року в Києві. Засновники компанії – Рінат Ахметов, найбагатший олігарх України, та нідерландська фірма DTEK Oil&Gas Development B.V., що входить до його бізнес-імперії. Вигодонабувач — той самий Ахметов.

Компанія вже отримала спеціальний дозвіл на геологічне вивчення та промислову розробку Хорошівської ліцензійної ділянки в Харківській області. У планах — буріння свердловин, будівництво газопроводів та установок підготовки газу. Але за глянцевими обіцянками про «енергетичну незалежність» криються численні порушення закону та тиск на громаду.

Що відомо про Хорошівську ліцензійну ділянку?

Хорошівська ліцензійна ділянка розташована в Харківському районі, поблизу селищ Безлюдівка, Бабаї, Хорошево та Жихарь. Ще у 2019 році «Нафтогазрозробка» розпочала підготовку до буріння трьох свердловин, будівництва установок низькотемпературної сепарації газу та газопроводу до магістральної мережі. Для цього компанії потрібен був висновок з оцінки впливу на довкілля – документ, який мав би підтвердити безпечність проєкту. Щоб заспокоїти місцевих жителів, у 2019 році фірма розгорнула масштабну PR-кампанію, що складалась із зустрічі з активістами, турів на «зразкові обʼєкти».

Проте, у тому ж 2019 році «Нафтогазрозробка» самовільно встановила геофони (сейсмоприймачі), порушивши правила користування надрами. Цей факт став основою кримінального провадження №12020220060001594. Розслідування велося Слідчим відділом ВП №1 ХРУП №1 ГУНП у Харківській області, але його результати досі невідомі.

Обіцянки на громадських слуханнях

28 листопада 2019 року в Харківському районі відбулися громадські слухання щодо облаштування Хорошівської площі. На порядку денному – буріння трьох газових і трьох водних свердловин, будівництво установки підготовки газу та газопроводу. Участь взяли 60 осіб, але більшість виступила категорично проти. Мешканці побоювалися екологічних ризиків: забруднення води, повітря та ґрунтів у густонаселеному районі.

Проте громаду проігнорували. 20 січня 2020 року Департамент захисту довкілля та природокористування Харківської ОВА, очолюваний Андрієм Неретою, видав висновок, що дозволив «Нафтогазрозробці» розпочати роботи, попри очевидні порушення процедури та сумнівні дані. Документ був «заточений» під інтереси компанії, а реальні ризики для довкілля проігноровані.Обговорення розвитку моніторингу у Харківській ОВА - Все про повітря

Судові війни

Одна із громадських організацій подала позов до Харківського окружного адміністративного суду, де вимагалосьвизнати бездіяльність Департаменту протиправною та скасувати висновок ОВД. 24 лютого 2021 року суд відкрив провадження у справі №520/2532/21, але 28 квітня того ж року суддя О. Г. Котеньов відмовив у задоволенні позову.

Рішення оскаржили до Другого апеляційного адміністративного суду. Тоді ж апеляція виявила порушення щодо неналежного інформування та порушення закону. Таким чином, рішення першої інстанції – скасовано, а висновок Нерети визнано протиправним.

Що відомо про ситуацію зараз?

Навіть після судового рішення ТОВ «Нафтогазрозробка» не відмовилася від планів захопити території Смарагдової мережі. Компанія продовжує спроби отримати спецдозволи на надра поблизу потенційного парку «Смарагдове джерело». При чому, комерційний інтерес підтримують посадові особи Міндовкілля, Державної екологічної інспекції, Харківської ОВА та її Департаменту захисту довкілля та природокористування.

Нами вже подано матеріали до компетентних органів. Чекаємо на розгляд.

Стали свідком правопорушення?

Повідомте про це нам. Ми допоможемо захистити порушені права!

Поділитись публікацією:

Останні новини